Fevralın 24-də Böyük Britaniya parlamentində Xocalı qətliamının qurbanları incəsənət vasitəsilə və ilk “Xocalı Sülh Mükafatı”nın təqdimatı ilə anılıb. Həmin axşam Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin və başqa müharibələrin sülh yolu ilə həllinin təbliği, qaçqın və məcburi köçkünlərin acınacaqlı vəziyyətinə ictimai diqqəti çəkmək məqsədilə Böyük Britaniyada təhsil alan tələbə və gənc rəssamlar tərəfindən təqdim edilmiş bir sıra incəsənət işlərinin sərgisi keçirilib.
Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə həyata keçirilən “Xocalıya ədalət” beynəlxalq kampaniyası çərçivəsində Avropa Azərbaycan Cəmiyyəti (TEAS) tərəfindən təşkil edilmiş müsabiqə və sərgi 1992-ci il fevralın 26-da baş vermiş Xocalı qətliamı qurbanlarının xatirəsinə həsr olunub.
Böyük Britaniya parlamentinin “Strangers Dining Room” zalında keçirilən tədbirdə deputatlar, Azərbaycan və Türkiyə diasporunun fəalları, mətbuat nümayəndələri, həmçinin Azərbaycanın dostları və incəsənət həvəskarları iştirak ediblər. Münsiflər heyətinə skripkaçı, TEAS-nin incəsənət və mədəniyyət üzrə məsləhətçisi, Nyu-York Culiard Musiqi Məktəbinin ilk azərbaycanlı məzunu Səbinə Rakçeyeva və Böyük Britaniya-Azərbaycan parlamentlərarası dostluq qrupunun sədri Bob Bləkmən daxil idi.
Böyük Britaniya-Azərbaycan parlamentlərarası dostluq qrupunun sədri Bob Bləkmən, münsiflər heyətinin daha bir üzvü, Avropa Azərbaycan Cəmiyyətinin direktoru Lionel Zetter və Böyük Britaniya-Azərbaycan parlamentlərarası dostluq qrupunun sədr müavini Mark Menzies tədbirdə çıxış ediblər.
Daha sonra Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin sülh yolu ilə həllini, qaçqınların vəziyyətini ən yaxşı təsvir edən rəssamlara “Xocalı Sülh Mükafatı” təqdim olunub.
“Bir yerdə olmaq və birlikdə böyümək” adlı əsəri ilə kanadalı gənc rəssam Qordon Berqer birinci yeri tutub. İkinci yerə “Cənnət quşları” adlı əsəri ilə britaniyalı gənc rəssam Eileen Anderson, üçüncü yerə isə “İnterfeys” adlı əsəri ilə koreyalı gənc rəssam Seunqjo Jeonq layiq görülüblər.

24 февраля в здании британского парламента почтили память жертв Ходжалинской резни. С целью привлечения внимания общественности к армяно-азербайджанскому, нагорно-карабахскому и другим конфликтам, тяжелому положению беженцев и вынужденных переселенцев были проведены выставка и конкурс работ студентов и молодых художников, получающих образование в Великобритании.
Выставка и конкурс были организованы в память о жертвах Ходжалинской резни 26 февраля 1992 года Европейским азербайджанским обществом (TEAS) в рамках инициированной вице-президентом Фонда Гейдара Алиева Лейлой Алиевой международной кампании «Справедливость для Ходжалы».
В мероприятии, проходившем в зале «Strangers Dining Room» британского парламента, участвовали депутаты, активисты азербайджанской и турецкой диаспор, представители прессы, друзья Азербайджана и любители искусства.
В состав жюри вошли скрипачка, консультант TEAS по вопросам культуры и искусства, первый азербайджанский выпускник Джульярдской музыкальной школы Сабина Ракчеева и председатель Межпарламентской группы дружбы Великобритания-Азербайджан Боб Блэкмен.
Боб Блэкмен, один из членов жюри, глава TEAS Лайонел Цеттер и заместитель председателя Межпарламентской группы дружбы Великобритания-Азербайджан Марк Мензис выступили на мероприятии.
Затем художникам, которые лучше отобразили в своих работах тему мирного урегулирования армяно-азербайджанского, нагорно-карабахского конфликта и проблему беженцев, была вручена «Премия мира Ходжалы».
Первое место занял молодой канадский художник Гордон Бергер с произведением «Быть вместе и расти вместе» (Staying together and growing together). Второе место заняла молодая британская художница Эйлен Андерсон с произведением «Райские птицы» (Birds of Paradise), третье место – молодой корейский художник Сеунгджо Жеонг с произведением «Интерфейс» (Interface).