Dekabrın 29-da Nizami Kino Mərkəzində IDEA İctimai Birliyinin “Azərbaycanın 9 möcüzəsi” adlı layihəsi çərçivəsində çəkilmiş “Göygöl Milli Parkı” sənədli filminin təqdimatı keçirilib.
Filmin təqdimatından əvvəl Leyla Əliyeva “Göygöl Milli Parkı” filminin rejissoru İqor Bışnyovun çəkilişlər zamanı lentə aldığı fotolardan ibarət sərgi ilə tanış olub.
Mərasimdə çıxış edən İqor Bışnyov “Göygöl Milli Parkı” layihəsinin təşəbbüskarı Leyla Əliyevaya təşəkkürünü bildirərək filmin çəkiliş prosesindən təəssüratlarını qonaqlarla bölüşüb. Buradakı görüşlərin növbəti filmin treyleri ilə başlamasının çox gözəl ənənə olduğunu söyləyib. Layihəni IDEA İctimai Birliyinin reallaşdırdığını bildirib.
Rejissor deyib: “Layihə çərçivəsində ilk film ötən il təqdim edilən “Şirvan Milli Parkı”, ikinci film cari ilin aprel ayında təqdim olunan “Quşlar cənnəti – Ağgöl Milli Parkı” sənədli filmidir. Bu gün isə mən çox şadam ki, ilin sonunda “Göygöl Milli Parkı” sənədli filmi təqdim edilir”.
Göygöl Milli Parkının 1925-ci ildə yaradıldığı və bu filmin qoruğun yaranmasının 90 illiyi ilə bağlı olduğu diqqətə çatdırılıb.
Vurğulanıb ki, layihə çərçivəsində çəkilən ilk iki film sırf təbiətə həsr edilib, “Göygöl Milli Parkı” sənədli filmi isə yalnız təbiət haqqında deyil, Azərbaycanın çoxəsrlik mədəniyyəti, həm də arxeoloji faciə haqqındadır.
Azərbaycanda şəxsən Prezident İlham Əliyevin milli parkların açılışlarında iştirak etməsinin çox xoş hadisə olduğu qeyd edilib.
İqor Bışnyov layihənin rəhbəri Leyla Əliyevaya minnətdarlığını bildirərək deyib ki, IDEA ilə əməkdaşlıq etmək olduqca maraqlıdır. IDEA İctimai Birliyinin uşaqları ekoloji cəhətdən tərbiyələndirməsi çox əhəmiyyətli məsələdir.
O, hamını Yeni il və Göygöl Milli Parkının 90 illiyi münasibətilə təbrik edərək deyib ki, qoy bu film bayramlara bir hədiyyə olsun.
IDEA-nın “Azərbaycanın 9 möcüzəsi” layihəsi çərçivəsində ölkəmizin 9 milli parkı barədə sənədli filmin hazırlanması nəzərdə tutulur. Bu filmlərdə Şahdağ, Hirkan, Altıağac, Zəngəzur, Abşeron və Samur-Yalama Milli parklarından söhbət açılacaq.
IDEA İctimai Birliyinin təşəbbüsü ilə “Göygöl Milli Parkı” filmi ölkəmizin ali təhsil müəssisələrində, həmçinin birliyin Bakı və Gəncə şəhərlərindəki Resurs mərkəzlərində nümayiş etdiriləcək. Bununla yanaşı, “Göygöl Milli Parkı” filminin digər ölkələrdə və müxtəlif beynəlxalq tədbirlər çərçivəsində də nümayişi nəzərdə tutulur.
Qeyd edək ki, “Azərbaycanın 9 möcüzəsi” layihəsi çərçivəsində çəkilmiş “Ağgöl Milli Parkı” filmi 2015-ci il iyunun 17-də Rusiyanın Xantı-Mansiysk şəhərində keçirilən “Xilas etmək və qorumaq” adlı XIX Beynəlxalq ekoloji televiziya festivalında “İlin televiziyası layihəsi” mükafatına layiq görülüb.
IDEA-nın “Azərbaycanın 9 möcüzəsi” layihəsinin məqsədi Azərbaycanın əsrarəngiz təbiət gözəlliklərini ölkə daxilində və xaricdə təbliğ etmək, eləcə də ətraf mühitin mühafizəsinin vacibliyini diqqətə çatdırmaqdır.

29 декабря в Кино-центре Низами состоялась презентация документального фильма «Гейгельский национальный парк», созданного в рамках проекта «9 чудес Азербайджана» Общественного объединения IDEA (Международный диалог во имя охраны окружающей среды).
В презентации приняла участие вице-президент Фонда Гейдара Алиева, учредитель и руководитель Общественного объединения IDEA Лейла Алиева.
До начала презентации фильма Лейла Алиева посмотрела выставку, на которой представлены фотографии, снятые режиссером фильма «Гейгельский национальный парк» Игорем Бишневым во время съемок.
Выступивший на церемонии Игорь Бишнев выразил благодарность инициатору проекта «Гейгельский национальный парк» Лейле Алиевой и поделился с гостями впечатлениями о съемочном процессе. Он отметил, что начало проводимых здесь встреч с показа трейлера очередного фильма является прекрасной традицией. Игорь Бишнев сообщил, что проект реализован Общественным объединением IDEA.
«Ширванский национальный парк» был первым фильмом, представленным в рамках проекта в прошлом году, второй документальный фильм «Птичий рай – Акгельский национальный парк» был представлен в апреле нынешнего года. А сегодня я очень рад, что в конце года представлен фильм «Гейгельский национальный парк»,- сказал режиссер.
Сообщив, что Гейгельский национальный парк был создан в 1925 году, И.Бишнев отметил, что этот фильм посвящен 90-летию создания заповедника.
Подчеркнув, что два первых фильма, созданных в рамках проекта, посвящены исключительно природе, Игорь Бишнев отметил, что документальный фильм «Гейгельский национальный парк» повествует не только о природе, но и о многовековой культуре Азербайджана, а также археологической трагедии.
Режиссер отметил, что личное участие Президента Ильхама Алиева в открытии национальных парков в Азербайджане является прекрасным событием.
Выразив признательность руководителю проекта Лейле Алиевой, Игорь Бишнев сказал, что сотрудничать с IDEA очень интересно. Экологическое воспитание детей, которым занимается Общественное объединение IDEA, является весьма важным вопросом.
Поздравив всех с Новым годом и 90-летием Гейгельского национального парка, он отметил, что фильм является праздничным подарком.
В рамках проекта IDEA «9 чудес Азербайджана» предусмотрено создание документальных фильмов о девяти национальных парках нашей страны. В следующих фильмах будет рассказано о Шахдагском, Гирканском, Алтыагачском, Зангезурском, Абшеронском и Самур-Яламинском национальных парках.
Фильм «Гейгельский национальный парк», созданный по инициативе Общественного объединения IDEA, будет показан в высших учебных заведениях нашей страны, а также Ресурсных центрах объединения в Баку и Гяндже. Наряду с этим, планируется показ фильма «Гейгельский национальный парк» в других странах и в рамках различных международных мероприятий.
Отметим, что фильм «Акгельский национальный парк», созданный в рамках проекта «9 чудес Азербайджана», 17 июня 2015 года был удостоен премии «Телевизионный проект года» на XIX Международном экологическом телефестивале «Спасти и сохранить» в российском городе Ханты-Мансийске.
Цель проекта IDEA «9 чудес Азербайджана» заключается в пропаганде изумительной красоты природы Азербайджана как в стране, так и за рубежом, а также привлечении внимания к важности охраны окружающей среды.