Dekabrın 4-də Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İqlim Dəyişikliyi üzrə 21-ci Paris Konfransında iştirak edən Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, IDEA İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyeva BMT-nin Səhralaşma ilə Mübarizə üzrə Konvensiyasının (UNCCD) icraçı katibi xanım Monik Barbut ilə görüşüb.
Görüşdə IDEA və UNCCD arasında əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu imzalanıb. Bu sənəd iki təşkilat arasında gələcək fəaliyyətin çərçivəsini müəyyənləşdirməklə yanaşı, əməkdaşlıq sahələri və formatını da əks etdirir.
İmzalanma mərasimindən sonra Leyla Əliyeva ilə Monik Barbut arasında ikitərəfli görüş keçirilib. Leyla Əliyeva ölkəmizdə şoran torpaqların münbitliyinin artırılması və meşə ərazilərinin genişləndirilməsi sahəsində həyata keçirilən tədbirlər barədə məlumat verib. Qeyd olunub ki, yaşıllıqların artırılması ilə bağlı dövlət səviyyəsində görülən işlərə dəstək verilməsi məqsədilə IDEA İctimai Birliyi tərəfindən də mütəmadi olaraq, kütləvi ağacəkmə aksiyaları təşkil olunur. Bu cür tədbirlər bir qayda olaraq, ictimaiyyət tərəfindən böyük maraqla qarşılanır. Fəaliyyət göstərdiyi 4 il ərzində IDEA İctimai Birliyinin təşəbbüsü ilə ölkə ərazisində ümumilikdə 5 milyondan artıq ağac əkilib. Bununla yanaşı, IDEA ötən ilin may ayından etibarən, meşə zolaqları və yaşıllıqların mühafizəsi məqsədilə “Ağacların kəsilməsinə yox” proqramına başlayıb. IDEA-nın layihələrinin uğurunun təməlini İctimai Birliklə gənclər arasında mövcud olan qarşılıqlı anlaşma və sıx bağlılıq təşkil edir. Leyla Əliyeva rəhbərlik etdiyi təşkilatın digər sahələrdəki fəaliyyəti və gələcək planlarına da toxunub.
Monik Barbut UNCCD-də akkreditə olması münasibətilə IDEA-nı təbrik edib. O, UNCCD-nin əsas prioritetləri, eləcə də həyata keçirdiyi layihələr barədə ətraflı məlumat verib. Həmçinin ölkəmizdə səhralaşma və meşə sahələrinin qıtlığı probleminin həllində vətəndaş cəmiyyətinin, xüsusilə də IDEA-nın önəmli rol oynaya biləcəyi vurğulanıb.
Tərəflər Azərbaycanda və regionda birgə layihələrin həyata keçirilməsi və beynəlxalq tədbirlərin təşkili perspektivlərini də müzakirə ediblər.

4 декабря вице-президент Фонда Гейдара Алиева, учредитель и руководитель Общественного объединения IDEA Лейла Алиева, принимающая участие в 21-й Парижской конференции Организации Объединенных Наций по вопросам изменения климата, встретилась с исполнительным секретарем Конвенции ООН по борьбе с опустыниванием (UNCCD) Моник Барбю.
На встрече был подписан Меморандум взаимопонимания о сотрудничестве между IDEA и UNCCD. Этот документ, определив рамки дальнейшей деятельности двух организаций, отражает также сферы и формат сотрудничества.
После церемонии подписания состоялась двусторонняя встреча между Лейлой Алиевой и Моник Барбю. На встрече Лейла Алиева рассказала о мерах, осуществляемых в области повышения плодородности засоленных земель и расширения лесных угодий. Было отмечено, что в целях оказания поддержки проводимой на государственном уровне работе по увеличению зеленых насаждений, Общественное объединение IDEA также регулярно организует массовые акции посадки деревьев. Такие мероприятия, как правило, воспринимаются общественностью с большим интересом. За 4 года деятельности Общественного объединения IDEA по его инициативе на территории страны высажено в целом более 5 миллионов деревьев. Наряду с этим, с мая минувшего года IDEA с целью охраны лесных полос и зеленых насаждений приступило к программе «Нет вырубке деревьев». Лейла Алиева отметила, что основу успеха проектов IDEA составляют взаимопонимание и тесная связь между общественным объединением и молодежью. На встрече Лейла Алиева также коснулась деятельности возглавляемой ею организации в других сферах и планов на будущее.
Моник Барбю поздравила IDEA с аккредитацией в UNCCD. Она подробно рассказала об основных приоритетах UNCCD, а также реализованных ею проектах. М.Барбю также подчеркнула, что гражданское общество, в особенности IDEA, может сыграть важную роль в решении проблемы опустынивания и нехватки лесных угодий в нашей стране.
Стороны также обсудили перспективы реализации совместных проектов и организации международных мероприятий в Азербайджане и регионе.