Həştərxan Dövlət Filarmoniyasında Rusiya Azərbaycanlı Gənclər Birliyinin təşkil etdiyi populyar musiqi və rəqs sahəsində gənclər layihəsinin “Xəzər Mükafatı – 2016” beynəlxalq festivalının finalı keçirilib.
Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə 2012-ci ildən Həştərxanda keçirilən “Xəzər Mükafatı – 2016” festivalı Xəzəryanı regionun ən əlamətdar mədəni hadisələrindən birinə çevrilib, 2015-ci ildən isə beynəlxalq status qazanıb.
İldən-ilə festival öz coğrafiyasını genişləndirir. Bu il onun iştirakçıları arasında MDB ölkələri olan Moldova və Özbəkistanın nümayəndələri də olub.
“Xəzər Mükafatı – 2016” festivalında “Hədəf” kompozisiyası ilə Azərbaycanı Dövlət Filarmoniyasının solisti Lətifə Soyuöz təmsil edib.
Mükafatlandırma mərasimində Həştərxan şəhərinin meri Oleq Polumordvinov və vilayət hökumətinin beynəlxalq və xarici iqtisadi əlaqələr naziri Denis Afanasyev çıxış ediblər.
Mükafatlar 14 nominasiya üzrə təqdim olunub. Festivalın finalçılarını ekspertlərdən ibarət münsiflər heyəti müəyyən edib. Lakin yekun qərar həştərxanlıların öhdəsinə düşüb: festivalın qalibləri onlayn səsvermənin nəticələri əsasında elan olunub.

В Астраханской государственной филармонии состоялся финал международного фестиваля «Премия Каспий – 2016» – молодежного проекта в области популярной музыки и танцев, организованного Азербайджанским молодежным объединением России.
Фестиваль «Премия Каспий – 2016», который по инициативе вице-президента Фонда Гейдара Алиева Лейлы Алиевой проводится в Астрахани с 2012 года, стал одним из наиболее заметных культурных событий Прикаспийского региона, а с 2015 года приобрел международный статус.
Фестиваль из года в год расширяет свою географию. В этом году среди его участников были и представители стран СНГ – Молдовы и Узбекистана.
На фестивале «Премия Каспий 2016» с композицией «Hədəf» Азербайджан представила солистка государственной филармонии Латифа Союоз.
На церемонии награждения с приветствием выступили глава администрации города Астрахань Олег Полумордвинов и министр международных и внешнеэкономических связей Денис Афанасьев.
Премии были вручены в 14 номинациях. Финалистов фестиваля определяло экспертное жюри. Однако окончательное решение оказалось за астраханцами — победители фестиваля были названы по итогам онлайн-голосования.