Noyabrın 26-da Heydər Əliyev Mərkəzində Latviya rəssamlarının “Müxtəlif dənizlər. Bir dünya” adlı sərgisi açılıb.
Sərgi Azərbaycanda “Latviyanı duyun” devizi altında keçirilən Latviya günləri çərçivəsində təşkil edilib. Sərgidə tanınmış latviyalı rəssamlar Aleksey Naumov, Kristaps Zarins və Andris Vitolinsin əsərləri nümayiş olunur.
Heydər Əliyev Mərkəzinin direktorunun birinci müavini Adil Kərimli çıxış edərək bildirib ki, indiyədək Mərkəzdə 30-dək sərgi keçirilib. Latviyanın üç rəssamının 30-dan çox əsərinin yer aldığı budəfəki sərgi ölkənin incəsənətini təqdim etmək baxımından da əhəmiyyət daşıyır. A. Kərimli sərginin təşkilində əməyi olan hər kəsə, o cümlədən Latviyanın İqtisadiyyat Nazirliyinə, bu ölkənin Azərbaycandakı səfirliyinə və Latviya Rəssamlıq Akademiyasına təşəkkürünü bildirib.
Latviyanın iqtisadiyyat naziri xanım Dana Reizniece-Ozola təmsil etdiyi nazirliyin adından qonaqları salamlayaraq deyib: “Sərginin adından məlum olduğu kimi, “Müxtəlif dənizlər. Bir dünya” mövzusu bir-birindən fərqli olan iki müxtəlif ölkəni, yəni, Baltik dənizi sahilində yerləşən və onun incisi olan Latviyanı və Xəzər dənizi sahilində yerləşən və onun incisi olan Azərbaycanı bir araya gətirəcək. Düşünürəm ki, incəsənət hər bir yerdə onu dərk edən adamlar üçün maraq doğurur. Ümidvaram ki, insanlar bu peyzaj janrında əsərlərə baxanda rahatlıq tapacaqlar. Bilirəm ki, azərbaycanlılar çox dinamik insanlardır. Onlar bu rəsm əsərlərinə baxanda həm rahatlıq, eyni zamanda, bir qədər olsa da həyəcan duyacaqlar”. Latviyalı nazir sərginin xoş təəssürat yaradacağına ümidvar olduğunu deyib.
Latviyanın Azərbaycandakı səfiri Yuris Maklakovs sərginin Heydər Əliyev Mərkəzində təşkilindən qürur duyduğunu bildirib. Azərbaycanda üç aydır ki, səfir kimi fəaliyyət göstərdiyini bildirən latviyalı diplomat Mərkəzdə ilk dəfə olmasını və bu ecazkar məkanın onda böyük təəssürat yaratdığını vurğulayaraq deyib: “Gündəlik həyatımızda biz bir çox proseslərin şahidi oluruq. Lakin düşünürəm ki, biz incəsənəti unutmamalıyıq. Bu sərgi azərbaycanlıları Latviya rəssamlarının əsərləri ilə daha yaxından tanış edəcək. Belə sərgilərin sayı çox olacaq”.
Sərgidə əsərləri nümayiş olunan rəssamlardan biri, Latviya Rəssamlıq Akademiyasının rektoru Aleksey Naumov çıxış edərək diqqətə çatdırıb ki, böyük həcmdə əsərlərin yer aldığı bu sərgi artıq Avropa ölkələrində, ABŞ-da və Honq-Konqda olub. O, sərgidəki əsərlərin azərbaycanlılara xoş təəssürat bağışlayacağına ümidvar olduğunu deyib.
Aleksey Naumov tanınmış peyzaj ustası və müasir Latviya plener rəngkarlığının görkəmli nümayəndəsidir. Hazırda o, Latviya Rəssamlıq Akademiyasının rektorudur. Onun 60-dan artıq fərdi sərgisi keçirilib, 40-dan çox birgə sərginin iştirakçısı olub.
