Dekabrın 4-də Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İqlim Dəyişikliyi üzrə 21-ci Paris Konfransında iştirak edən Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, IDEA İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyeva BMT-nin Səhralaşma ilə Mübarizə üzrə Konvensiyasının (UNCCD) icraçı katibi xanım Monik Barbut ilə görüşüb.
Görüşdə IDEA və UNCCD arasında əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu imzalanıb. Bu sənəd iki təşkilat arasında gələcək fəaliyyətin çərçivəsini müəyyənləşdirməklə yanaşı, əməkdaşlıq sahələri və formatını da əks etdirir.
İmzalanma mərasimindən sonra Leyla Əliyeva ilə Monik Barbut arasında ikitərəfli görüş keçirilib. Leyla Əliyeva ölkəmizdə şoran torpaqların münbitliyinin artırılması və meşə ərazilərinin genişləndirilməsi sahəsində həyata keçirilən tədbirlər barədə məlumat verib. Qeyd olunub ki, yaşıllıqların artırılması ilə bağlı dövlət səviyyəsində görülən işlərə dəstək verilməsi məqsədilə IDEA İctimai Birliyi tərəfindən də mütəmadi olaraq, kütləvi ağacəkmə aksiyaları təşkil olunur. Bu cür tədbirlər bir qayda olaraq, ictimaiyyət tərəfindən böyük maraqla qarşılanır. Fəaliyyət göstərdiyi 4 il ərzində IDEA İctimai Birliyinin təşəbbüsü ilə ölkə ərazisində ümumilikdə 5 milyondan artıq ağac əkilib. Bununla yanaşı, IDEA ötən ilin may ayından etibarən, meşə zolaqları və yaşıllıqların mühafizəsi məqsədilə “Ağacların kəsilməsinə yox” proqramına başlayıb. IDEA-nın layihələrinin uğurunun təməlini İctimai Birliklə gənclər arasında mövcud olan qarşılıqlı anlaşma və sıx bağlılıq təşkil edir. Leyla Əliyeva rəhbərlik etdiyi təşkilatın digər sahələrdəki fəaliyyəti və gələcək planlarına da toxunub.
Monik Barbut UNCCD-də akkreditə olması münasibətilə IDEA-nı təbrik edib. O, UNCCD-nin əsas prioritetləri, eləcə də həyata keçirdiyi layihələr barədə ətraflı məlumat verib. Həmçinin ölkəmizdə səhralaşma və meşə sahələrinin qıtlığı probleminin həllində vətəndaş cəmiyyətinin, xüsusilə də IDEA-nın önəmli rol oynaya biləcəyi vurğulanıb.
Tərəflər Azərbaycanda və regionda birgə layihələrin həyata keçirilməsi və beynəlxalq tədbirlərin təşkili perspektivlərini də müzakirə ediblər.

On December 4, Leyla Aliyeva, the Vice-president of the Heydar Aliyev Foundation, the founder and head of IDEA Public Union, who participated in the 21st Paris Conference of the United Nations on Climate Change, met with Executive Director of the United Nations Convention to Combat Desertification (UNCCD) Monique Barbut.
A Memorandum of Understanding for cooperation was signed at the meeting between IDEA and UNCCD. This document reflects the areas of cooperation and its format, along with defining the framework of cooperation between the two organizations.
After the signing ceremony, a bilateral meeting took place between Leyla Aliyeva and Monique Barbut. Leyla Aliyeva gave information about the measures taken towards increasing fertility of saline lands in the country and widening forests. It was mentioned that mass tree-planting actions are arranged by IDEA Public Union on a regular basis with a view to supporting the works carried out by the state towards increasing green areas. Such actions are, as a rule, welcomed by the general public, and great interest is shown towards it. Over the course of 4 years of IDEA Public Union’s operation, over 5 million trees were planted in the country’s territory. Moreover, IDEA launched the “No Cutting Down of Trees” Programme since May last year in order to protect forest belts and green areas. Mutual understanding and close ties between the Public Union and the youth forms the foundation of IDEA projects’ success. Leyla Aliyeva touched upon the activity of the organization she heads in other areas, and its future plans.
Monique Barbut congratulated IDEA on its accreditation with UNCCD. She gave information about UNCCD’s main priorities, as well as projects it has implemented. It was also underscored that the civil society, especially IDEA, could play a significant role in solving the issue of desertification and shortage of forestry in our country.
The parties held discussions also over the perspectives of implementing joint projects both in Azerbaijan and the regions, and organization of international events.