Dekabrın 29-da Nizami Kino Mərkəzində IDEA İctimai Birliyinin “Azərbaycanın 9 möcüzəsi” adlı layihəsi çərçivəsində çəkilmiş “Göygöl Milli Parkı” sənədli filminin təqdimatı keçirilib.
Filmin təqdimatından əvvəl Leyla Əliyeva “Göygöl Milli Parkı” filminin rejissoru İqor Bışnyovun çəkilişlər zamanı lentə aldığı fotolardan ibarət sərgi ilə tanış olub.
Mərasimdə çıxış edən İqor Bışnyov “Göygöl Milli Parkı” layihəsinin təşəbbüskarı Leyla Əliyevaya təşəkkürünü bildirərək filmin çəkiliş prosesindən təəssüratlarını qonaqlarla bölüşüb. Buradakı görüşlərin növbəti filmin treyleri ilə başlamasının çox gözəl ənənə olduğunu söyləyib. Layihəni IDEA İctimai Birliyinin reallaşdırdığını bildirib.
Rejissor deyib: “Layihə çərçivəsində ilk film ötən il təqdim edilən “Şirvan Milli Parkı”, ikinci film cari ilin aprel ayında təqdim olunan “Quşlar cənnəti – Ağgöl Milli Parkı” sənədli filmidir. Bu gün isə mən çox şadam ki, ilin sonunda “Göygöl Milli Parkı” sənədli filmi təqdim edilir”.
Göygöl Milli Parkının 1925-ci ildə yaradıldığı və bu filmin qoruğun yaranmasının 90 illiyi ilə bağlı olduğu diqqətə çatdırılıb.
Vurğulanıb ki, layihə çərçivəsində çəkilən ilk iki film sırf təbiətə həsr edilib, “Göygöl Milli Parkı” sənədli filmi isə yalnız təbiət haqqında deyil, Azərbaycanın çoxəsrlik mədəniyyəti, həm də arxeoloji faciə haqqındadır.
Azərbaycanda şəxsən Prezident İlham Əliyevin milli parkların açılışlarında iştirak etməsinin çox xoş hadisə olduğu qeyd edilib.
İqor Bışnyov layihənin rəhbəri Leyla Əliyevaya minnətdarlığını bildirərək deyib ki, IDEA ilə əməkdaşlıq etmək olduqca maraqlıdır. IDEA İctimai Birliyinin uşaqları ekoloji cəhətdən tərbiyələndirməsi çox əhəmiyyətli məsələdir.
O, hamını Yeni il və Göygöl Milli Parkının 90 illiyi münasibətilə təbrik edərək deyib ki, qoy bu film bayramlara bir hədiyyə olsun.
IDEA-nın “Azərbaycanın 9 möcüzəsi” layihəsi çərçivəsində ölkəmizin 9 milli parkı barədə sənədli filmin hazırlanması nəzərdə tutulur. Bu filmlərdə Şahdağ, Hirkan, Altıağac, Zəngəzur, Abşeron və Samur-Yalama Milli parklarından söhbət açılacaq.
IDEA İctimai Birliyinin təşəbbüsü ilə “Göygöl Milli Parkı” filmi ölkəmizin ali təhsil müəssisələrində, həmçinin birliyin Bakı və Gəncə şəhərlərindəki Resurs mərkəzlərində nümayiş etdiriləcək. Bununla yanaşı, “Göygöl Milli Parkı” filminin digər ölkələrdə və müxtəlif beynəlxalq tədbirlər çərçivəsində də nümayişi nəzərdə tutulur.
Qeyd edək ki, “Azərbaycanın 9 möcüzəsi” layihəsi çərçivəsində çəkilmiş “Ağgöl Milli Parkı” filmi 2015-ci il iyunun 17-də Rusiyanın Xantı-Mansiysk şəhərində keçirilən “Xilas etmək və qorumaq” adlı XIX Beynəlxalq ekoloji televiziya festivalında “İlin televiziyası layihəsi” mükafatına layiq görülüb.
IDEA-nın “Azərbaycanın 9 möcüzəsi” layihəsinin məqsədi Azərbaycanın əsrarəngiz təbiət gözəlliklərini ölkə daxilində və xaricdə təbliğ etmək, eləcə də ətraf mühitin mühafizəsinin vacibliyini diqqətə çatdırmaqdır.

On December 29, presentation of the documentary “Goygol National Park”, produced within the framework of the project “9 Wonders of Azerbaijan” by IDEA Public Union, took place at Nizami Cinema Centre.
Vice-president of the Heydar Aliyev Foundation, founder and head of IDEA Public Union Leyla Aliyeva attended the presentation ceremony.
Before the film’s presentation, Leyla Aliyeva acquainted herself with photos shot by Igor Byshnyov, the director of the documentary “Goygol National Park”, during the shootings.
Addressing the ceremony, Igor Byshnyov, thanking Leyla Aliyeva - the initiator of the project “Goygol National Park” - shared his impressions of the film’s shooting process. He said the fact that meetings here start with trailers of the next film is a good tradition. It was informed that the project was implemented by IDEA Public Union.
The director said: “The first film shot within the framework of the project was “Shirvan National Park”, which was presented last year, and the second one was the documentary “A Paradise of Birds – Aghgol National Park”, presented in April this year. And today, I am very pleased to participate in the presentation of the documentary “Goygol National Park” at the end of the year.
Goygol National Park was created in 1925, and the film is devoted to the 90th anniversary of its creation.
It was emphasized that the first two films shot within the framework of the project are purely devoted to nature, and the documentary “Goygol National Park” is not only about nature, but also about Azerbaijan’s centuries-old culture, and archaeological disaster.
It was emphasized that participation of President Ilham Aliyev in the inaugurations of national parks in Azerbaijan is a very pleasant event.
Igor Byshnyov, thanking head of the project Leyla Aliyeva, said it was very interesting to collaborate with IDEA. IDEA Public Union’s ecological education of children is very significant.
Congratulating everyone on the 90th anniversary of the Goygol National Park, he said this film is a present for holidays.
Within the framework of IDEA’s project “9 Wonders of Azerbaijan”, making of documentaries about 9 national parks of our country is planned. In this documentaries, Shahdagh, Hirkan, Altyaghaj, Zangazur, Absheron and Samur-Yalama national parks will be talked about.
Following IDEA Public Union’s initiative, the documentary “Goygol National Park” will be demonstrated at higher education institutions of our country, as well as at resource centres of the Union in Baku and Ganja cities. Moreover, demonstration of the documentary “Goygol National Park” in other countries and at international events is planned.
The documentary “Aghgol National Park”, produced within the framework of the project “9 Wonders of Azerbaijan”, was awarded “The TV Project of the Year” Prize at the 19th International Ecological TV Festival called “Rescuing and Safeguarding” held on 17 June 2015 in Russia’s Khanty-Mansiysk city.
The objective of IDEA’s project “9 Wonders of Azerbaijan” is to promote charming natural beauties of Azerbaijan both in the country and abroad, as well as draw attention to the significance of environment’s protection.