Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva Daun Sindromlu Şəxslərin Reabilitasiya Mərkəzində olub. Daun sindromlu uşaqlarla görüşən Leyla Əliyeva Mərkəzdə yaradılmış reabilitasiya kurslarının gedişi ilə maraqlanıb.
Xatırladaq ki, 2013-cü ildən fəaliyyət göstərən Daun Sindromlu Şəxslərin Reabilitasiya Mərkəzi Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü ilə inşa olunub.
Mərkəzdə müxtəlif fənlər üzrə məktəbəqədər hazırlıq kursu, kompyuter, loqoped, valideyn otaqları, idman zalı və üzgüçülük hovuzu, kino və teatr zalları var. Burada həmçinin heykəltəraşlıq, xalçaçılıq, tikiş, rəsm dərnəkləri də fəaliyyət göstərir.
Dərnəklər və əyləncə otaqları, hazırlıq kurslarında olan Leyla Əliyeva Mərkəzin "Dəcəllər" teatrının hazırladığı tamaşaya baxıb.
Qeyd edək ki, Heydər Əliyev Fondu yarandığı gündən sosial və səhiyyə sahəsində müxtəlif layihə və proqramlar həyata keçirir. Bu proqramların əsas məqsədi uşaqlar, o cümlədən dəstəyə ehtiyacı olan hər bir şəxsin cəmiyyətə inteqrasiyasına yardım göstərməyə yönəlib. Heydər Əliyev Fondu, həmçinin valideyn himayəsindən məhrum olan uşaqlara dəstək proqramları həyata keçirir. Bu çərçivədə davamlı və müntəzəm görülən işlər ata-ana qayğısından məhrum uşaqlar üçün ailə mühitinin yaradılmasına, uşaq evləri və internat məktəblərində uşaqların sosial qayğıları və istirahətlərinin təminatına, təhsilin yüksəldilməsinə xidmət edir.
Bu baxımdan Heydər Əliyev Fondunun əməkdaşları mütəmadi olaraq uşaq evləri və internat məktəblərində olur, artıq bir ailə kimi doğmalaşan körpələrlə, yeniyetmələrlə vaxt keçirilir. Növbəti dəfə aprelin 28-də Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva Nəsimi rayonunda yerləşən 1 nömrəli körpələr evində olaraq, burada tərbiyə alan körpələrə baş çəkib.
Xatırladaq ki, Nəsimi rayonundakı 1 nömrəli körpələr evi Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə əsaslı təmir edilərək, 2015-ci il mayın 10-da yenidən istifadəyə verilib. Binanın tamamilə yenilənməsi, müasir avadanlıqlarla təchiz olunması ilə yanaşı, buranın sakinləri olan körpələr Heydər Əliyev Fondunun daimi qayğısı ilə əhatə edilib.

Vice-president of the Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva paid a visit to the Rehabilitation Centre for People with Down Syndrome. Meeting with children with Down syndrome, Leyla Aliyeva took interest in the process of rehabilitation courses at the Centre.
Operating since 2013, the Rehabilitation Centre for People with Down Syndrome had been constructed following the Heydar Aliyev Foundation’s initiative.
The Centre accommodates a room for preschool training courses, as well as computer, speech therapist and parents’ rooms, a sports hall and a swimming pool, cinema and theatre halls. Here are also operating sculpture, carpet-weaving, sewing, and painting circles.
Visiting circles, entertainment rooms and training courses, Leyla Aliyeva saw a show prepared by “Dejeller” Theatre.
Since its very beginning of establishment, the Heydar Aliyev Foundation has been implementing various projects and programmes in the social and healthcare fields. The primary objective of these programmes is to provide support to integration of children, including those who are in need, into the society. The Heydar Aliyev Foundation has also been implementing projects aiming to provide support to children deprived of parental care. Works carried out steadily and regularly in this sphere serve to creating a family environment for children deprived of parental care, ensuring the solution of their social problems, recreation of children at children homes and boarding schools, and improving education.
To this end, employees of the Heydar Aliyev Foundation pay regular visits to children homes and boarding schools and spend time with kids and juveniles, whom they treat as members of one family. On April 28, Vice-president of the Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva came to Nursery No.1 in Nasimi district and visited kids being educated here.
Nursery No.1 in Nasimi District was basically repaired with the support of the Heydar Aliyev Foundation and re-commissioned into operation on May 10, 2015. Along with completely renewing the building and providing it with up-to-date equipment, the Heydar Aliyev Foundation has been covering the children residing here with constant care.