Tədbirdə Heydər Əliyev Fondunun RF-dəki nümayəndəliyinin rəhbəri Leyla Əliyeva, Milli Məclisin deputatı Dünyamin Xəlilov, Türkiyə, İraq, Özbəkistan, Tacikistan, Mali, Sudan, Qırğızıstan səfirləri, Qazaxıstan, Misir, Fələstin səfirliklərinin əməkdaşları, habelə Rusiya elmi ictimaiyyətinin, Azərbaycan diasporunun və gənclərin nümayəndələri, politoloqlar, mətbuat işçiləri iştirak ediblər.
Azərbaycanın Rusiyadakı səfiri Polad Bülbüloğlu gecəni açaraq, keçən əsrin ən dəşhətli cinayətlərindən biri olan Xocalı faciəsindən danışıb. O, Xocalıda azərbaycanlıların soyqırımını dünyamiqyaslı böyük faciə adlandırıb.
Səfir Heydər Əliyev Fondunun RF-dəki nümayəndəliyinin rəhbəri, İslam Konfransı Təşkilatının Gənclər Forumunun baş əlaqələndiricisi Leyla Əliyevanın təşəbbüsünü xüsusi vurğulayaraq deyib ki, bu qurumun gənclər qanadı Xocalı faciəsi və Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsi haqqında həqiqəti dünya ictimaiyyətinə çatdırmaq üçün eyni vaxtda dünyanın bir neçə iri ölkəsində aksiyalar keçirir: “Bu, bir daha təsdiq edir ki, böyüməkdə olan nəsil Azərbaycanı bütün dünyada tanıdacaq və Azərbaycan xalqımızın üzləşdiyi faciələrin unudulmasına imkan verməyəcək”.
Heydər Əliyev Fondunun RF-dəki nümayəndəliyinin rəhbəri Leyla Əliyeva isə çıxışında artıq 17 ildir Azərbaycan xalqının Xocalı faciəsi qurbanlarının xatirəsini bütün dünyada ehtiramla yad etdiyini xatırladıb: “Bu faciə Azərbaycan tarixinə ən dəhşətli və qara səhifələrdən biri kimi həmişəlik yazılmışdır. 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə erməni işğalçıları Azərbaycanın Xocalı şəhərini tutmuşdur. Nəticədə şəhərin 613 nəfər dinc sakini, o cümlədən 106 qadın, 70 ahıl yaşlı insan, 63 uşaq amansızcasına öldürülmüş, 155 nəfər itkin düşmüşdür. Bu qəddarlığın, bu vəhşiliyin səbəbi nə idi? Bu, qəsdən törədilmiş aksiya, Azərbaycan xalqına qarşı əsl soyqırımı, kütləvi vahimələndirmə aksiyası idi. Lakin zaman göstərdi ki, Azərbaycan xalqının əzmi qırılmamışdır və heç vaxt qırıla bilməz. Dəhşətlisi odur ki, belə bir faciə XX əsrin axırlarında törədilmiş və indiyə qədər beynəlxalq birlik tərəfindən bu fakta siyasi-hüquqi və ən başlıcası, mənəvi qiymət verilməmişdir. Biz xalqımızın məruz qaldığı qəddarlığa və haqsızlığa qarşı etiraz səsini ucaltmış bütün insanlara, o cümlədən rusiyalılara minnətdarıq. Azərbaycan torpaqları 20 ildən çoxdur ki, işğal altındadır, ölkədə 1 milyon qaçqın və məcburi köçkün var. Azərbaycan hökuməti bu insanlara çox böyük diqqət yetirir. Çətinliklərə baxmayaraq, Azərbaycanda bir dənə də çadır şəhərciyi qalmamışdır, bütün qaçqın-köçkünlər üçün normal həyat şəraiti təmin edilmişdir”.
Heydər Əliyev Fondunun bu problemə çox böyük diqqət yetirdiyini deyən Leyla Əliyevanın sözlərinə görə, hər il bu mövzuda kitablar çap edilir, filmlər çəkilir, fotosərgilər və digər aksiyalar təşkil edilir: “Bu gün Fondumuz dünyanın 50 ölkəsində Xocalı faciəsinin ildönümünə həsr edilmiş tədbirlər keçirir. Bu tədbirlərə alimlər, tarixçilər, kulturoloqlar, gənclər və kütləvi informasiya vasitələri cəlb olunur. İslam Konfransı Təşkilatının Mədəni Dialoq üzrə Gənclər Forumunun baş əlaqələndiricisi kimi mən 2008-ci il mayın 8-də “Xocalıya ədalət” aksiyası keçirilməsi təşəbbüsünü irəli sürmüşəm. Bu aksiyanın məqsədi faciə haqqında məlumatı beynəlxalq birliyə çatdırmaqdır. Bu gün dünyanın bir sıra ölkələrində “Xocalıya ədalət” veb-saytının təqdimat mərasimləri keçirilir. Bu saytda faciə haqqında mötəbər məlumatlar tapmaq mümkündür”.
Leyla Əliyeva bu kədərli gündə xatirə gecəsinə gələnlərin hər birinə minnətdarlığını bildirib. O, faciənin şahidləri, gecənin keçirildiyi salonda olan Zaur Əliyevə və Anar Yusubova xüsusi təşəkkür edib. Heydər Əliyev Fondunun Rusiya nümayəndəliyinin rəhbəri çıxışının belə bitirib: “Doğma şəhərində bu faciə baş verəndə onlar lap uşaq idilər. Mən əminəm ki, Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi tezliklə ədalətli yolla həll ediləcək, Azərbaycanın ərazi bütövlüyü bərpa olunacaq və bu insanlar öz evlərinə, öz doğma torpaqlarına qayıda biləcəklər”.
