Litvalı müstəqil rejissor Aleksandras Brokasın rejissoru olduğu “Sonsuz Dəhliz” (“Endless Corridor”) sənədli filmi ötən həftə 2015-ci il Milan Beynəlxalq Film Festivalında “Ən yaxşı montaj olunmuş sənədli film” nominasiyasında mükafata layiq görülüb.
Milan festivalında dünyanın müxtəlif ölkələrindən peşəkar kinematoqrafçılar bir araya gəlib.
Film yaradıcılarının fikrincə, “Sonsuz Dəhliz” filminin Milan festivalının mükafatına layiq görülməsi Xocalı faciəsi haqqında həqiqətlərin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması üçün yaxşı imkandır.
Xatırladaq ki, film rəsmi olaraq “Milan IFF 2015” kino festivalında müsabiqədə iştirak etmək üçün bu ilin iyul ayında seçilib.
“Sonsuz Dəhliz” filmi “Milan IFF 2015” kino festivalında aşağıdakı nominasiyalarda iştirak edib: “Ən yaxşı qısametrajlı sənədli film”, “Sənədli filmdə ən yaxşı kinematoqrafiya” və “Ən yaxşı montaj olunmuş sənədli film”.
Xocalı faciəsindən bəhs edən “Sonsuz Dəhliz” filmi bu il ərzində müxtəlif beynəlxalq kinofestivalların diqqət mərkəzində olub. ABŞ-da keçirilən “Accolade Qlobal Film Competition” müsabiqəsində “Best of Show” mükafatını aldıqdan sonra bu film daha iki nüfuzlu mükafata layiq görülüb.
Belə ki, iyulun 10-da Madrid Tenerife Beynəlxalq Film Festivalları “Sonsuz Dəhliz” filmini “Ən Yaxşı Sənədli Film” və Aleksandras Brokası “Ən Yaxşı Sənədli Film Rejissoru” nominasiyası üzrə qalib elan edib.
Filmin beynəlxalq uğuruna sevinən Aleksandras Brokas bu münasibətlə deyib: “Bu mükafatları almaq mənim üçün böyük şərəfdir. Bu dəfə isə münsiflər heyətinin diqqəti “Sonsuz Dəhliz” filminin müstəsna yaradıcı və texniki keyfiyyətində cəmlənmişdi.
Mənimlə birgə çalışan yaradıcı komandaya və faciəvi hekayələrini mənimlə bölüşən Xocalı sakinlərinə təşəkkürümü bildirirəm. “Sonsuz Dəhliz” filminə bu cür böyük beynəlxalq diqqətin olması onu göstərir ki, filmdə nəql edilən hekayələr heç bir insanı biganə qoya bilməz. Tarixin ağrılı dərsləri nəhayət, öyrənilməli, ondan ibrət dərsi götürülməli və Xocalı faciəsi heç vaxt təkrarlanmamalıdır”.
“Sonsuz dəhliz” filminin “Xocalıya ədalət!” təbliğat-təşviqat kampaniyası çərçivəsində bu ilin fevral ayında İstanbul, Ankara, Roma, Vilnüs, London, Paris, Dublin, Berlin, Bern, Lüksemburq kimi şəhərlərdə təqdimatı keçirilib. İngilis dilində çəkilən film Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə Azərbaycan, türk, fransız, italyan və alman dillərinə subtitrlərlə tərcümə edilib, rus dilində isə dublyaj olunub.
Film, həmçinin “Xocalıya ədalət!” təbliğat-təşviqat kampaniyası çərçivəsində Türkiyənin “Kanal 24”, “CNN Türk”, İsrailin “Channel 1” televiziya kanallarında, Albaniyanın Milli Televiziyasında nümayiş etdirilib.
Xatırladaq ki, filmin premyerası ötən il iyulun 1-də Londonda Britaniya Film və Televiziya İncəsənəti Akademiyasında (BAFTA) keçirilib. Tədbirdə Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva da iştirak edib.
