Dekabrın 4-də Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, IDEA İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyeva Parisdə Təbiətin Mühafizəsi naminə Beynəlxalq Birliyin (IUCN) baş direktoru xanım İnger Andersen ilə görüşüb.
Leyla Əliyeva xanım İnger Anderseni IUCN-in baş direktoru vəzifəsinə təyinatı münasibətilə təbrik edib və gələcək fəaliyyətində uğurlar arzulayıb. IDEA-nın fəaliyyətindən danışan Leyla Əliyeva IDEA və IUCN arasında mövcud əməkdaşlıq barədə ətraflı məlumat verib. Bildirilib ki, əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün yaxşı potensial mövcuddur və bundan faydalanmaq zəruridir.
Bu xüsusda, tərəflər təhsil, fauna və floranın mühafizəsi, xüsusi mühafizə olunan ərazilərin idarə edilməsi, ictimai maarifləndirmə və s. sahələrdə əməkdaşlıq imkanlarını nəzərdən keçiriblər.
Xanım İ. Andersen təmsil etdiyi təşkilatın IDEA ilə əməkdaşlıqdan məmnun olduğunu və gələcəkdə bu tərəfdaşlığın daha da inkişafını arzu etdiklərini diqqətə çatdırıb. 2014-cü ildə IUCN tərəfindən Sidney şəhərində təşkil olunan Ümumdünya Parklar Konqresində IDEA-nın fəal iştirakı xüsusi qeyd edilib.

4 декабря вице-президент Фонда Гейдара Алиева, учредитель и руководитель Общественного объединения IDEA Лейла Алиева встретилась в Париже с генеральным директором Международного союза охраны природы (IUCN) Ингер Андерсен.
Лейла Алиева поздравила Ингер Андерсен с назначением на должность генерального директора IUCN и пожелала ей успехов в предстоящей деятельности. Говоря о деятельности IDEA, Лейла Алиева подробно рассказала о сотрудничестве между IDEA и IUCN. Лейла Алиева отметила, что для расширения сотрудничества есть хороший потенциал, который необходимо использовать.
В этом контексте, стороны рассмотрели возможности сотрудничества в области образования, охраны фауны и флоры, управления особо охраняемыми территориями, общественного просвещения и других сферах.
И.Андерсен выразила удовлетворение сотрудничеством представляемой ею организации с IDEA, подчеркнула, что желает дальнейшего развития этого партнерства. И.Андерсен особо отметила активное участие IDEA во Всемирном конгрессе парков, организованном IUCN в 2014 году в Сиднее.