Məşhur Rusiya Dövlət Kitabxanası (keçmiş Lenin adına kitabxana) Heydər Əliyev Fondunun nəşr etdirdiyi Azərbaycan kitabları ilə zənginləşib. Fondun Rusiya Federasiyasındakı nümayəndəliyinin rəhbəri Leyla Əliyeva kitabxanaya Azərbaycan dilində kitablar hədiyyə edib. Bu kitablar Şərq ədəbiyyatı salonundakı xüsusi Azərbaycan nəşrləri sərgisinə əlavə olunub.
Leyla Əliyevaya təşəkkürünü bildirən Rusiya Dövlət Kitabxanasının direktoru Viktor Fyodorov bildirib ki, bu, iki ölkə arasında mədəni əlaqələrin möhkəmlənməsində mühüm rol oynayacaq. O, kitabxananın Azərbaycan Milli Kitabxanası ilə sıx tərəfdaşlıq əlaqələri saxladığını söyləyib.
Leyla Əliyeva mədəniyyət, təhsil, səhiyyə sahələrində və sosial sahədə çox işlər görən Fondun geniş fəaliyyətindən danışıb. O bildirib ki, Heydər Əliyev Fondunun Rusiya nümayəndəliyi artıq bir ildir fəaliyyət göstərir və RF ictimaiyyətinin ölkəmiz haqqında daha obyektiv məlumat alması üçün Azərbaycan mədəniyyətinin təbliği ilə məşğul olur. Leyla Əliyeva Rusiya Dövlət Kitabxanası ilə daha sıx əməkdaşlığa, məsələn, müxtəlif birgə tədbirlərin, təqdimatların, tələbələrlə görüşlərin keçirilməsinə tərəfdar olduğunu bildirib.
Azərbaycanın Rusiyadakı səfiri Polad Bülbüloğlu Heydər Əliyev Fondunun Rusiyadakı nümayəndəliyinin bu aksiyasını yüksək qiymətləndirərək tədbirin ictimaiyyət, ziyalılar, dost ölkədə yaşayan soydaşlarımız üçün əhəmiyyətini vurğulayıb. O Azərbaycan və Rusiyanın Mədəniyyət nazirlikləri arasında kitabxana işi sahəsində əməkdaşlıq haqqında müqavilənin imzalandığını deyib, bu əlaqələri yeni reallıqlar baxımından təkmilləşdirməyin lazım olduğunu qeyd edib. Səfir Heydər Əliyev Fondunun və onun Rusiyadakı nümayəndəliyinin fəaliyyətindən danışarkən Fond çərçivəsində Rusiyanın Azərbaycanlı Gənclər Təşkilatının yaradıldığını xüsusi vurğulayıb. P.Bülbüloğlu hesab edir ki, bu təşkilatın kitabxanada keçirilən tematik gecələrə, təqdimat mərasimlərinə, müasir müəlliflərlə görüşlərə və digər tədbirlərə cəlb edilməsi yaxşı olardı.
Görüş zamanı əməkdaşlığın daha konkret yollarından danışılıb, Azərbaycan yazıçılarının kitablarından ibarət sərgilərin təşkilinin, müasir Azərbaycan müəlliflərinin yaradıcılıq gecələrinə dəvət edilməsinin vacibliyi vurğulanıb. Qeyd olunub ki, kitab mübadiləsi sahəsində daha sıx əməkdaşlıq etmək, Rusiya kitabxanalarını Azərbaycan kitabları ilə, xüsusilə müasir Azərbaycan haqqında nəşrlərlə zənginləşdirmək lazımdır.
Leyla Əliyeva kitabxananın direktoru V.Fyodorova Heydər Əliyev Fondu adından hədiyyə təqdim edib. V.Fyodorov isə Leyla Əliyevaya Avropada ən böyük, dünyada isə ABŞ Konqresinin kitabxanasından sonra ikinci sayılan Rusiya Dövlət Kitabxanası haqqındakı nəşri hədiyyə edib.

Head of the Foundation`s Office in Russia Mrs. Leila Aliyeva has donated books in Azerbaijani language to the Library. The books have been added to the special Azerbaijan publications exhibition in the Eastern Literature Hall.
Expressing gratitude to L.Aliyeva Director General of the Library Victor Fyodorov described this fact as a very noble action, saying it will contribute to enhancing cultural relations between the two countries. According to him, the Russian State Library has close ties with Azerbaijan National Library.
Leila Aliyeva spoke of the Heydar Aliyev Foundation`s activity and its significant work in promoting culture, education and health. She noted the purpose of the Foundation`s Moscow Office, which has been acting for a year already, is to objectively inform the Russian people about Azerbaijan, and to popularize Azerbaijani culture. Mrs. Aliyeva said she supports firmer cooperation with the Library, holding joint events, presentations, meetings with students.
Attending the event, Azerbaijani Ambassador to Russia Polad Bulbuloglu stressed the importance of Mrs. Aliyeva`s action for intellectuals and Azerbaijanis residing in Russia. He said the Culture ministries of Azerbaijan and Russia have signed a deal on cooperation in field of library work and these ties must be improved. Talking of activities of Heydar Aliyev Foundation and its Moscow Office the Ambassador stated the Russian Azerbaijani Youth Organization has been founded within the Foundation, saying it would be good to involve this organization in thematic evenings, presentation ceremonies, meetings with contemporary authors and other events arranged in the Library.
More specific ways of cooperation were discussed in the meeting, necessity for holding exhibitions of books by Azeri writers, inviting contemporary Azeri authors to literary soirees stressed. Speakers underlined there is need for closer cooperation in field of book exchange, enriching the Russian libraries with Azerbaijan books, in particular publications about modern Azerbaijan.
Leila Aliyeva presented a gift to Victor Fyodorov on behalf of the Heydar Aliyev Foundation.
Victor Fyodorov, in turn, presented Leila Aliyeva a book about the Russian State Library that is biggest in Europe and second in the world after the US Congress’s library.