Moskva Gənclər Parlamentarizmi Mərkəzində Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Gününə həsr edilmiş “Düzgün cavab” intellektual turniri keçirilib. Rusiya Azərbaycanlı Gənclər Birliyi (RAGB), Moskva Gənclər Parlamentarizmi Mərkəzi və O. Y. Kutafin adına Moskva Dövlət Hüquq Akademiyasının Azərbaycan klubunun təşkilatçılığı ilə keçirilən turnirin aparıcısı “Nə? Harada? Nə vaxt?” intellektual oyununun məşhur iştirakçısı, “Büllur bayquş” mükafatının sahibi Rövşən Əsgərov olub.
Moskva Gənclər Parlamentarizmi Mərkəzinin nümayəndəsi Sergey Martınov RAGB ilə əməkdaşlığı bundan sonra da davam etdirməyə və müştərək layihələr həyata keçirməyə hazır olduğunu söyləyib.
RAGB-nin idarə heyətinin üzvü Emin Hacıyev təşkilatın sədri Leyla Əliyevanın turnir iştirakçılarına salamını çatdırıb: “RAGB-nin sədri Leyla Əliyeva tərəfindən qarşımıza qoyulmuş vəzifələrdən biri Azərbaycan gənclərinin Rusiya cəmiyyətinə inteqrasiyasını dəstəkləməkdir. Bununla əlaqədar, Moskva Gənclər Parlamentarizmi Mərkəzi ilə əməkdaşlıq etmək çox faydalıdır. RAGB yaxın vaxtlarda Rusiya və Azərbaycan gənclərinin yaxınlaşmasına yönəlmiş birgə layihələr həyata keçirilməsi barədə təkliflərlə çıxış edəcək”.
O. Y. Kutafin adına Moskva Dövlət Hüquq Akademiyasının Azərbaycan klubunun sədri Əli Əliyev turnirin keçirilməsini dəstəklədiyinə görə RAGB-nin sədri Leyla Əliyevaya, həmçinin komandalara oyuna göstərdiyi marağa görə təşəkkürünü bildirib.
Turnirdə Moskvanın aparıcı ali məktəblərinin rusiyalı və azərbaycanlı tələbələrindən ibarət komandalar iştirak edib. Bir neçə saat davam edən intellektual mübarizədə M. V. Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin “Atropat” komandası qalib gəlib.
Qaliblərə RAGB-nin İntellektual kuboku təqdim edilib.
Turnir iştirakçıları müxtəlif nominasiyalarda fərqləndirilib: “Dünyanı gözəllik xilas edəcək” nominasiyasında – Aytən Məmmədova (Plexanov adına Rusiya İqtisad Universitetinin “Plexanovtsı” komandası); “Zəka aydınlığı və çevikliyi” nominasiyasında – Qabil Əbdülrəhmanzadə (Rusiya Hökuməti yanında Maliyyə Universitetinin “Finansistı” komandası); “Qərarların müdrikliyinə görə” nominasiyasında – “Deti Femidı” komandası (O. Y. Kutafin adına Moskva Dövlət Hüquq Akademiyası); “Qələbə əzminə görə” nominasiyasında – “The Vışka” komandası (Ali İqtisad Məktəbi).

“Right answer” Intellectual Tournament was held in the Moscow Youth Parliamentarism Centre, dedicated to the World Azerbaijanis Solidarity Day. Held with the organizational support of the Azerbaijani Youth Organization of Russia (AYOR), the Moscow Youth Parliamentarism Centre and the O.Y.Kutafin Moscow State Law Academy’s Azerbaijan Club, the tournament was hosted by Rovshan Asgerov, a famous participant of “What? Where? When?” Intellectual Game, a laureate of “Chrystal Owl”.
Representative of the Moscow Youth Parliamentarism Centre Sergey Martynov said they were ready to continue collaboration with AYOR further, and implement joint projects.
Member of AYOR’s Board Emin Hajiyev conveyed greetings of the organization’s chairperson Leyla Aliyeva to participants of the tournament: “One of the tasks set by AYOR’s chairperson Leyla Aliyeva before us is to support Azerbaijani youth’s integration into the Russian society. To this end, it is very fruitful to collaborate with the Moscow Youth Parliamentarism Centre. AYOR will soon put forward their proposal aimed at bringing Russian and Azerbaijani youth together”.
Chairperson of the O.Y.Kutafin Moscow State Law Academy’s Azerbaijan Club Ali Aliyev thanked AYOR chairperson Leyla Aliyeva for the support provided for holding the tournament, and the teams for showing interest towards the game.
Teams comprised of Russian and Azerbaijani students studying at Moscow’s leading higher schools participated in the tournament. The team “Atropat” of the Moscow State University named after M.V.Lomonosov won the intellectual contest, which lasted a few hours.
Winners were presented AYOR’s intellectual cup.
Participants of the tournament were distinguished in different nominations: in the nomination “Beauty will save the world” – Ayten Mammadova (the team “Plekhanovtsy” of the Plekhanov Russian Economic University); in the nomination “Intellectual brilliance and flexibility” – Gabil Ahmadzadeh (the team “Financiers” of the Finance University under the Russian Government); in the nomination of “For wise decisions” - the team “ Children of Themis” (the O.Y.Kutafin Moscow State Law Academy); and in the nomination of “For the will of victory” - the team “Vyshka” (High Economic School).
Member of the M. V. Lomonosov Moscow State University’s “Atropat” team Ruslan Suleymanov was chosen the most erudite participant of the tournament.