Rusiyanın “Moskovski komsomolets” qəzetinin müxbiri Janna Qolubitskaya Rusiyanın Azərbaycanlı Gənclər Birliyinin (RAGB) VI Forumunun işində iştirak edib və təəssüratlarını bölüşüb.
O deyib: “Həmişə olduğu kimi, Azərbaycan tərəfi təşkilati dəqiqliyi və qonaqpərvərliyi ilə seçilib: RAGB-nin VI Forumu çərçivəsində bütün tədbirlər hərtərəfli hazırlanıb. Hər şey elə düşünülüb ki, Forum nümayəndələri tematik seksiyaların iclasları arasında dincəlməyə imkan tapsınlar, axı gənclərin böyük toplantısının iştirakçıları Rusiyanın bütün regionlarından, habelə Azərbaycandan gəliblər”.
Məlum olduğu kimi, Forumun keçirildiyi gün Misirdə sərnişin təyyarəsi qəzaya uğrayıb və Rusiya vətəndaşları həlak olublar.
Ölkədə matəmin növbəti gün elan edilməsinə baxmayaraq, RAGB-nin sədri forum iştirakçıları üçün konserti təxirə salmağı qərara aldı.
Janna Qolubitskaya Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, RAGB-nin sədri Leyla Əliyevaya həssas münasibətinə görə xüsusilə təşəkkür edib. O deyib: “Qardaş xalqın kədəri səmimi idi. Gözü, qulağı və qəlbi olan insan boş bəyanatı əsl canıyananlıqdan hər zaman seçə bilər. Mən orada olan azərbaycanlıların gözlərinin yaşardığını gördüm. Mən də Xocalı qurbanlarının xatirə axşamında ağlayırdım. Axı biz hamımız canlı insanlarıq! Hələ ki canlıyıq. Əgər bir-birimizin müsibətinə sevinməyə başlasaq, onda bu kiçik Yer kürəsi çox tezliklə məhv olacaq”.
Buna baxmayaraq Forum bütün elan edilən iclasları öz qaydasında başa çatdırdı. Janna Qolubitskaya, həmçinin seksiyaların işində fəal iştirak edib, çıxışlarında Azərbaycanın çox gözəl turizm imkanlarının, demək olar ki, Rusiyada tanınmamasına heyrətini və təəssüfünü bildirərək, Bakıya və Azərbaycanın bəzi rayonlarına bir neçə səfərinin təəssüratlarını bölüşüb. J.Qolubitskaya hesab edir ki, indiki iqtisadi və siyasi vəziyyətdə, məsələn, “Şahdağ” dağ-xizək bazası olduqca bahalı Alp və Pireneyə real alternativ ola bilər. “Burada qış istirahəti üçün nümunəvi şərait yaradılıb. Bundan əlavə, Azərbaycan həm də əla Xəzər çimərlikləri, “Naftalan” müalicə nefti, qastronomik, enoqastronomik və ya ekoloji turizm nümunələri deməkdir”, - deyə o, əlavə edib.
J.Qolubitskaya hesab edir ki, “Azərbaycanın turizm məhsulları, əlbəttə ki, Rusiya turoperatorlarının təklifləri arasında mövcuddur, lakin daha çox ümumi siyahıda, fəal irəliləmə siyasəti olmadan. Bu gün Rusiyada səyahət jurnalistlərinin və turizm sahəsində ekspertlərin təşəbbüs qrupu yaradılıb. Bu qrup Azərbaycanın potensialı ilə tanışdır və informasiya boşluğunu doldurmağa hazırdır”.
J.Qolubitskaya RAGB-nin Forumunun bütün iştirakçılarına və şəxsən Leyla Əliyevaya Forumun gözəl təşkilinə görə təşəkkür edib.
Forumun seksiyasında onun çıxışından dərhal sonra Azərbaycanın Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin nümayəndələri seksiyadakı çıxışda səsləndirilən təkliflərə maraq göstəriblər və şəxsən nazir Əbülfəs Qarayevə çatdırmaq üçün təkliflərin tezislərini göndərməyi xahiş ediblər.
Janna Qolubitskaya sonda deyib: “Çox xoşagələn haldır ki, ölkələrimiz arasında nəinki dostluq və anlaşma, həm də əməkdaşlıq var.

Correspondent of Russia’s “Moskovskiy Komsomolets” newspaper Janna Golubitskaya attended the 6th Forum of the Azerbaijani Youth Organization of Russia (AYOR), and shares her impressions.
She said: “As it has always been, Azerbaijani side distinguished themselves for their organizational precision and hospitality: all events within the 6th Forum of AYOR were arranged in detail. Everything was thought in such a way that representatives of the Forum could find time to rest between the sittings of thematic sections; after all, participants of big youth assemblies came from all regions of Russia, as well as from Azerbaijan”.
As is well-known, on the same day as the Forum took place, a passenger plane crashed in Egypt and Russian citizens died.
Although the next day was announced a mourning day, the AYOR chairperson took a decision to cancel the concert for Forum participants.
Janna Golubitskaya specially thanked Vice-president of the Heydar Aliyev Foundation, chairperson of AYOR Leyla Aliyeva. She said: “Grief of the brotherly nation was natural. A person with eyes, ears and heart can always distinguish between a hollow declaration and true empathy. There, I saw Azerbaijanis’ eyes water. My eyes watered at an evening dedicated to Khojaly victims. After all, we all are living beings! If we start rejoicing at each-other’s grief, then this small Earth planet would be destroyed.”
Nonetheless, the Forum completed all its announced sittings as they had been planned. Janna Golubitskaya has also actively participated in the works of sections, and in her speeches, saying that Azerbaijan had very good possibilities for tourism, and expressing her surprise and regret at the fact that it was not known in Russia, she shared a number of her impressions of her several trips to Baku and some regions of Azerbaijan. J.Golubitskaya believes that in the current economic and political situation, for example, the Shahdagh mountain ski resort may be a real alternative to extremely expensive Alp and Pyrenees. “Exemplary conditions have been created here for winter recreation. In addition, Azerbaijan means also Caspian beaches, “Naftalan” healing oil, as well as samples of gastronomic, “enogastronomic” or ecological tourism”, - said she.
J.Golubitskaya thinks that “Of course Azerbaijan’s tourism products are among the offers of tourism operators of Russia, but mostly in the general list, without active policy on progress. Today, an action group of travel correspondents and tourism experts is established in Russia. This group is familiarised with Azerbaijan’s potential and ready to replenish the information shortage”.
J.Golubitskaya thanked all participants of AYOR’s Forum and, personally, Leyla Aliyeva for the beautiful organization of the Forum.
Right after her speech at the Forum’s session, representatives of the Ministry of Culture and Tourism of Azerbaijan showed interest towards the proposals voiced in the session, and asked to send thesis of the proposals in order to deliver personally to minister Abulfas Garayev.
In conclusion, Janna Golubitskaya said: “It is very pleasing that there is not only friendship and understanding between our countries, but also cooperation.”