Tədbirdə Heydər Əliyev Fondunun RF-dəki nümayəndəliyinin rəhbəri Leyla Əliyeva, Milli Məclisin deputatı Dünyamin Xəlilov, Türkiyə, İraq, Özbəkistan, Tacikistan, Mali, Sudan, Qırğızıstan səfirləri, Qazaxıstan, Misir, Fələstin səfirliklərinin əməkdaşları, habelə Rusiya elmi ictimaiyyətinin, Azərbaycan diasporunun və gənclərin nümayəndələri, politoloqlar, mətbuat işçiləri iştirak ediblər.
Azərbaycanın Rusiyadakı səfiri Polad Bülbüloğlu gecəni açaraq, keçən əsrin ən dəşhətli cinayətlərindən biri olan Xocalı faciəsindən danışıb. O, Xocalıda azərbaycanlıların soyqırımını dünyamiqyaslı böyük faciə adlandırıb.
Səfir Heydər Əliyev Fondunun RF-dəki nümayəndəliyinin rəhbəri, İslam Konfransı Təşkilatının Gənclər Forumunun baş əlaqələndiricisi Leyla Əliyevanın təşəbbüsünü xüsusi vurğulayaraq deyib ki, bu qurumun gənclər qanadı Xocalı faciəsi və Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsi haqqında həqiqəti dünya ictimaiyyətinə çatdırmaq üçün eyni vaxtda dünyanın bir neçə iri ölkəsində aksiyalar keçirir: “Bu, bir daha təsdiq edir ki, böyüməkdə olan nəsil Azərbaycanı bütün dünyada tanıdacaq və Azərbaycan xalqımızın üzləşdiyi faciələrin unudulmasına imkan verməyəcək”.
Heydər Əliyev Fondunun RF-dəki nümayəndəliyinin rəhbəri Leyla Əliyeva isə çıxışında artıq 17 ildir Azərbaycan xalqının Xocalı faciəsi qurbanlarının xatirəsini bütün dünyada ehtiramla yad etdiyini xatırladıb: “Bu faciə Azərbaycan tarixinə ən dəhşətli və qara səhifələrdən biri kimi həmişəlik yazılmışdır. 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə erməni işğalçıları Azərbaycanın Xocalı şəhərini tutmuşdur. Nəticədə şəhərin 613 nəfər dinc sakini, o cümlədən 106 qadın, 70 ahıl yaşlı insan, 63 uşaq amansızcasına öldürülmüş, 155 nəfər itkin düşmüşdür. Bu qəddarlığın, bu vəhşiliyin səbəbi nə idi? Bu, qəsdən törədilmiş aksiya, Azərbaycan xalqına qarşı əsl soyqırımı, kütləvi vahimələndirmə aksiyası idi. Lakin zaman göstərdi ki, Azərbaycan xalqının əzmi qırılmamışdır və heç vaxt qırıla bilməz. Dəhşətlisi odur ki, belə bir faciə XX əsrin axırlarında törədilmiş və indiyə qədər beynəlxalq birlik tərəfindən bu fakta siyasi-hüquqi və ən başlıcası, mənəvi qiymət verilməmişdir. Biz xalqımızın məruz qaldığı qəddarlığa və haqsızlığa qarşı etiraz səsini ucaltmış bütün insanlara, o cümlədən rusiyalılara minnətdarıq. Azərbaycan torpaqları 20 ildən çoxdur ki, işğal altındadır, ölkədə 1 milyon qaçqın və məcburi köçkün var. Azərbaycan hökuməti bu insanlara çox böyük diqqət yetirir. Çətinliklərə baxmayaraq, Azərbaycanda bir dənə də çadır şəhərciyi qalmamışdır, bütün qaçqın-köçkünlər üçün normal həyat şəraiti təmin edilmişdir”.
Heydər Əliyev Fondunun bu problemə çox böyük diqqət yetirdiyini deyən Leyla Əliyevanın sözlərinə görə, hər il bu mövzuda kitablar çap edilir, filmlər çəkilir, fotosərgilər və digər aksiyalar təşkil edilir: “Bu gün Fondumuz dünyanın 50 ölkəsində Xocalı faciəsinin ildönümünə həsr edilmiş tədbirlər keçirir. Bu tədbirlərə alimlər, tarixçilər, kulturoloqlar, gənclər və kütləvi informasiya vasitələri cəlb olunur. İslam Konfransı Təşkilatının Mədəni Dialoq üzrə Gənclər Forumunun baş əlaqələndiricisi kimi mən 2008-ci il mayın 8-də “Xocalıya ədalət” aksiyası keçirilməsi təşəbbüsünü irəli sürmüşəm. Bu aksiyanın məqsədi faciə haqqında məlumatı beynəlxalq birliyə çatdırmaqdır. Bu gün dünyanın bir sıra ölkələrində “Xocalıya ədalət” veb-saytının təqdimat mərasimləri keçirilir. Bu saytda faciə haqqında mötəbər məlumatlar tapmaq mümkündür”.
