Oktyabrın 23-də Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə həyata keçirilən “Bakı, mən səni sevirəm” kinolayihəsinin Heydər Əliyev Mərkəzində təqdimat mərasimi olub.
Mərasimdə layihənin rəhbəri, Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva iştirak edib. Təqdimatdan əvvəl Leyla Əliyeva layihənin prodüserləri Yeqor Mixalkov-Konçalovski və Nadir Maçanov ilə görüşüb, yaradıcı heyəti premyera münasibətilə təbrik edib.
Filmin prodüserlərindən biri Yeqor Mixalkov-Konçalovski premyeradan əvvəl çıxış edərək öz fikirlərini bölüşüb. Azərbaycanda bir ildən çox çalışdığını deyən prodüser burada qədimliyin və müasirliyin mövcud olduğunu bildirib. Bu, bir tərəfdən qədim Bakı, digər tərəfdən müasir, gündən-günə inkişaf edən Bakıdır. “Çəkilişlər zamanı işimdən böyük zövq aldım. Biz ilk çəkilişlərə başladığımız zaman Heydər Əliyev Mərkəzi hələ inşa edilirdi. Bu gün isə “Bakı, mən səni sevirəm”in ilk təqdimatının burada, gözəl bir məkanda, dahi Heydər Əliyevin adını daşıyan Mərkəzdə keçirilməsindən qürur hissi duyuram”, - deyə kinolayihənin prodüseri vurğulayıb.
“Bakı, mən səni sevirəm. İndi təqdim ediləcək ekran əsəri bu sevgidən yaranıb. Bu şəhəri sevməmək mümkün deyil. “Bakı, mən səni sevirəm” kinolayihəsinin reallaşmasında bizə dəstək verən Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyevaya və Fondun vitse-prezidenti Leyla Əliyevaya minnətdarlığımı bildirirəm. Həmçinin Bakıya və bakılılara “çox sağ ol” deyirəm”.
Gecənin aparıcısı kinolayihə barədə ətraflı məlumat verib. Qeyd edilib ki, indiyədək dünyada “Paris, mən səni sevirəm”, “Nyu-York, mən səni sevirəm”, “Moskva, mən səni sevirəm” kimi analoji kinolayihələr həyata keçirilib. “Bakı, mən səni sevirəm” bu istiqamətdə çəkilmiş ekran əsərlərinin bir növ davamıdır.
“Mosfilm” kinokonsernində istehsal olunan “Bakı, mən səni sevirəm” layihəsi 10 novella əsasında ekranlaşdırılan doqquz dəqiqəlik qısametrajlı filmlərdən (“Aziya”, “Görüş”, “Rəssam”, “Həyət”, “Bəhram Gur”, “Xəzər Atlantidası”, “Lotereya bileti”, “Sevgi haqqında”, “Aysel”, “Təsadüf”) ibarətdir. Filmlərin rejissorları Yeqor Mixalkov-Konçalovski, Nadir Maçanov, Aleksey Qolubev, Andrey Razenkov (Rusiya), Aleksander Fodor (Böyük Britaniya), Andre Badalo (İspaniya), Nərgiz Bağırzadə, İlqar Safat, Samir Kərimoğlu və Yavər Rzayevdir (Azərbaycan). Novellaların ssenari müəllifləri isə Nadir Maçanov, Yavər Rzayev, İlqar Safat, Samir Kərimoğlu, Nərgiz Bağırzadə və Aleksandr Novotoskidir.
Filmin hazırlıq prosesinə 2011-ci ilin noyabrında start verilib. Çəkiliş prosesi isə 2012-ci il martın 12-dən başlayıb. Çəkilişlər 2 sessiyadan ibarət olub. Mart-aprel və iyun-iyul aylarını əhatə edən yaz və yay sessiyalarının hər birində 5 film çəkilib. Kinoalmanaxın çəkiliş heyəti 138 nəfərdən ibarət olub. Kütləvi səhnələr də nəzərə alınmaqla “Bakı, mən səni sevirəm” layihəsində 150-dən artıq aktyor və aktrisa rol alıb.
Doxsan gün ərzində ərsəyə gələn ekran əsərində Azərbaycanın Xalq artistləri Rasim Balayev, Məbud Məhərrəmov, Laləzar Mustafayeva, Əməkdar artistlər Şamil Süleymanlı, Bəhram Bağırzadə, Ayşad Məmmədov, Sənubər İsgəndərli və digər sənətkarlarla yanaşı, İtaliya, Böyük Britaniya, Türkiyə, Rusiya, Belarus, Litva və Özbəkistandan dəvət olunmuş aktyor və aktrisalar da çəkiliblər. Onların arasında Alessandro Bertoluççi, Aziya Arcento, Nadirə Myurrey, Aqniya Ditkovskite, Vadim Tsallati, Vyaçeslav Razbeqayev və Tatyana Rujavskaya kimi tanınmış simalar rol alıb.
