Noyabrın 14-də Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva Türkiyənin Antalya şəhərində Əlillərin Bərpa Mərkəzi ilə tanış olub.
Mehriban Əliyevanı və Fondun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanı Əlillərin Bərpa Mərkəzində Türkiyənin birinci xanımı Əminə Ərdoğan qarşıladı.
Mehriban Əliyeva, qızı Leyla Əliyeva, Cənubi Afrika Respublikasının birinci xanımı Tobeka Madiba Zuma, Zimbabvenin birinci xanımı Qreys Muqabe, Malayziya Baş nazirinin xanımı Rosma Mansor və digər qonaqlar mərkəzin fəaliyyəti ilə tanış oldular.
Əvvəlcə əlillərə diqqət və qayğıdan, onların cəmiyyətə inteqrasiyasından bəhs edən videoçarx nümayiş olundu.
Mərkəzdə müalicə olunan uşaqlar qonaqları özlərinə məxsus şəkildə mədəni proqramla qarşıladılar. Həssas təbəqənin nümayəndələri bir-birindən maraqlı çıxışlar etdilər.
Qonaqlara Mərkəzin fəaliyyəti barədə məlumat verildi. Bildirildi ki, bu müəssisə Türkiyədə əlillərin ən böyük bərpa mərkəzlərindən biridir. Burada uşaqlarla yanaşı, onların valideynləri ilə də maarifləndirici işlər aparılır. Mərkəzin başlıca məqsədlərindən biri əlil uşaqların cəmiyyətə inteqrasiyasını və onların sosial-iqtisadi həyatda daha yaxından iştirakını təmin etməkdir.
Qonaqlar mərkəzdə tədris prosesi ilə maraqlandılar.
Diqqətə çatdırıldı ki, burada əlillər üçün müxtəlif dərnəklər də fəaliyyət göstərir. Mərkəzdə fizioterapiya, nitqin inkişaf etdirilməsi, eşitmə, görmə problemi, zehni inkişaf çatışmazlıqları olan uşaqlara dəstək və s. proqramlar həyata keçirilir. Mütəxəssislərin fiziki və əqli problemləri olan yüzlərlə əlilin təlim-tərbiyəsi ilə gün ərzində məşğul olmaları üçün hər cür şərait var. Əlillər Mərkəzdə idmanla da məşğul olurlar.
Mərkəzdə əlillərin bərpa prosesi onların əlillik dərəcəsindən asılı olaraq müxtəlif mərhələlərlə həyata keçirilir. Müəssisədə müalicə alanların reabilitasiyasında müasir metodika və texnologiyalardan istifadə edilir. Reabilitasiya prosesi ilə yanaşı, əlillərə mənəvi dəstək mərkəzin fəaliyyətində əsas yer tutur. Bu məktəbəqədər tibbi bərpa müəssisəsində əlillərin istedad və qabiliyyətlərinin üzə çıxarılması da diqqət mərkəzindədir. Mərkəzdə reabilitasiya keçənlərin bir çoxu əl işləri ilə seçilirlər.

14 ноября первая леди Азербайджана, президент Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиева ознакомилась в турецком городе Анталья с Центром реабилитации инвалидов.
В Центре реабилитации инвалидов Мехрибан Алиеву и вице-президента фонда Лейлу Алиеву встретила первая леди Турции Эмине Эрдоган.
Мехрибан Алиева, ее дочь Лейла Алиева, первая леди Южно-Африканской Республики Тобека Мадиба Зума, первая леди Зимбабве Грейс Мугабе, супруга премьер-министра Малайзии Росма Мансор и другие гости ознакомились с деятельностью центра.
Вначале был показан видеоролик, повествующий о внимании и заботе об инвалидах, их интеграции в общество.
Дети, находящиеся на лечении в центре, встретили гостей своеобразной культурной программой. Они выступили с интересными номерами.
Гости были проинформированы о деятельности центра. Было отмечено, что это учреждение является одним из крупнейших центров реабилитации инвалидов в Турции. Здесь, наряду с детьми, просветительская работа проводится и с их родителями. Одна из важнейших задач центра - обеспечить интеграцию детей-инвалидов в общество и более активное их участие в социально-экономической жизни.
Гости поинтересовались учебным процессом в центре.
Было сообщено, что здесь также функционируют различные кружки для инвалидов. В центре реализуются такие программы, как физиотерапия, развитие речи, поддержка детей с проблемами слуха, зрения, недостатками умственного развития и др. Здесь созданы все условия для того, чтобы специалисты могли в течение дня заниматься обучением и воспитанием сотен инвалидов с физическими и умственными проблемами. В центре инвалиды также занимаются спортом.
Процесс реабилитации инвалидов в центре осуществляется поэтапно в зависимости от степени инвалидности. При реабилитации лиц, находящихся на лечении в этом учреждении, используются современная методика и технологии. Наряду с процессом реабилитации, основное место в деятельности центра занимает моральная поддержка инвалидов. Особое внимание в этом дошкольном учреждении медицинской реабилитации уделяется также выявлению талантов и способностей инвалидов. Многие из проходящих реабилитацию в центре занимаются прикладным искусством.