Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü ilə "Küləyə qalib gəl" şüarı altında keçirilən "Bakı Marafonu 2016" qaliblərin mükafatlandırılması ilə başa çatıb.
Bakı Olimpiya Stadionunda toplaşan azarkeşlər "Küləyə qalib gəl”ənləri dəstəkləyiblər. Yarışın finiş xətti və medal təltifetmə mərasimi də Bakı Olimpiya Stadionunda olub. Marafonda kişilər arasında finişə birinci Namiq Əsədov, Gürcüstan vətəndaşı Georqi Dameniya ikinci və Tural Sadıxlı isə üçüncü çatıb. Qadınlar arasında Rahidə Aslanova birinci, Böyük Britaniya vətəndaşı Nataşa Pitersen ikinci, Rəqsanə Rəcəbli isə finişi üçüncü başa vurub.
Sonra “Bakı Marafonu 2016”nın qaliblərinin mükafatlandırma mərasimi olub. Təşkilatçılar tərəfindən birinci yerin qalibi 3 min, ikinci yerin qalibi 2 min, üçüncü yerin qalibi isə min manat məbləğində mükafat və hədiyyələrlə təltif olunub.
Marafon Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü və Dənizkənarı Bulvar İdarəsinin, Bakı Olimpiya Stadionunun dəstəyi ilə təşkil edilib. Layihənin icrasını isə "SMG" (Sport Marketing Group) şirkəti həyata keçirib.
Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü ilə keçirilən "Bakı Marafonu 2016"ya mayın 1-də saat 10:00-da Dövlət Bayrağı Meydanından start verilib.
Marafonda Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva iştirak edib.
Yarışa Azərbaycan vətəndaşları ilə yanaşı, ölkəmizdə yaşayıb-çalışan 500-dək əcnəbi qoşulub. İspaniya, Fransa, Qazaxıstan, Ukrayna, Səudiyyə Ərəbistanı, İran, Hindistan, Çexiya və digər ölkələrin Azərbaycanda fəaliyyət göstərən səfirliklərinin rəhbərləri və nümayəndələri, tələbələr, idmançılar, bir sıra tanınmış ictimai-siyasi xadimlər, ictimaiyyət nümayəndələri iştirakçılar arasında olub.
Marafona, həmçinin Avstriya, Almaniya, İspaniya, Fransa, Rusiya, Böyük Britaniya, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Keniya və digər ölkələrdən gəlib qoşulanlar vardı.
Yarışın başlandığını bildirən atəşi Olimpiya çempionu, stend atıcılığı üzrə dünya çempionu Zemfira Meftahətdinova açıb.
Yarı marafon məsafəsinin - 21 kilometrin qət edilməsinə maksimum 4 saat 30 dəqiqə vaxt verilib. İştirakçılar Dənizkənarı Milli Parkdan başlayaraq “Neftçilər” prospekti, Yusif Səfərov küçəsi ilə qaçıblar. Daha sonra Heydər Əliyev Mərkəzinin yanından keçərək Heydər Əliyev prospekti ilə Bakı Olimpiya Stadionuna qədər yol qət ediblər. Marşrut boyu iştirakçıların su və digər zəruri ehtiyacları ödənilib, onlar ilkin tibbi yardımla təmin olunublar. Marafonu davam etdirə bilməyənlər, iştirakçıları dəstəkləməyə gələnlər və digərləri finiş xəttinə xüsusi avtobuslarla çatdırılıb. Marşrut boyu ümumilikdə 5 avtobus dayanacağı fəaliyyət göstərib.
Marafonun əsas məqsədi Azərbaycanda idmanın inkişafına dəstək göstərmək, insanlar arasında, xüsusilə gənclərdə sağlam həyat tərzini təşviq etmək, onları xeyirxah məqsədlər naminə bir araya gətirməkdir. Marafona 16 yaşdan yuxarı şəhər sakinləri, qonaqlar əvvəlcədən qeydiyyatdan keçərək qoşulublar. "Bakı Marafonu 2016"da iştirak etmək istəyənlər qeydiyyat üçün aprelin 11-dən 25-dək Bakının ticarət mərkəzlərində quraşdırılmış qeydiyyat məntəqələrinə və ya onlayn olaraq "Bakı Marafonu 2016"nın saytına (www.bakumarathon.az) müraciət ediblər.