Leyla Əliyeva bu kədərli gündə xatirə gecəsinə gələnlərin hər birinə minnətdarlığını bildirib. O, faciənin şahidləri, gecənin keçirildiyi salonda olan Zaur Əliyevə və Anar Yusubova xüsusi təşəkkür edib. Heydər Əliyev Fondunun Rusiya nümayəndəliyinin rəhbəri çıxışının belə bitirib: “Doğma şəhərində bu faciə baş verəndə onlar lap uşaq idilər. Mən əminəm ki, Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi tezliklə ədalətli yolla həll ediləcək, Azərbaycanın ərazi bütövlüyü bərpa olunacaq və bu insanlar öz evlərinə, öz doğma torpaqlarına qayıda biləcəklər”.
Xatirə gecəsində Heydər Əliyev Fondunun köməyi ilə çəkilmiş, günahsız qurbanların işıqlı xatirəsinə həsr olunmuş sənədli film nümayiş etdirilib. Səfirliyin foyesində fotosərgi təşkil edilib, Xocalı hadisələrinə dair müxtəlif nəşrlər, “İRS-Naslediye” jurnalının nüsxələri paylanıb. Jurnalın bu nömrəsində o qanlı qırğını törətmiş hərbi canilərin adları ilk dəfə dərc edilib.

Memorial evening ‘Khojaly: Term of claim does not end’ was organized February 26 due to the 17th anniversary of Khojaly tragedy at the Azeri Embassy in Moscow due to support of the Representation of Heydar Aliyev Foundation in Russia. Leila Aliyeva, Head of the Representation of Heydar Aliyev Foundation in Russia, Dunyamin Khalilov, member of Milli Majlis, ambassadors of Turkey, Iraq, Uzbekistan, Tajikistan, Mali, Sudan, Kyrgyzstan, employees of Kazakh, Egyptian, Palestinian embassies, representatives of Russian scientific public, Azeri diaspora and youth, political scientists, mass media took part in the event.
Opening the evening Ambassador of Azerbaijan to Russia Polad Bulbuloglu talked of one of the most horrible crimes of the last century, calling genocide of Azerbaijanis in Khojaly a big world-scale tragedy.
Emphasizing the initiative by Leila Aliyeva, Head of the Representation of Heydar Aliyev Foundation in RF, Chief Coordinator of OIC Youth Forum, the Ambassador mentioned the youth branch of this organization arranges actions in the same time in a number of big countries across the world to provide true information to the world community on Khojaly genocide and the Armenia-Azerbaijan conflict. It confirms growing generation will popularize Azerbaijan all over the world and tragedies the people of Azerbaijan has undergone will not be forgotten.
Addressing the memorial evening Head of the Representation of Heydar Aliyev Foundation in Russia Leila Aliyeva underlined the people of Azerbaijan has for 17 years been honoring the blessed memory of Khojaly tragedy victims all over the world. She said: ‘As one of the most terrible and black pages this tragedy has gone down in the history of Azerbaijan forever. Armenian occupants seized Khojaly City of Azerbaijan over the night from February 25 to 26, 1992, as a result of which 613 civilians were killed, 106 women, 70 elderly, 63 children were mercilessly killed, 155 are missing. What was the reason of this brutality, this barbarism?’ And answering to this question Leila Aliyeva stressed that was the action committed purposefully, the absolute genocide against the people of Azerbaijan, the mass terrifying action.
The Head of the Russia Office of Heydar Aliyev Foundation noted: ‘But the time showed the will of Azeri nation is not broken and can never break. The most horrible is that such a tragedy was committed in late XX century and the international unity has so far not assessed this fact politically, legally and most important morally. We are grateful to all people, as well Russians having protested against brutality and injustice our nation has undergone. Lands of Azerbaijan are under occupation for more than 20 years, there are 1 million refugees and IDPs in the country. The Azeri government renders huge care to these people. Despite difficulties, there is no single tent camp in Azerbaijan, normal life conditions have been assured for all refugee-IDPs.’
L.Aliyeva stated paying huge attention to this problem Heydar Aliyev Foundation yearly publishes books, makes movies on this topic, organizes photo exhibitions and other actions. Our foundation holds today events in 50 countries on the anniversary of Khojaly tragedy. Scientists, historians, culturologists, youth and mass media are involved in these actions. As Chief Coordinator of OIC Youth Forum for Cultural Dialogue I showed initiative on May 8, 2008 to hold action ‘Justice to Khojaly’. The action aims delivering information on the tragedy to the international community. Ceremonies of presentation of ‘Justice to Khojaly’ website are held today in many countries worldwide. The site contains compressive information on the tragedy.
Leila Aliyeva expressed gratitude to participants of the evening for coming and supporting, specially to witnesses of the tragedy Zaur Aliyev and Anar Yusubov who were present in the event. Ending her speech Mrs Aliyeva said: ‘They were children when this tragedy happened in their native city. I believe the Armenia-Azerbaijan, Daghlig Garabagh conflict will soon be settled fairly, territorial integrity of Azerbaijan restored and these people go to their native lands.’
A documentary made in the blessed memory of innocent victims due to support of Heydar Aliyev Foundation was shown in the memorial evening. A photo exhibition was organized at the Embassy lobby, various publications on Khojaly stories, copies of ISR-Naslediye magazine distributed. This issue of the magazine includes for the first time names of military criminals who committed that bloody massacre.