Böyük maraqla izlənilən ekran əsərlərinin hər biri Bakının həyatından müxtəlif anları özündə əks etdirir. Qısametrajlı filmlər insanlar arasında münasibətləri, onların sevgi və həsrətlərini, şad və qəmli anlarını canlandırır. Bu insanları, münasibətləri, həyatın müxtəlif anlarını birləşdirən baş qəhrəman isə Bakı şəhəridir. Film həm də aktyor və rejissorların nəzərində Bakıya bir sevgi etirafıdır.

On October 23, presentation of the movie-project “Baku, I love you”, realized with support from the Heydar Aliyev Foundation, took place at the Heydar Aliyev Center.
Head of the project, Vice-president of the Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva attended the ceremony. Before the presentation, Leyla Aliyeva met producers of the project – Yegor Mikhalkov-Konchalovski and Nadir Machanov – and congratulated the creative team on the premiere.
One of the producers of the movie, Yegor Mikhalkov-Konchalovski, making a speech before the premiere, shared his thoughts. Saying he has worked in Azerbaijan over a year, the producer said antiquity and contemporariness coexisted here. It is an old Baku, on the one hand, and a day-by-day developing Baku, on the other. Saying” I very much enjoyed my job during the shootings. When we started our first shootings, the Heydar Aliyev Center was still under construction. And today, I’m filled with the feeling of pride as the premiere of the movie “Baku, I love you” takes place here, in such a nice place, the Center, named after genius Heydar Aliyev”,- emphasized the producer of the movie-project.
“Baku, I love you. To be soon introduced, the movie has been created from this love. It is impossible not to love this city. I would like to thank President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva and Foundation’s Vice-president Leyla Aliyeva for the support we have enjoyed in the realization of the project. I would also like to thank Baku and its citizens“.
The host of the evening gave comprehensive information about the movie-project. It was mentioned that so far such similar movie-projects as “Paris, I love you”, “New-York, I love you” and “Moscow, I love you” were realized in the world. “Baku, I love you” is a kind of continuation of the movies created in this direction.
Produced at “Mosfilm” cinema concern, the project “Baku, I love you” is comprised of 10 nine-minute short films based on short stories ( “Asia”, “Meeting”, “Artist”, “Yard”, “Bahram Gur”, “Khazar Atlantis”, “Lottery-ticket” “About Love”, “Aysel”, “Event”). Movie directors are Yegor Mikhalkov-Konchalovski, Nadir Machanov, Aleksey Golubev , Andrey Razenkov (Russia), Alexander Fodor (Great Britain), Andre Badalo (Spain), Nargiz Baghyrzadeh, Ilgar Safat, Samir Karimoghlu and Yaver Rzayev (Azerbaijan). Short stories’ screenwriters are Nadir Machanov, Yaver Rzayev, Ilgar Safat, Samir Karimoghlu, Nargiz Baghyrzadeh and Alexander Novotoski.
Movie’s preparation process started in November 2011. Shootings started on 12 March 2012. The shootings took place in 2 sessions. 5 movies were shot in each of the sessions covering March-April and June-July months. The movie-almanac’s camera crew consisted of 138 persons. Over 150 actors and actresses took part in the project “Baku, I love you”, taking into account mass scenes.
Actors and actresses from Italy, the Great Britain, Turkey, Russia, Belarus, Lithuania and Uzbekistan acted in this movie – which took ninety days to accomplish - alongside People’s artists of Azerbaijan Rasim Balayev, Mabud Maharramov, Lalezar Mustafayeva, as well as Honoured artists Shamil Suleymanly, Bahram Baghyrzadeh, Ayshad Mammadov, Sanubar Iskandarli and others. Among them are such well-known persons as Alessandro Bertolucci, Asia Argento, Nadira Murray, Agnia Ditkovskite, Vadim Tsallati, Vyacheslav Razbegayev and Tatyana Rujavskaya.
Watched with great interest, each of the films reflects different moments of Baku life. The short films revive relationship between people, their love and longing, and joyful and sad moments. Baku city is the main character combining these people, relations, and different moments of life. The movie is also a declaration of love for Baku from the actors and directors’ standpoint.