Marafonda 7000-dən çox iştirakçı qeydiyyatdan keçib. Tələbələrin iştirakı ilə bağlı vəsait Heydər Əliyev Fondu tərəfindən qarşılandığından onlar qeydiyyat zamanı ödəmə etməyiblər.
Bakı marafonundan toplanan vəsait Heydər Əliyev Fondunun valideyn himayəsindən məhrum olmuş uşaqlarla bağlı layihəsinə yönəldiləcək.
Marafon günü Bakı Olimpiya Stadionunda təşkil olunan fan zonalar hər kəs üçün açıq olub. Burada iştirakçılar üçün müxtəlif əyləncə, konsert və şənlik, oyunlar, lotereyalar təşkil edilib. Uşaqlar və böyüklər üçün 20-dən çox əyləncə növü – futbol, lotereya oyunları, mini-sirk, animatorlar və konsert 20 min kvadrat metr ərazidə təşkil edilib. Fan zonanın hər bir ziyarətçisi marafonun finişinə çatanları şəxsən qarşılamaq və qalibləri təbrik etmək imkanı qazanıb. Ziyarətçilərin rahatlığı üçün xüsusi marşrut təşkil edilib. Fan zona bütün yarış günü ərzində fəaliyyət göstərib.
Bakı Olimpiya Stadionunda, həmçinin Azərbaycan Avtomobil Federasiyasının təşkil etdiyi Volkicar şou təqdim edilib.
Xatırladaq ki, bu cür marafonlar bu günədək London, Paris, Boston, Nyu-York, Çikaqo, Berlin, Barselona, İstanbul və digər şəhərlərdə təşkil edilib. Tam marafon yarışının məsafəsi 42 kilometr, yarı marafonun məsafəsi isə 21 kilometrdir.
İdman tədbiri olmaqla yanaşı, marafon yarışları həm də xeyriyyə məqsədi daşıyır. 1981-ci ildə keçirilən məşhur London marafonu ən böyük xeyriyyə tədbiri kimi “Ginnesin Rekordlar Kitabı”na düşüb. Hazırda dünyanın bir çox ölkələrində xeyriyyə məqsədli marafonlar təşkil edilir.
Marafonun strateji hədəflərinə gəlincə isə ictimai tədbir insanlarda idmana marağı gücləndirmək, turist cəlb etməkdən ibarətdir. Marafonun dəyərləri birlik, xeyirxahlıq, həmrəylik məqsədləri ətrafında insanları birləşdirmək, gəncləri fiziki cəhətdən daha güclü olmağa həvəsləndirmək, pozitivliyi təşviq etməkdir.

Проведенный по инициативе Фонда Гейдара Алиева «Бакинский марафон 2016» под лозунгом «Победи ветер» завершился награждением победителей.
Болельщики, собравшиеся на Бакинском олимпийском стадионе, поддержали участников марафона «Победи ветер». Финишная линия соревнований была на Бакинском олимпийском стадионе. Здесь же состоялась церемония награждения. Среди мужчин первым в марафоне финишировал Намик Асадов, вторым - гражданин Грузии Георгий Дамения, третьим - Турал Садыхлы. Среди женщин первой стала Рахида Асланова, второй Наташа Петерсен (Великобритания), третьей Рагсана Раджабли.
Затем состоялась церемония награждения победителей «Бакинского марафона 2016». Организаторы наградили обладателя первого места денежной премией в 3 тысячи манатов, участник марафона, занявший второе место, получил 2 тысячи манатов, третьего – тысячу манатов. Кроме того, победителям были вручены памятные подарки.
Марафон был организован по инициативе Фонда Гейдара Алиева и при поддержке Управления Приморского бульвара и Бакинского олимпийского стадиона. Исполнителем проекта была компания SMG (Sport Marketing Group).
