Nizami Gəncəvi Beynəlxalq Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə keçirilən “Çoxqütblü dünyaya doğru” mövzusunda IV Qlobal Bakı Forumunun ikinci sessiyasında “Suriya naminə qlobal məsuliyyət: fəaliyyət planına doğru” mövzusu ətrafında geniş müzakirələr aparılıb.
Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı Gənclər Forumunun baş əlaqələndiricisi Leyla Əliyeva aparılan müzakirələri dinləyib.
İsveçin Suriyadakı diplomatik missiyasının rəhbəri Piter Semnebinin moderatorluğu ilə keçirilən sessiyada İtaliyanın Beynəlxalq Təşkilatlar üzrə Cəmiyyətinin prezidenti, bu ölkənin sabiq xarici işlər naziri Franko Frattini, Kanadanın sabiq Baş naziri Jan Kretien, Xorvatiyanın sabiq Prezidenti Stepan Mesiç, Livanın sabiq Prezidenti Amin Jmayel, Türkiyənin sabiq xarici işlər naziri Hikmət Çetin müzakirələrdə iştirak ediblər.

На второй сессии IV Глобального Бакинского форума «К многополярному миру», организованного Международным центром Низами Гянджеви, было проведено панельное обсуждение на тему «Глобальная ответственность во имя Сирии: план деятельности».
Вице-президент Фонда Гейдара Алиева, генеральный координатор Молодежного форума ОИК Лейла Алиева присутствовала в обсуждении.
В сессии, модератором которой был глава дипломатической миссии Швеции в Сирии Питер Семнеби, принимали участие президент Итальянского общества международных организаций, бывший министр иностранных дел этой страны Франко Фраттини, бывший премьер-министр Канады Жан Кретьен, бывший президент Хорватии Степан Месич, бывший президент Ливана Амин Жмайель, бывший министр иностранных дел Турции Хикмет Четин.