Rusiya XİN yanında Diplomatik Akademiyada gənclərin beynəlxalq “Global Village” mədəniyyət festivalı keçirilib. Tədbirdə akademiyanın Azərbaycan klubunun nümayəndələri Rusiya Azərbaycanlı Gənclər Birliyinin (RAGB) və Heydər Əliyev Fondunun Rusiyadakı nümayəndəliyinin dəstəyi ilə fəal iştirak ediblər.
Akademiyada təhsil alan müxtəlif millətlərin nümayəndələri, o cümlədən Azərbaycan, Rusiya, Moldova, Özbəkistan, Tacikistan, Qırğızıstan, Çin, Monqolustan və digər ölkələrin təmsilçiləri öz ölkələri barədə söhbət açmaq, milli mətbəxin ləziz yeməklərinə bir-birini qonaq etmək üçün bir yerə toplaşıblar.
Azərbaycanın Rusiyadakı səfirliyinin müşaviri Vüqar İmaməliyev festivalın açılışında çıxış edib. O, akademiyanın müəllim və tələbələrini salamlayaraq qeyd edib ki, Azərbaycan öz milli və dini dözümlülüyü ilə fərqlənir. Diplomat deyib: “Azərbaycan xalqının zəngin dövlətçilik, multikulturalizm və tolerantlıq ənənələri var. Ölkəmizdə müxtəlif dinlərin və millətlərin nümayəndələri dinc yanaşı yaşayır”. O, dünyada yaranmış gərgin beynəlxalq vəziyyət barədə söhbət açaraq qeyd edib ki, biz yalnız birləşməklə müasir dövrün çağırış və təhdidlərinə qarşı dura bilərik.
RAGB idarə heyətinin üzvü Emin Hacıyev tədbir iştirakçılarına RAGB sədrinin salamlarını çatdıraraq qeyd edib ki, Rusiyanın aparıcı ali məktəblərində təhsil alan istedadlı azərbaycanlı gənclər çoxdur. Onlar RAGB-nin rəhbərliyi ilə müxtəlif beynəlxalq layihələrdə fəal iştirak edirlər.
Diplomatik Akademiyanın tələbələri və Azərbaycan klubunun fəalları Fərəh Nəcəfzadə, Tamara Məmmədova, Loğman Məmmədov, Ləman, Aydan və Dünya Dadaşova bacıları, Emin Rəhimov, Ramil İsmayılov, Tərlan Həsənov, Elşən Bənnayev və başqaları festivalın qonaqlarına Azərbaycan xalqının tarixi, mədəniyyəti və ənənələri barədə məlumat veriblər. Qonaqlar Azərbaycan mətbəxinin ləziz xörəklərinin dadına baxıblar. Ölkəmizə həsr edilmiş stenddə suvenirlər, milli geyimlər, məişət əşyaları, video və fotomateriallar nümayiş etdirilib.
RAGB-nin nəzarət-təftiş komissiyasının üzvləri İbrahim İbrahimov, Ruslan Eyvazov, Ramin Rəcəbov və digər fəallar tədbirdə iştirak ediblər.
“Azərbaycan” ansamblının üzvü Samirə Bayramovanın ifasında gecənin qonaqlarına parlaq bir musiqi nömrəsi təqdim edilib: O, “Sarı gəlin” Azərbaycan xalq mahnısının sədaları altında rəqs edib.

International Global Village Cultural Youth Festival took place at the Diplomatic Academy under Russia’s Foreign Ministry. Representatives of the academy’s Azerbaijani club took active part in the event, supported by the Azerbaijani Youth Organization of Russia (AYOR) and the Russian Office of the Heydar Aliyev Foundation.
Representatives of various nations studying at the Academy, including those from Azerbaijan, Russia, Moldova, Uzbekistan, Tajikistan, Kyrgyzstan, China, Mongolia and other countries got together to talk about their countries, and entertain each-other to delicious dishes of their national cuisine.
Adviser to the Azerbaijani Embassy in Russia Vugar Imamaliyev addressed the opening of the Festival. Greeting professors and students of the Academy, he noted that Azerbaijan is distinguished for its national and religious tolerance. The diplomat said: “The people of Azerbaijan has rich statehood, multiculturalism and tolerance traditions. Representatives of different religions and nations are peacefully living in our country”. Touching upon the tense international situation in the world, he noted that by only getting united, we can withstand the calls and threats of the time.
Emin Hajiyev, a member of AYOR’s board, conveying the greetings of AYOR’s chairperson to the attendees of the event, noted that there were many talented young Azerbaijanis studying at leading higher schools of Russia. They take active part in various international projects of AYOR.
Students of the Diplomatic Academy and activists of the Azerbaijani Club – Farah Najafzadeh, Tamara Mammadova, Loghman Mammadov, sisters Laman, Aydan and Dunya Dadashovas, Emin Rahimov, Ramil Ismayilov, Tarlan Hasanov, Elshan Bannayev etc. - gave information about Azerbaijani people’s history, culture and traditions. Guests tasted delicious dishes of the Azerbaijani cuisine. On a stand devoted to our country, souvenirs, national garments, household items, and video and photo materials were demonstrated.
Members of AYOR’s supervision and audit committee – Ibrahim Ibrahimov, Ruslan Eyvazov, Ramin Rajabov and other activists participated in the event.
A nice piece of music was presented to the guests of the evening, performed by member of the “Azerbaijan” Ensemble Samira Bayramova. She dance to Azerbaijani popular song “Sary Gelin”.