Aprelin 25-də “İnklüziv cəmiyyətlərdə birgəyaşayış: çağırış və məqsəd” şüarı altında BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansının VII Qlobal Forumu çərçivəsində Bakı Konqres Mərkəzində Gənclər Forumu keçirilib.
Forumun açılışında Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatının (FAO) xoşməramlı səfiri Leyla Əliyeva iştirak edib.
Bakı dünyanın ən nüfuzlu qurumlarından sayılan BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansının (UNAOC) VII Qlobal Forumuna ev sahibliyi edir. Tədbir çərçivəsində Gənclər Forumunun keçirilməsi xüsusi əhəmiyyətə malikdir. Bu Forum mədəniyyətlərarası dialoq, beynəlxalq əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi, gənclərin təşəbbüslərinin dəstəklənməsi, yeni mənbələrin müəyyənləşdirilməsi və digər məsələlərin müzakirəsi baxımından mühüm imkandır.
Gənclər Forumunda beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri, gənc liderlər, xarici və yerli gənclər təşkilatlarının rəhbərləri və təmsilçiləri iştirak ediblər.
Tədbirdə əvvəlcə “Gənc olmayan tədbir” (Not a youth event) mövzusunda təqdimat olub. Təqdimatda qeyd edilib ki, bu Forumda qarşıda duran məqsədlərə nail olunması, gənclərin beynəlxalq əməkdaşlığının güclənməsi, yaşadığımız planeti daha yaxşı məkana çevirmək imkanları və s. məsələlər müzakirə ediləcək. Bildirilib ki, Forumda BMT-yə müraciət edən gənclər arasından iki aylıq seçim prosesindən sonra müəyyənləşdirilən 100 nəfər iştirak edir.
Sonra Gənclər Forumunun açılışı olub.
BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansı üzrə ali nümayəndəsi Nasir Əbdüləziz Əl-Nasir, Azərbaycanın gənclər və idman naziri Azad Rəhimov açılış nitqləri söyləyiblər.
Leyla Əliyeva Forumda çıxış edərək dünyanın müxtəlif ölkələrindən olan gəncləri ölkəmizdə salamlayıb, Bakı Forumunun qarşılıqlı anlaşmanın və əməkdaşlığın beynəlxalq miqyasda təşviqində mühüm rol oynayacağına əminliyini bildirib:
- Əminəm ki, Bakı Forumu bizim bütün dünyada anlaşma və əməkdaşlığın təbliği ilə bağlı birgə səylərimizə öz töhfəsini verəcək. Azərbaycan Şərq ilə Qərbin kəsişməsində, Şərq müdrikliyi ilə Qərb tərəqqisinin qarşılaşdığı məkanda yerləşən qədim ənənələr və zəngin tarixə malik diyardır. Qədim zamanlarda Azərbaycan tarixi İpək Yolunun üzərində əsas mərkəz olub. Bu, Azərbaycanı tolerantlıq, yeni ideyalar və dialoqa inanan ölkəyə çevirərək mədəniyyətimizə inanılmaz dərəcədə təsir edib.
Azərbaycanın bu unikal coğrafi mövqeyi onun landşaftına da öz təsirini göstərib. Ölkəmiz ecazkar başı qarlı dağlar, sıldırım qayalar, sıx meşələr, çəmənliklər, düzənliklər diyarıdır. On bir iqlim qurşağından doqquzu Azərbaycanda var. Bu, bizə çox zəngin təbii mühit və biomüxtəliflik verir. Bəxtimiz gətirib ki, biz inanılmaz tarixə, müxtəlif mədəniyyət və zəngin biomüxtəlifliyə malikik. Mən əminəm ki, bizim ölkəmizdə olmaqdan zövq alacaqsınız.
İcazə verin, BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatının xoşməramlı səfiri qismində bəzi fikirlərimi bildirim. Mən bilirəm ki, statistik məlumatlar dəhşətlidir. Bu gün aclıq və aclıqla əlaqədar səbəblərdən hər dörd saniyədə bir nəfər dünyasını dəyişir. Daha kədərlisi odur ki, çox tez-tez uşaqlar dünyasını dəyişir. Bütün dünyada yoxsulluğa son qoyulması 2030-cu il gündəliyinin prioritetlərinə daxildir. Aclığı sıfra endirmək təşəbbüsü ilə çıxış edən FAO bu işdə vacib rol oynayır. Buna baxmayaraq, heç bir uşağın aclıq və ya yetərincə qidalanmamadan ölmədiyi bir dünyanı təmin etmək üçün biz hamımız birlikdə işləməliyik və çox çalışmalıyıq. Ərzaq bizim mədəni kimliyimizin və köklərimizin ayrılmaz hissəsidir. O, sivilizasiyalar arasında anlaşma və hörmətin təbliğinə yol açır. Ərzaq mədəniyyətlərarası anlaşma və tolerantlığın yaradılmasında güclü alət kimi çıxış edə bilər.
