Rusiyanın “Moskovski komsomolets” qəzetinin müxbiri Janna Qolubitskaya Rusiyanın Azərbaycanlı Gənclər Birliyinin (RAGB) VI Forumunun işində iştirak edib və təəssüratlarını bölüşüb.
O deyib: “Həmişə olduğu kimi, Azərbaycan tərəfi təşkilati dəqiqliyi və qonaqpərvərliyi ilə seçilib: RAGB-nin VI Forumu çərçivəsində bütün tədbirlər hərtərəfli hazırlanıb. Hər şey elə düşünülüb ki, Forum nümayəndələri tematik seksiyaların iclasları arasında dincəlməyə imkan tapsınlar, axı gənclərin böyük toplantısının iştirakçıları Rusiyanın bütün regionlarından, habelə Azərbaycandan gəliblər”.
Məlum olduğu kimi, Forumun keçirildiyi gün Misirdə sərnişin təyyarəsi qəzaya uğrayıb və Rusiya vətəndaşları həlak olublar.
Ölkədə matəmin növbəti gün elan edilməsinə baxmayaraq, RAGB-nin sədri forum iştirakçıları üçün konserti təxirə salmağı qərara aldı.
Janna Qolubitskaya Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, RAGB-nin sədri Leyla Əliyevaya həssas münasibətinə görə xüsusilə təşəkkür edib. O deyib: “Qardaş xalqın kədəri səmimi idi. Gözü, qulağı və qəlbi olan insan boş bəyanatı əsl canıyananlıqdan hər zaman seçə bilər. Mən orada olan azərbaycanlıların gözlərinin yaşardığını gördüm. Mən də Xocalı qurbanlarının xatirə axşamında ağlayırdım. Axı biz hamımız canlı insanlarıq! Hələ ki canlıyıq. Əgər bir-birimizin müsibətinə sevinməyə başlasaq, onda bu kiçik Yer kürəsi çox tezliklə məhv olacaq”.
Buna baxmayaraq Forum bütün elan edilən iclasları öz qaydasında başa çatdırdı. Janna Qolubitskaya, həmçinin seksiyaların işində fəal iştirak edib, çıxışlarında Azərbaycanın çox gözəl turizm imkanlarının, demək olar ki, Rusiyada tanınmamasına heyrətini və təəssüfünü bildirərək, Bakıya və Azərbaycanın bəzi rayonlarına bir neçə səfərinin təəssüratlarını bölüşüb. J.Qolubitskaya hesab edir ki, indiki iqtisadi və siyasi vəziyyətdə, məsələn, “Şahdağ” dağ-xizək bazası olduqca bahalı Alp və Pireneyə real alternativ ola bilər. “Burada qış istirahəti üçün nümunəvi şərait yaradılıb. Bundan əlavə, Azərbaycan həm də əla Xəzər çimərlikləri, “Naftalan” müalicə nefti, qastronomik, enoqastronomik və ya ekoloji turizm nümunələri deməkdir”, - deyə o, əlavə edib.
J.Qolubitskaya hesab edir ki, “Azərbaycanın turizm məhsulları, əlbəttə ki, Rusiya turoperatorlarının təklifləri arasında mövcuddur, lakin daha çox ümumi siyahıda, fəal irəliləmə siyasəti olmadan. Bu gün Rusiyada səyahət jurnalistlərinin və turizm sahəsində ekspertlərin təşəbbüs qrupu yaradılıb. Bu qrup Azərbaycanın potensialı ilə tanışdır və informasiya boşluğunu doldurmağa hazırdır”.
J.Qolubitskaya RAGB-nin Forumunun bütün iştirakçılarına və şəxsən Leyla Əliyevaya Forumun gözəl təşkilinə görə təşəkkür edib.
Forumun seksiyasında onun çıxışından dərhal sonra Azərbaycanın Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin nümayəndələri seksiyadakı çıxışda səsləndirilən təkliflərə maraq göstəriblər və şəxsən nazir Əbülfəs Qarayevə çatdırmaq üçün təkliflərin tezislərini göndərməyi xahiş ediblər.
Janna Qolubitskaya sonda deyib: “Çox xoşagələn haldır ki, ölkələrimiz arasında nəinki dostluq və anlaşma, həm də əməkdaşlıq var.

Корреспондент российской газеты «Московский комсомолец» Жанна Голубицкая приняла участие в работе VI Форума Азербайджанского молодежного объединения России (АМОР) и поделилась своими впечатлениями.
«Как обычно, азербайджанская сторона отличилась организаторской четкостью и гостеприимством: все мероприятия в рамках VI Форума АМОР были тщательно подготовлены. Все было продумано для того, чтобы делегаты форума успели передохнуть между заседаниями тематических секций, ведь участники большого молодежного собрания прибыли со всех регионов России, а также из Азербайджана», - сказала она.
Как известно в день проведения форума в Египте разбился пассажирский самолет и погибли российские граждане.
Несмотря на то, что траур в стране был объявлен на следующий день, председатель АМОР решила отменить концерт для участников форума.
Жанна Голубицкая особо поблагодарила вице-президента Фонда Гейдара Алиева, председателя АМОР Лейлу Алиеву за чуткое отношение и сказала: «Скорбь братского народа была неподдельна. И человек, имеющий глаза, уши и душу, всегда может отличить пустые заявления от истинной эмпатии. Я видела на глазах присутствующих азербайджанцев слезы. Это очень трогательно — и в то же время нормально. Я тоже плакала на вечере памяти жертв Ходжалы. Ведь мы все живые люди! Пока живые. Ибо если мы станем радоваться несчастьям друг друга, то этот в общем-то небольшой земной шарик очень скоро прекратит свое существование».
Тем не менее, в рабочем порядке Форум завершил все заявленные заседания. Жанна Голубицкая также активно принимала участие в работе секций, где в своих выступлениях поделилась впечатлениями от нескольких поездок в Баку и некоторые районы Азербайджана, высказав искреннее удивление и сожаление в связи с тем, что великолепные туристические возможности Азербайджана почти неизвестны в России. Ж.Голубицкая считает, что как раз в нынешней экономической и политической ситуации, например, прекрасная горнолыжная база «Шахдаг» может стать реальной альтернативой гораздо более дорогим Альпам или Пиринеям. «Здесь созданы образцовые условия для зимнего отдыха. К тому же, Азербайджан – это еще и отличные каспийские пляжи, лечебная нефть «Нафталан», яркие образцы гастрономического и эногастрономического или экологического туризма», - добавила она.
Ж. Голубицкая уверена, что «азербайджанские турпродукты, конечно, присутствуют среди предложений российских туроператоров, но, скорее, в общем перечне, без активной политики их продвижения. Сегодня в России сформировалась инициативная группа тревел-журналистов и экспертов в туризме, знакомых с туристическим потенциалом Азербайджана и готовых заполнить эту информационную нишу».
Ж.Голубицкая поблагодарила всех участников форума АМОР и лично Лейлу Алиеву за прекрасную организацию мероприятия.
Сразу после ее выступления особую заинтересованность в прозвучавших в выступлении на секции предложениях высказали представители министерства культуры и туризма Азербайджана и попросили прислать тезисы выступления для передачи лично министру Абульфасу Гараеву.
«Это очень приятно, когда между странами существуют не только дружба и понимание, но и сотрудничество», - заключила Жанна Голубицкая.