Bakı Ekspo Mərkəzində VI beynəlxalq “Xəzər: ətraf mühit üçün texnologiyalar” sərgisi (“CTE-2015”) öz işinə başlayıb.
Noyabrın 18-də Ekologiya və Təbii Sərvətlər naziri Hüseyn Bağırov və Bolqarıstan Respublikasının Ətraf Mühit və Su naziri İvelina Vasilevanın iştirakı ilə sərgiyə baxış keçirilib.
Ətraf mühitin mühafizəsinə həsr olunmuş sərgi Azərbaycan Respublikası Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin və IDEA İctimai Birliyinin dəstəyi ilə keçirilir. Sərginin təşkilatçısı qismində isə “Caspian Event Organisers” (CEO) şirkəti çıxış edir.
Sərginin əsas məqsədi təbii sərvətlərin qorunub saxlanılması və əhalinin həyat səviyyəsinin yaxşılaşdırılmasına imkan yaradacaq təbiəti mühafizə üzrə innovasiyalı avadanlıq və texnologiyaların Azərbaycanda təşviqi və tətbiqidir. Bu sərgi Xəzəryanı və Qafqaz regionlarında ekologiya və ətraf mühitin mühafizəsi üzrə keçirilən mühüm tədbirdir.
“СТЕ 2015” sərgisi Azərbaycan, Almaniya, Çexiya, Rusiya, Türkiyə, İsveçrə və digər ölkələrdən olan 35 şirkəti bir araya toplayıb. Ətraf mühit sərgisində ardıcıl olaraq ikinci il iştirak edən Çexiya milli stendi isə 7 şirkəti təqdim edir. Sərgidə Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi, Fövqəladə Hallar Nazirliyi, “Təmiz Şəhər” ASC və “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC kimi dövlət strukturları, eləcə də ilk dəfə olaraq Təhsil Nazirliyi iştirak edir.
Bu il keçiriləcək sərginin debütantları arasında İsveçrə, Çexiya və Rusiya şirkətləri yer alır. Tümen vilayəti ticarət-sənaye palatasının stendində üç Rusiya şirkətinin ekspozisiyası təqdim olunur. Sərginin debütantları tullantıların utilizasiyası və emalı üzrə avadanlıqlar, sutəmizləmə sistemləri və bir sıra digər məhsulları təqdim edirlər.
Ümumilikdə əsas diqqəti ətraf mühit problemlərinə və onların həlli yollarına cəlb etməklə yanaşı, “СТЕ 2015” sərgisində təbii resursların səmərəli istifadəsi sahəsində ən son məhsullar, bərk tullantıların toplanması və utilizasiyası sistemləri, alternativ energetika üzrə müasir avadanlıq nümunələri və digər məhsullar nümayiş olunur. Bundan başqa, SOCAR və bp kimi neft şirkətləri suyun, torpağın təmizlənməsi və zəhərli tullantıların idarə edilməsi üzrə texnologiyaları təqdim edirlər. Həmçinin bu il sərgi çərçivəsində “Yaşıllaşdırma, landşaft dizaynı və bağ texnikası” adlı yeni sektor təqdim olunur.
Sərgi öz işini noyabrın 20-dək davam etdirəcək. “CTE-2015” sərgisi ətraf mühitin mühafizəsi sahəsində əldə olunmuş nailiyyətləri nümayiş etdirməklə yanaşı, hökumət və qeyri-hökumət təşkilatları ilə ekoloji məsələlər üzrə əməkdaşlığın milli, regional və beynəlxalq səviyyədə genişləndirilməsinə, habelə enerjiyə qənaət olunması və alternativ enerji mənbələrinin tətbiqi sahəsində təcrübə mübadiləsinin aparılmasına imkan yaradacaq.

The international exhibition “Caspian Sea: technologies for the environment” (CTE-2015) embarked on its work at Baku Expo Centre.
On November 18, the exhibition was reviewed with participation of minister of Ecology and Natural Resources Hussein Baghyrov and minister of Environment and Water of the Republic of Bulgaria Ivelina Vasilyeva.
Dedicated to protection of the environment, the exhibition is realized with support from the Ministry of Ecology and Natural Resources of the Republic of Azerbaijan and IDEA Public Union. Caspian Event Organizers (CEO) is the organizer of the exhibition.
Primary objective of the exhibition is preserving natural resources and promotion and application, in Azerbaijan, of innovative equipment and technologies on protection of the environment that would allow improvement of the population’s well-being. This exhibition is a significant event aiming at protection of environment in the Caspian and Caucasus regions.
“CTE-2015” Exhibition brought together 35 companies from Azerbaijan, Germany, Czech Republic, Russia, Turkey, Switzerland etc. Participating in the environmental exhibition for the second time, the Czech national stand represents 7 companies. Such state entities as the Ministry of Ecology and Natural Resources, Ministry of Emergency Situations, “Clean City” OJSC and Azerbaijan Caspian Shipping CJSC, as well as, for the first time, the Ministry of Education participate in the exhibition.
Among debutants of this year’s exhibition there are companies from Switzerland, Czech Republic and Russia. Expositions of three Russian companies are presented at the stand of the Tyumen Regional Chamber of Commerce and Industry. Debutants of the exhibition present equipment on utilization and processing of wastes, water purifying systems, and a number of other products.
In general, along with focusing on the environmental issues and ways of their solution, cutting- edge products on efficient use of natural resources, solid waste collection and utilization systems, state-of-the-art equipment on alternative energy, and other products are displayed at CTE-2015 Exhibition. Moreover, oil companies such as SOCAR and BP present their technologies on water purification and land restoration, and handling of toxic wastes. A new sector is presented within the framework of this exhibition called “Landscape gardening, designing and gardening methods”.
The exhibition will continue until November 20. The exhibition CTE-2015, in addition to demonstrating achievements reached in the field of environmental protection, will also contribute to extending cooperation on environmental issues with government and non-government organizations on national, regional and international levels, as well as holding exchange of experience in the fields of energy saving and application of alternative energy sources.