2011-ci ildə IDEA - ətraf mühitin qorunması naminə beynəlxalq kampaniyaya başlandığını vurğulayan Leyla Əliyeva bildirib ki, bizim əsas məqsədimiz enerji və biliklərimizi güclü alətə çevirərək ətraf mühit məsələsini həll etməyə çalışmaqdır. Biz gələcək nəsillər üçün yaşıl, təhlükəsiz və təminatlı cəmiyyət yaratmağa çalışırıq. Bizim şüarımız “bir söz, bir gələcək”dir. Planetin mühafizəsində gənclər artıq daha mütəşəkkil qaydada, könüllü olaraq kütləvi şəkildə təbiətə sevgi və məhəbbətlərini göstərmək üçün səylə çalışırlar.
Təsisçisi olduğu IDEA kampaniyası çərçivəsində son beş ildə Azərbaycanda görülən işlərdən danışan Leyla Əliyeva bu müddətdə beş milyondan çox ağac əkildiyini bildirib. Bu yaxınlarda yerli icmalarla birgə fəaliyyətə başlandığı, ağacların kəsilməsinin qarşısının alınması üçün məlumatlandırma fəaliyyətinin, digər tədbirlərin görüldüyü, müxtəlif sənət sahələrindən tanınmış şəxslərin bu prosesə cəlb edildiyi, nüfuzlu beynəlxalq təşkilatlarla əməkdaşlıq qurulduğu diqqətə çatdırılıb.
Son illər IDEA-nın nəsli kəsilmək təhlükəsi qarşısında olan heyvanların qorunması istiqamətində də mühüm tədbirlər həyata keçirdiyi qeyd edilib. Leyla Əliyeva bu sahədə Xəzər tayqası layihəsinin də həyata keçiriləcəyinə ümidvar olduğunu vurğulayıb:
Bu gün bəşəriyyət sağ qalmaq sınağı ilə üzləşib. Hazırda bizim itkilər illərlə deyil, dəqiqələrlə ölçülür. Biz burada danışarkən hər 15 dəqiqədə bir fil brakonyerlərin ucbatından ölür və hər saatda 11 minə yaxın köpək balığı insanlar tərəfindən öldürülür. Yavaş-yavaş biz elə vaxta yaxınlaşırıq ki, bütün növlərin nəsli kəsiləcək. İndi bizim hərəkətə keçmək vaxtımızdır. Vaxt gözləmir. Mən bir daha sizə burada olduğunuza, iştirak etdiyinizə görə təşəkkürümü bildirmək istərdim. Mən bilirəm ki, bizim hər birimiz ətraf mühitin qorunmasına, təkcə gələcəyimiz deyil, bu günümüz üçün müsbət təsir göstərə bilərik.
Mən bilirəm ki, bu tədbirlər çox mühümdür, bizim bir-birimizlə görüşüb, ideyaları paylaşmağımız, söhbət etməyimiz vacibdir. Lakin ən mühümü bu an nəyin baş verdiyidir. Beləliklə, düşünürəm ki, hərəkətə keçmək vaxtıdır. Sizin hamınıza ölkəmizdə yaxşı vaxt keçirməyi, sevgi, cansağlığı və xoşbəxtlik, hər şeyin mümkün olduğuna, gələcəyin yalnız daha yaşıl, daha parlaq və daha yaxşı olacağına inam arzulayıram. Təşəkkür edirəm.

A Youth Forum took place, April 25, at the Baku Congress Centre, within the 7th Global Forum of the UN Alliance of Civilizations, under the slogan of “Living Together in Inclusive Societies: A Challenge and A Goal”.
Vice-president of the Heydar Aliyev Foundation, Goodwill Ambassador of the UN Food and Agriculture Organization (FAO) Leyla Aliyeva attended the Forum’s opening ceremony.