Xatirə gecəsində Heydər Əliyev Fondunun köməyi ilə çəkilmiş, günahsız qurbanların işıqlı xatirəsinə həsr olunmuş sənədli film nümayiş etdirilib. Səfirliyin foyesində fotosərgi təşkil edilib, Xocalı hadisələrinə dair müxtəlif nəşrlər, “İRS-Naslediye” jurnalının nüsxələri paylanıb. Jurnalın bu nömrəsində o qanlı qırğını törətmiş hərbi canilərin adları ilk dəfə dərc edilib.

26 февраля при содействии представительства Фонда Гейдара Алиева в России в посольстве Азербайджана в России был организован памятный вечер «Ходжалы: Без срока давности», посвященный 17-й годовщине Ходжалинской трагедии. В траурном мероприятии приняли участие глава представительства Фонда Гейдара Алиева в РФ Лейла Алиева, депутат Милли Меджлиса Дуньямин Халилов, послы Турции, Ирака, Узбекистана, Таджикистана, Мали, Судана, Кыргызстана, сотрудники посольств Казахстана, Египта, Палестины, а также представители научной общественности России, азербайджанской диаспоры и молодежи, политологи и пресса.
Открыл вечер посол Азербайджана в России Полад Бюльбюль оглы, который рассказал об одном из страшных преступлений ХХ века, назвав геноцид азербайджанцев в Ходжалы огромной трагедией мирового масштаба.
Посол особо отметил инициативу главы представительства Фонда Гейдара Алиева в РФ, главного координатора Молодежного форума Организации Исламской Конференции Лейлы Алиевой, которая осуществляется под эгидой ОИК. Молодежное крыло этой структуры проводит акции по доведению до мировой общественности правды о Ходжалы и армяно-азербайджанском конфликтесразу в нескольких крупных странах мира. «Благодаря этому утверждается мысль о том, что растет поколение, которое будет преумножать славу Азербайджана во всем мире и не позволит забыть те трагедии, которые пережил азербайджанский народ», ‑подытожил посол Азербайджана в РФ.
Глава представительства Фонда Гейдара Алиева в РФ Лейла Алиева в своем выступлении отметила, что уже 17-й год азербайджанский народ по всему миру чтит светлую память жертв Ходжалинской трагедии. Она сказала: «Эта трагедия навсегда вписана в историю Азербайджана как одна из самых страшных и черных страниц. В ночь с 25 на 26 февраля 1992 года армянскими оккупантами был захвачен азербайджанский город Ходжалы. В результате этого 613 мирных жителей были жестоко убиты, среди них 106 женщин, 70 людей пожилого возраста и 63 ребенка, а 155 человек пропали без вести. В чем же была причина такой жестокости и зверства?». Отвечая на этот вопрос, Л. Алиева особо подчеркнула, что «это была умышленная акция, настоящий геноцид азербайджанского народа, акция массового устрашения».
«Но, как показало время, дух азербайджанского народа не был сломлен тогда и не может быть сломлен никогда в будущем, ‑ подчеркнула Л. Алиева, ‑страшно, что такая трагедия произошла в конце ХХ века и до сих пор не нашла политико-правовой, а главное, моральной оценки со стороны международного сообщества. Мы благодарны всем людям, в том числе и россиянам, которые выразили протест против жестокости и несправедливости, которой подвергся наш народ. Более 20 лет азербайджанские земли находятся под оккупацией, в стране миллион беженцев и вынужденных переселенцев. Наше правительство уделяет им огромное внимание, несмотря на тяготы. В Азербайджане уже не осталось ни одного палаточного городка, все беженцы и вынужденные переселенцы обеспечены нормальными условиями для жизни».
«Фонд Гейдара Алиева, ‑продолжала Л. Алиева, ‑уделяет огромное внимание этой проблеме: каждый год печатаются книги, снимаются фильмы, проходят фотовыставки и другие акции. Сегодня в 50-ти странах мира Фондом проводятся мероприятия, посвященные Ходжалинской трагедии с привлечением ученых, историков, культурологов, молодежи и СМИ. 8 мая 2008 года как генеральный координатор молодежного форума Организации Исламской Конференции по культурному диалогу, я выдвинула инициативу провести акцию «Справедливость к Ходжалы». Её цель – всестороннее информирование международного сообщества об этой трагедии. И сегодня во многих странах мира проходят презентации веб-сайта «Справедливость к Ходжалы», где можно найти все достоверные сведения о случившемся».
Лейла Алиева высказала признательность всем, кто пришел на траурный вечер и поддержал народ Азербайджана в этот день. Она выразила особую благодарность очевидцам трагедии ЗауруАлиеву и АнаруЮсубову, находившимся  в зале. «Они были совсем детьми, когда в их родном городепроизошла эта трагедия. Я уверена, что скоро армяно-азербайджанский нагорно-карабахский конфликт будет справедливо разрешен, восстановлена территориальная целостность Азербайджана, и эти люди смогут вернуться в свои дома и на свои родные земли», ‑ сказала в заключение глава представительства Фонда Гейдара Алиева в РФ.
На вечере был показан снятый при содействии Фонда Гейдара Алиева документальный фильм, посвященный светлой памяти безвинных жертв. Также в фойе посольства была развернута фотовыставка, раздавались книги, брошюры и журналы о Ходжалы. Участникам мероприятия также были розданы номера журнала«ИРС-Наследие», который впервые назвал имена военных преступников, учинивших кровавую бойню.