“Sonsuz dəhliz” sənədli filmi prodüserlər Aleksandras Brokas (Litva) və nüfuzlu “Grammy Award” mükafatçısı Cerald Rafşun (ABŞ) tərəfindən çəkilib. Film britaniyalı aktyor, BAFTA mükafatçısı Ceremi Ayronz tərəfindən səsləndirilib. Film Xocalı dəhşətlərinin şahidi olan litvalı jurnalist Riçard Lapaitisin faciədən 20 il sonra yenidən Azərbaycana gələrək qətliamdan xilas olmuş hadisə şahidləri ilə görüşlərində lentə alınmış xatirələri və Ermənistan tərəfindən faciənin təşkilində birbaşa iştirak etmiş şəxslərlə müsahibəsi əsasında qurulub. Filmdə Qarabağın Azərbaycan tarixi və mədəniyyəti üçün əhəmiyyətinə dair süjetlərə yer verilib. Xocalı qırğınına dair indiyədək az məlum olan yeni faktlar, sənədlər və vaxtilə çəkilmiş videogörüntülər və fotomateriallara istinad edilir, qətliam haqqında həqiqətlər təsirli şəkildə tamaşaçıya çatdırılır.

Directed by Lithuanian independent film director Aleksandras Brokas, “Endless Corridor” documentary was last week awarded a prize in the nomination of “Best edited documentary” at the Milan International Film Festival 2015.
Professional cinematographers from around the world got together at the Milan Festival.
According to film creators, the fact that the documentary “Endless Corridor” was awarded a prize at the Milan Festival is a good opportunity to convey the true facts about the Khojaly tragedy to the world community.
The film was officially chosen in July this year to participate in “Milan IFF 2015” Film Festival.
The documentary “Endless Corridor” participated in “Milan IFF 2015” Film Festival in the following nominations: “Best short documentary”, “Best cinematography in a documentary” and “Best edited documentary”.
Describing the Khojaly tragedy, the documentary “Endless Corridor” has been a focus of attention of various international film festivals during this year. After being awarded the “Best of Show” prize at “Accolade Global Film” Competition, this film was awarded two more prestigious prizes.
On July 10, Madrid Tenerife International Film Festivals declared the documentary “Endless Corridor” as the winner in the nomination of “Best Documentary”, and Aleksandras Brokas as “Best Documentary Director”.
Being pleased of the documentary’s international success, Alexandra Brokas said in this regard: “It is great pleasure for me to receive these awards. And this time the attention of the jury was focused on the exclusive creative and technical qualities of the documentary “Endless Corridor”. I would like to thank the creative team who worked with me and the people of Khojaly who shared their tragic stories. Such great international attention to the documentary “Endless Corridor” shows that no one can remain indifferent to the stories narrated in the film. Painful lessons of the history should be learned, and the Khojaly tragedy must not be repeated again.”
Presentation of the documentary “Endless Corridor” took place in the cities of Istanbul, Ankara, Rome, Vilnius, London, Dublin, Berlin, Bern and Luxembourg in February this year, within the framework of the promotion campaign “Justice for Khojaly”. Shot in English, the documentary was translated into Azerbaijani, Turkish, French, Italian and German, following the initiative of Vice-president of the Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva, and dubbed in Russian.
Within the framework of the campaign “Justice for Khojaly”, the film was also shown on Turkey’s “Kanal 24”, “CNN Turk”, Israel’s “Channel 1” TV channels, and Albania’s National Television.
The film’s premiere took place on 1 July last year at the British Academy of Film and Television Arts (BAFTA), London. Vice-president of the Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva attended the event.
The documentary “Endless Corridor” was shot by producers Aleksandras Brokas (Lithuania) and prestigious “Grammy Award” winner Gerald Rafshoon (USA)”. The film was voiced by a British actor, BAFTA award winner Jeremy Irons. The film has been built on the basis of memoirs filmed at meetings, 20 years later, of Lithuanian correspondent Richard Lapaitis - an eyewitness of Khojaly horrors - with witnesses that fled from the genocide, and with people that were directly involved, from the Armenian side, in the organization of the massacre. There are plots in the film on the significance of Garabagh for Azerbaijan’s history and culture. New facts related to the Khojaly massacre, so far unknown, documents and video films and photo materials once shot are referred to in the film, and true facts about the genocide are conveyed to spectators in an effective way.