Baku has been hosting the 7th Global Forum of the UN Alliance of Civilizations (UNAOC), one of the most influential entities of the world. Holding of a Youth Forum within the framework of the event is of special importance. This Forum is of significance in terms of intercultural dialogue, developing international cooperation, supporting youth initiatives, finding new sources, and discussing other issues.
The Youth Forum was attended by representatives of international organizations, young leaders, heads and representatives of local and foreign youth organizations.
A presentation took place first at the event on the topic “Not a youth event”. It was noted at the presentation that issues such as meeting the targets set, strengthening of the youth’s international cooperation, and possibilities of turning our planet into a better place etc. would be discussed at the Forum. It was informed that 100 young people chosen through a two-month selection process among the youth who had applied to the UN are participating in the Forum.
Then opening of the Forum took place.
High representative of the UN Alliance of Civilizations Nasir Abdulaziz Al-Nasir and minister of youth and sports of Azerbaijan Azad Rahimov delivered an opening speech.
Addressing the Forum, Leyla Aliyeva welcomed young people coming from various countries, and expressed confidence the Baku Forum would play a significant part in promotion of mutual understanding and cooperation on an international scale:
- I’m sure the Baku Forum will contribute to our joint efforts associated with mutual understanding and cooperation throughout the world. Azerbaijan is a country with ancient traditions and rich history, located at the crossroads of the East and West - a place where the Eastern wisdom meets the Western progress. At old times, Azerbaijan had been the main hub on the historical Silk Way. This has had a great impact on our culture, having turned Azerbaijan into a country believing in tolerance, new ideas and dialogue.
Azerbaijan’s unique geographical position has also had an impact on its landscape. Our country is a land of magnificent snow-top mountains, steep rocks, dense forests, meadows, and plains. Azerbaijan has been enjoying nine out of eleven climate zones. This gives us a very rich natural environment and biodiversity. We are lucky to have been enjoying an unbelievable history, diverse culture and rich biodiversity. I am sure you would enjoy visiting our country.
Let me express my thoughts as a goodwill ambassador of UN Food and Agriculture Organization. I know that the statistics is awful. Today, every four seconds, one person dies of hunger or for reasons associated with hunger. The most saddening fact is that children die more often. Putting an end to poverty in the whole world is a matter of priority entered on the list of priority issues of 2030. Putting forward an initiative to reduce poverty to zero, FAO has been playing an important part in this job. Nevertheless, in order to secure a world in which no child dies of hunger or due to insufficient nourishment, we all have to work hard and together. Food is an integral part of our cultural identity and roots. It opens a way to promotion of mutual understanding and respect. Food may act as a strong tool in securing mutual understanding and tolerance between cultures.
Emphasizing IDEA’s launching an international campaign in 2011 for the protection of the environment, Leyla Aliyeva said that our main goal is to seek solution of the challenges facing the environment, turning our energy and knowledge into a strong tool. We have been trying to build a green, safe and secure society for our future generations. Our slogan is “one word, one future”. The youth have been working voluntarily, with diligence and in an organized fashion, towards protecting the planet.
Talking about the works carried out for the last five years in Azerbaijan within the framework of the campaign launched by IDEA, of which she is a founder, Leyla Aliyeva said over five million trees have been planted over the course of this time. It was also brought to attention that a joint work has started recently with local communities, measures are taken to prevent cutting down of trees, well-known people representing various areas of art are involved in this process, and cooperation is built with influential international organizations.
Significant actions taken recent years by IDEA towards protecting endangered animal species were also underscored. Leyla Aliyeva emphasized that she was hopeful a Caspian Taiga project would be implemented in this sphere:
Today, the mankind is facing the test of remaining alive. Currently, our losses are calculated not in years, but in minutes. While we are talking here, every 15 minutes one elephant dies on account of poachers, and every hour, some 11 thousand sharks are killed by humans. We gradually approach a time when all species will have died out. Now it’s time to act. There is no time to wait. I would like to once more thank you for being here and attending the Forum. I know each of us is capable of having a positive effect on protection of the environment, and not only our future, but also the present day.
I know that such events are very significant and are of importance in terms of meeting each other, sharing ideas and talking. However, the most important one is what is going on at this very moment. Thus, I think it is time to act. I wish all of you to enjoy your time in our country, much love, sound health and happiness, and to believe that everything is possible, the future will only be green, more brilliant and better. Thank you.