Fevralın 24-də Böyük Britaniya parlamentində Xocalı qətliamının qurbanları incəsənət vasitəsilə və ilk “Xocalı Sülh Mükafatı”nın təqdimatı ilə anılıb. Həmin axşam Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin və başqa müharibələrin sülh yolu ilə həllinin təbliği, qaçqın və məcburi köçkünlərin acınacaqlı vəziyyətinə ictimai diqqəti çəkmək məqsədilə Böyük Britaniyada təhsil alan tələbə və gənc rəssamlar tərəfindən təqdim edilmiş bir sıra incəsənət işlərinin sərgisi keçirilib.
Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə həyata keçirilən “Xocalıya ədalət” beynəlxalq kampaniyası çərçivəsində Avropa Azərbaycan Cəmiyyəti (TEAS) tərəfindən təşkil edilmiş müsabiqə və sərgi 1992-ci il fevralın 26-da baş vermiş Xocalı qətliamı qurbanlarının xatirəsinə həsr olunub.
Böyük Britaniya parlamentinin “Strangers Dining Room” zalında keçirilən tədbirdə deputatlar, Azərbaycan və Türkiyə diasporunun fəalları, mətbuat nümayəndələri, həmçinin Azərbaycanın dostları və incəsənət həvəskarları iştirak ediblər. Münsiflər heyətinə skripkaçı, TEAS-nin incəsənət və mədəniyyət üzrə məsləhətçisi, Nyu-York Culiard Musiqi Məktəbinin ilk azərbaycanlı məzunu Səbinə Rakçeyeva və Böyük Britaniya-Azərbaycan parlamentlərarası dostluq qrupunun sədri Bob Bləkmən daxil idi.
Böyük Britaniya-Azərbaycan parlamentlərarası dostluq qrupunun sədri Bob Bləkmən, münsiflər heyətinin daha bir üzvü, Avropa Azərbaycan Cəmiyyətinin direktoru Lionel Zetter və Böyük Britaniya-Azərbaycan parlamentlərarası dostluq qrupunun sədr müavini Mark Menzies tədbirdə çıxış ediblər.
Daha sonra Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin sülh yolu ilə həllini, qaçqınların vəziyyətini ən yaxşı təsvir edən rəssamlara “Xocalı Sülh Mükafatı” təqdim olunub.
“Bir yerdə olmaq və birlikdə böyümək” adlı əsəri ilə kanadalı gənc rəssam Qordon Berqer birinci yeri tutub. İkinci yerə “Cənnət quşları” adlı əsəri ilə britaniyalı gənc rəssam Eileen Anderson, üçüncü yerə isə “İnterfeys” adlı əsəri ilə koreyalı gənc rəssam Seunqjo Jeonq layiq görülüblər.

On February 24, victims of the Khojaly genocide were remembered at the British parliament by art works and presentation of the “Khojaly Peace Award”. At the evening, an exhibition of a series of art works presented by students and young artists studying in the Great Britain with a view to promoting peaceful solution of the Armenia-Azerbaijan, Daghlyg Garabagh conflict and other wars, and drawing the attention of the public to the miserable condition of refugees and IDPs took place.
The competition and exhibition arranged by the European Azerbaijani Association (TEAS) within the framework of the campaign “Justice for Khojaly”, held following the initiative of Leyla Aliyeva, the vice-president of the Heydar Aliyev Foundation, is dedicated to the victims of the Khojaly genocide occurred on 26 February 1992.
The event held in “Strangers Dining Room” of the Great Britain’s Parliament was attended by MPs, activists of the Azerbaijani and Turkish Diaspora, representatives of mass media, as well as friends of Azerbaijan, and art amateurs. The jury included Sabina Rakcheyeva, a violinist, adviser to TEAS for art and culture, first Azerbaijani graduate of New York’s Gaillard Music School, and Bob Blackman, chairman of the Great Britain - Azerbaijan Interparliamentary friendship group.
Chairman of the Great Britain - Azerbaijan Interparliamentary Friendship Group Bob Blackman, another member of the jury, director of the Europe-Azerbaijan Association Lionel Zetter and deputy chairman of the Great Britain - Azerbaijan Interparliamentary Friendship Group Mark Menses addressed the event.
Then presentation of the “Khojaly Peace Award” to artists who pictured peaceful solution of the Armenia-Azerbaijan, Daghlyg Garabagh conflict and condition of the refugees in the best way took place.
By his work called “Being Together and Growing Together”, young Canadian artist Gordon Berger took the first place. Young British artist Eileen Anderson was honoured with the second place for her work called “Paradise Birds”, and young Korean artist Seungio Jeong was awarded the third place for his work named “Interface”.