Moskvadakı Xalq Təsərrüfatı Nailiyyətləri Sərgisinin sərgi salonunda Novruz bayramı təntənəli şəkildə qeyd olunub. Bayram şənliyində 20-dən çox ölkənin nümayəndələri iştirak ediblər.
Sərgi salonunda Heydər Əliyev Fondunun Rusiya nümayəndəliyinin, ölkəmizin Rusiyadakı səfirliyinin və Rusiya Azərbaycanlı Gənclər Biriyinin təşkil etdiyi Azərbaycan guşəsi şənliyə gələnlərin xüsusi marağına səbəb olub. Guşə “Baku” jurnalının redaksiyası tərəfindən təqdim edilmiş, Azərbaycanda Novruz bayramının qeyd olunması tarixini əks etdirən fotoşəkillərlə bəzədilib. Monitorda Novruzun Bakıda, İçərişəhərdə qeyd olunması ilə bağlı kadrlar nümayiş etdirilib. Stenddə təqdim olunan milli geyimlər və çalğı alətləri, səməni, Azərbaycan şirniyyatı sərgiyə gələnlərin marağına səbəb olub. Milli geyimli qızlar qonaqları zəngin Azərbaycan süfrəsinin nemətləri düzülmüş xonçalarla qarşılayıblar. Stendin qarşısında qoyulmuş süni tonqalın üstündən tullanan Kosa və Keçəl şən zarafatları ilə ətrafdakıları əyləndiriblər. “Qarabağ” rəqs ansamblının ifasında milli rəqslər, habelə nağara alətində ifa üzrə ustad dərsləri şənliyə xüsusi ab-hava qatıb.
Moskva hökuməti milli siyasət, regionlararası əlaqələr və turizm departamentinin rəhbəri Vladimir Çernikov tədbiri açaraq iştirakçıları yazın gəlişi münasibətilə təbrik edib. O deyib ki, təntənəli Novruz bayramında iştirak edən hər kəs böyük və çoxmillətli şəhərin, ölkənin bir hissəsi olduğunu anlayır. Moskva rəsmisi vurğulayıb ki, hər birimiz planetimizi daha xeyirxah, bəşəriyyəti daha xoşbəxt etmək üçün çalışmalıyıq. Sonra o, Moskva meri Sergey Sobyaninin Novruz şənliyi işirakçılarına təbrik məktubunu oxuyub.
Azərbaycanın Rusiyadakı səfiri, MDB ölkələri səfirləri korpusunun rəhbəri Polad Bülbüloğlu bayramın təşkilatçılarına təşəkkürünü bildirib. O qeyd edib ki, Novruz bahar, saflıq, gənclik bayramıdır. Diplomat deyib: “Siz bilirsiniz ki, Azərbaycan xalqı üçün Novruz həm də barışıq bayramıdır. Mən bütün moskvalıları bu bayram münasibətilə təbrik edirəm. Moskva həmişə beynəlmiləl şəhər olub və indi də bu ənənəni davam etdirir”.
Tədbir bir çox millətlərin nümayəndələrinin çıxış etdikləri bayram konserti ilə davam edib. Azərbaycanın “Odlar yurdu” və “Azərbaycan” mahnı və rəqs ansamblları, Rusiyanın “O səs-uşaqlar” şou proqramının iştirakçısı Azər Nəsibovun çıxışları xüsusi maraqla qarşılanıb.

Novruz Holiday was celebrated in the exhibition hall of the Exhibition of National Economic Achievements in Moscow. Representatives of over 20 nations participated in the festivities.
The Azerbaijani corner, jointly arranged by the Russian Office of the Heydar Aliyev Foundation, Azerbaijan’s Embassy in Russia and the Azerbaijani Youth Organization of Russia, specially attracted attention of the visitors. The corner was decorated with photos reflecting the history of celebrating Novruz holiday in Azerbaijan, provided by the editorial staff of Baku Magazine. Footages associated with Novruz celebrations in Baku and Icherisheher were displayed on a monitor. National garments and music instruments, as well as semeni and Azerbaijani sweets displayed at the stand arouse much interest in the visitors. Girls in national garments welcomed visitors with khonchas containing rich Azerbaijani foods. Jumping over an artificial bonfire placed before the stand, Kosa and Kechal entertained visitors with their merry jokes. National dances performed by Garabagh dance group, as well as master classes on naghara performance made the festivities especially interesting.
Opening the event, head of the Moscow Government’s department for national policy, relations with regions and tourism Vladimir Chernikov congratulated the visitors on the arrival of spring. He said everyone participating in Novruz celebrations feels himself as part of a large and multinational city and country. The Moscow official underscored that we all should do our best to make our planet a better place. Then he read a congratulation letter by mayor of Moscow Sergey Sobyanin to the attendees of the event.
Azerbaijan’s Ambassador to Russia, head of CIS Ambassadors Corps Polad Bulbuloghlu thanked the organizers of the festivity. He said Novruz is a holiday of spring, purity and youth. The diplomat noted: “You know that for the people of Azerbaijan, Novruz is also a holiday of reconciliation. I congratulate all Muscovites on this holiday. Moscow has always been an international city and has been continuing this tradition.”
The event continued by a concert programme with performances of representatives of a number of nations. Performances of “Odlar Yurdu” and “Azerbaijan” song and dance groups of Azerbaijan and Azer Nasibov, a participant of the show programme “Voice Kids” of Russia were welcomed with special interest.