Fevralın 13-də Münxen Təhlükəsizlik Konfransı çərçivəsində bir sıra mövzularda müzakirələr aparılıb.
Tədbirlərdə Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyeva və Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva iştirak ediblər.
Mehriban Əliyeva konfransın “Hədsiz böhranlar, dünya nizamını pozanlar, köməksiz müdafiəçilər: dünya nizamının vəziyyəti” mövzusunda müzakirələrin aparıldığı tədbirdə iştirak edib.
NATO-nun baş katibi Yens Stoltenberqin, Rusiyanın Baş naziri Dmitri Medvedevin, Fransanın Baş naziri Manuel Valsın, Münxen Təhlükəsizlik Konfransının sədri Volfqanq İşingerin, ABŞ-ın dövlət katibi Con Kerrinin, Almaniyanın xarici işlər naziri Frank-Valter Ştaynmayerin və digər nüfuzlu şəxslərin iştirak etdikləri tədbirdə əsasən beynəlxalq təhlükəsizliyə yönələn təhdidlərin qarşısının alınması, dünyadakı münaqişə ocaqlarındakı vəziyyət və bu təhlükələrdən xilas yolları müzakirə olunub.
Leyla Əliyeva isə Münxen Təhlükəsizlik Konfransının gənc liderləri sırasında müzakirələrin gedişini izləyib.

On February 13, discussions were held within the framework of the Munich Security Conference on a series of topics.
Azerbaijan’s First Lady Mehriban Aliyeva and Vice-president of the Foundation Leyla Aliyeva attended the events.
Mehriban Aliyeva attended the event where discussions on “Boundless crises, reckless spoilers, helpless guardians: condition of the international order” were held.
At an event attended by NATO Secretary General Jens Stoltenberg, Russia’s Prime Minister Dmitri Medvedev, French Prime Minister Manuel Valls, Chairperson of the Munich Security Conference Wolfgang Ischinger, US State Secretary John Kerry, Germany’s Foreign Minister Frank-Walter Steinmeier and other influential persons were primarily discussed issues on how to prevent threats aimed at international security, conditions in the global hotbeds of conflict, and ways of salvation of these threats.