Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva Daun Sindromlu Şəxslərin Reabilitasiya Mərkəzində olub. Daun sindromlu uşaqlarla görüşən Leyla Əliyeva Mərkəzdə yaradılmış reabilitasiya kurslarının gedişi ilə maraqlanıb.
Xatırladaq ki, 2013-cü ildən fəaliyyət göstərən Daun Sindromlu Şəxslərin Reabilitasiya Mərkəzi Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü ilə inşa olunub.
Mərkəzdə müxtəlif fənlər üzrə məktəbəqədər hazırlıq kursu, kompyuter, loqoped, valideyn otaqları, idman zalı və üzgüçülük hovuzu, kino və teatr zalları var. Burada həmçinin heykəltəraşlıq, xalçaçılıq, tikiş, rəsm dərnəkləri də fəaliyyət göstərir.
Dərnəklər və əyləncə otaqları, hazırlıq kurslarında olan Leyla Əliyeva Mərkəzin "Dəcəllər" teatrının hazırladığı tamaşaya baxıb.
Qeyd edək ki, Heydər Əliyev Fondu yarandığı gündən sosial və səhiyyə sahəsində müxtəlif layihə və proqramlar həyata keçirir. Bu proqramların əsas məqsədi uşaqlar, o cümlədən dəstəyə ehtiyacı olan hər bir şəxsin cəmiyyətə inteqrasiyasına yardım göstərməyə yönəlib. Heydər Əliyev Fondu, həmçinin valideyn himayəsindən məhrum olan uşaqlara dəstək proqramları həyata keçirir. Bu çərçivədə davamlı və müntəzəm görülən işlər ata-ana qayğısından məhrum uşaqlar üçün ailə mühitinin yaradılmasına, uşaq evləri və internat məktəblərində uşaqların sosial qayğıları və istirahətlərinin təminatına, təhsilin yüksəldilməsinə xidmət edir.
Bu baxımdan Heydər Əliyev Fondunun əməkdaşları mütəmadi olaraq uşaq evləri və internat məktəblərində olur, artıq bir ailə kimi doğmalaşan körpələrlə, yeniyetmələrlə vaxt keçirilir. Növbəti dəfə aprelin 28-də Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva Nəsimi rayonunda yerləşən 1 nömrəli körpələr evində olaraq, burada tərbiyə alan körpələrə baş çəkib.
Xatırladaq ki, Nəsimi rayonundakı 1 nömrəli körpələr evi Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə əsaslı təmir edilərək, 2015-ci il mayın 10-da yenidən istifadəyə verilib. Binanın tamamilə yenilənməsi, müasir avadanlıqlarla təchiz olunması ilə yanaşı, buranın sakinləri olan körpələr Heydər Əliyev Fondunun daimi qayğısı ilə əhatə edilib.

Вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева побывала в Реабилитационном центре для лиц с синдромом Дауна. Встретившись с детьми с синдромом Дауна, Лейла Алиева поинтересовалась ходом созданных в Центре реабилитационных курсов.
Напомним, что функционирующий с 2013 года Реабилитационный центр для лиц с синдромом Дауна построен по инициативе Фонда Гейдара Алиева.
В Центре имеются дошкольные подготовительные курсы по различным предметам, компьютерный кабинет, кабинет логопеда, комната для родителей, спортивный зал и плавательный бассейн, кино- и театральные залы. Здесь также функционируют кружки скульптуры, ковроткачества, шитья, изобразительного искусства.
Побывав в помещениях для кружков, развлечений и подготовительных курсов, Лейла Алиева посмотрела спектакль, подготовленный действующим в центре театром «Деджеллер».
Со дня своего основания Фонд Гейдара Алиева реализует различные проекты и программы в социальной сфере и в области здравоохранения. Главная цель этих программ – помочь детям, а также любому нуждающемуся в интеграции в общество. Фонд Гейдара Алиева также осуществляет программы поддержки детям, лишенным родительской опеки. Регулярная работа в этом направлении служит созданию для детей, лишенных родительской опеки, семейной атмосферы, обеспечению социальных нужд и отдыха детей в детских домах и школах-интернатах, улучшению их обучения.
Сотрудники Фонда Гейдара Алиева регулярно посещают детские дома и школы-интернаты, проводят время с малышами и подростками, которые уже стали для них родными.
В очередной раз посетив дом грудного ребенка номер 1 в Насиминском районе, вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева навестила воспитывающихся здесь малышей. Этот дом грудного ребенка был капитально отремонтирован при поддержке Фонда Гейдара Алиева и вновь открылся 10 мая 2015 года. Здание полностью обновлено, оснащено современным оборудованием, его обитатели окружены постоянной заботой Фонда Гейдара Алиева.