Старт «Бакинскому марафону 2016» был дан 1 мая в 10:00 на Площади государственного флага.
В марафоне приняла участие вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева.
Наряду с гражданами Азербайджана, к соревнованиям присоединились около 500 иностранцев, живущих и работающих в нашей стране. Среди участников были руководители и представители посольств Испании, Франции, Казахстана, Украины, Саудовской Аравии, Ирана, Индии, Чехии и других стран, студенты, спортсмены, ряд известных общественно-политических деятелей, представители общественности. К забегу также присоединились желающие из Австрии, Германии, Испании, Франции, России, Великобритании, Объединенных Арабских Эмиратов, Кении и других стран. Старт соревнованиям дала олимпийская чемпионка и чемпионка мира по стендовой стрельбе Земфира Мефтахетдинова.
На преодоление полумарафонского расстояния, составляющего 21 километр, было дано максимум 4 часа 30 минут. Участники пробежали от Приморского национального парка по проспекту Нефтяников и улице Юсифа Сафарова. Миновав затем Центр Гейдара Алиева, они по проспекту Гейдара Алиева достигли Бакинского олимпийского стадиона. Вдоль маршрута участники обеспечивались водой, при необходимости им оказывалась первичная медицинская помощь. Тех, кто не смог продолжить марафон, болельщиков и других доставили до финишной прямой на специальных автобусах. Вдоль маршрута действовало в целом 5 автобусных остановок.
Основной целью марафона является поддержка развития спорта в Азербайджане, поощрение здорового образа жизни, особенно среди молодежи, объединение их во имя общих благородных целей. Жители города старше 16 лет и гости присоединились к марафону, пройдя предварительную регистрацию в интернете. Желавшие участвовать в «Бакинском марафоне 2016» обращались для регистрации с 11 по 25 апреля в пункты регистрации, действовавшие в торговых центрах Баку, или в онлайн режиме на сайт «Бакинского марафона 2016» (www.bakumarathon.az)
Регистрацию прошли более семи тысяч участников. Участие студентов в марафоне было профинансировано Фондом Гейдара Алиева.
Средства, собранные от бакинского марафона, будут направлены на проект Фонда Гейдара Алиева, связанный с детьми, лишенными родительской опеки.
В день марафона для всех были открыты фан-зоны, созданные на Бакинском олимпийском стадионе. Здесь были организованы различные развлечения, концерты и празднества, игры и лотереи. Для детей и взрослых были организованы более 20 видов развлечений – футбол, лотерея, мини-цирк, выступления аниматоров и концерт на территории в 20 тысяч квадратных метров. Каждый из посетителей фан-зоны получил возможность лично поприветствовать и поздравить победителей марафона. Для удобства посетителей был организован специальный маршрут. Фан-зона функционировала в течение всего дня соревнований.
Автомобильная федерация Азербайджана организовала на Бакинском олимпийском стадионе автошоу Volkicar.
Ассоциация футбольных федераций Азербайджана (АФФА) поддерживает «Бакинский марафон 2016» и является его официальным партнером. Сотрудники АФФА и видные деятели футбольной общественности участвовали в марафоне в контексте чемпионата Европы по футболу 2016 среди юношей до 17 лет (UEFA U17) «Азербайджан-2016».
Напомним, что до сегодняшнего дня такие марафоны были организованы в Лондоне, Париже, Бостоне, Нью-Йорке, Чикаго, Берлине, Барселоне, Стамбуле и других городах. Полная дистанция марафона составляет 42 километра, полумарафон - 21 километр.
Являясь спортивным соревнованием, марафонские состязания также ставят перед собой благотворительные цели. Знаменитый Лондонский марафон 1981 года попал в «Книгу рекордов Гиннеса» как самое большое благотворительное мероприятие. В настоящее время во многих странах мира организуются благотворительные марафоны.
Что касается стратегических целей марафона, то общественное мероприятие направлено на усиление интереса людей к спорту, привлечение туристов. Ценности марафона – сплочение людей, поощрение молодежи быть физически сильными, создание позитивного настроя.