Kristaps Zarins Latviya Rəssamlıq Akademiyasının prorektoru və professorudur. Latviya və digər ölkələrdə bir sıra fərdi sərgiləri keçirilib, birgə sərgilərdə iştirak edib. Onun əsərləri Latviya və Rusiyanın müxtəlif muzeylərində, Avropa ölkələrində şəxsi kolleksiyalarda saxlanılır.
Andris Vitolins sənaye rəngkarlığının təmsilçilərindən biri kimi tanınır. Əsasən insan tərəfindən yaradılmış obyektlərin rəsmini çəkir, lakin yaradıcılığında təbiət mənzərələrinə də yer ayırır. İndiyə qədər 10-dan artıq fərdi sərgisi açılıb, 40-dan çox birgə sərginin iştirakçısı olub. Latviya Rəssamlıq Akademiyasının rəngkarlıq kafedrasının dosentidir.

An exhibition of Latvian artists called “Different Seas. One World” opens at the Heydar Aliyev Center, November 26.
The exhibition is organized in Azerbaijan within the framework of the Days of Latvia held under the slogan of “Comprehending Latvia”. Works by well-known Latvian artists Aleksey Naumov, Kristaps Zarins and Andris Vitolins are displayed at the exhibition.
Speaking at the ceremony, first deputy director of the Heydar Aliyev Center Adil Karimli said that the Center has so far hosted up to 30 exhibitions. This exhibition, where over 30 works by three Latvian artists are displayed, is of significance in terms of introducing the country’s art. A. Karimli thanked everyone who has contributed to the exhibition’s organization, including Latvia’s Ministry of Economy, embassy of this country in Azerbaijan, and the Art Academy of Latvia.
Latvia’s minister of economy Mrs Dana Reizniece-Ozola, greeting the guests on behalf of the ministry she represented, said: “As is known from the exhibition’s name, the topic “Different Seas. One World” will bring together two different countries - Latvia, which is situated on the Baltic Sea shore, and Azerbaijan, situated on the Caspian Sea shoe and being its pearl. I think that everywhere art arouses interest in people that comprehend it. I’m hopeful, looking at this works of a landscape genre, people will find peace. I know that Azerbaijanis are very dynamic people. Looking at these paintings, they will find both comfort and, at the same time, some excitement”. The Latvian minister expressed confidence the exhibition would leave pleasant impression.
Ambassador of Latvia to Azerbaijan Yuris Maklakos said he took proud in this exhibition’s being held at the Heydar Aliyev Center. Mentioning his three-month activity in Azerbaijan as an ambassador, the Latvian diplomat, noting that this was his first coming to the Center and that it had made a great impression on him, said: “In our daily life, we encounter a number of processes. But I think we should not forget art. This exhibition will acquaint Azerbaijanis with works of Latvian artist more closely. There will be more such exhibitions in future ”.
Aleksey Naumov, one of the artists whose works are displayed at the exhibition, the rector of the Art Academy of Latvia, speaking at the opening ceremony, said this exhibition, which comprises a large volume of works, has already been to European countries, USA and Hong-Kong. He said he was hopeful the works displayed at the exhibition would pleasantly impress Azerbaijanis.
Then the attendees familiarized themselves with the exhibition.
Aleksey Naumov is a well-known master of landscape and an eminent representative of the modern Latvian plein-air painting. At the moment, he is the rector of the Art Academy of Latvia. He had over 60 individual exhibitions held, and was a participant of more than 40 joint exhibitions.
Kristaps Zarins is a vice-principal of the Art Academy of Latvia, and a professor. He had a number of exhibitions held in Latvia and other countries, participated in joint exhibitions. His works are preserved in various museums of Latvia and Russia, and in private collections in European countries.
Andris Vitolins is known as one of the representatives of the industrial painting. He mainly depicts human-made objects, however, landscapes have their own place in his creativity. So far, he inaugurated more than 10 private exhibitions, and was a participant of more than 40 joint exhibition. He is an associate professor of the Art Academy of Latvia.