Mayın 11-də IDEA İctimai Birliyinin təşəbbüsü ilə “Nizami” Kino Mərkəzində “Son hədd” (The End of the line) sənədli filminin premyerası keçirilib.
Tədbirdə Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, IDEA İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyeva iştirak edib.
Azərbaycanda böyük səhnədə ilk dəfə təqdim olunan “Son hədd” filmi Böyük Britaniyanın dəniz ətraf mühitinin mühafizəsi üzrə məşhur təşkilatı “Mavi Dəniz Fondu” (“Blue Marine Foundation”) tərəfindən çəkilib və IDEA İctimai Birliyinin dəstəyi ilə Azərbaycan dilinə tərcümə olunaraq ölkəmizdə nümayiş etdirilib.
Təqdimatdan əvvəl çıxış edən “Mavi Dəniz Fondu”nun layihələr üzrə direktoru Rori Mur dəniz ətraf mühitinin əhəmiyyəti və bu mövzuya həsr olunan filmin ərsəyə gəlməsi barədə məlumat verib.
Rori Mur IDEA İctimai Birliyi ilə “Mavi Dəniz Fondu” arasında əməkdaşlıq, o cümlədən dəniz ətraf mühitinin mühafizəsi və bərpası istiqamətində həyata keçirilən layihə barədə məlumat verib. O, dəniz faunasının qorunmasına göstərdiyi dəstəyə görə Leyla Əliyevaya təşəkkürünü bildirib.
Filmin təqdimatından sonra “Nizami” Kino Mərkəzində dəniz ətraf mühitinin mühafizəsi mövzusunda təşkil edilən sərgi ilə tanışlıq olub.

Premiere of the documentary “The End of the Line” took place at Nizami Cinema Centre, following the IDEA Public Union’s initiative, May 11.
Vice-president of the Heydar Aliyev Foundation, founder and head of IDEA Public Union Leyla Aliyeva attended the event.
Presented for the first time on a big screen in Azerbaijan, the film “The End of the Line” has been produced by the Blue Marine Foundation, a famous organization of the Great Britain engaged in protection of the marine environment, and having been translated into Azerbaijani, with the support of the IDEA Public Union, demonstrated in our country.
Speaking before the presentation, project manager of the Blue Marine Foundation Rory Moore gave information about the significance of the marine environment, and how the film devoted to this topic was produced.
Rory Moore gave information about the cooperation built between IDEA Public Union and the Blue Marine Foundation, including the project implemented towards protection and rehabilitation of the marine environment. He thanked Leyla Aliyeva for the support she has provided to protection of the marine fauna.
After the presentation of the film, familiarization with an exhibition dedicated to protection of the marine environment took place at Nizami Cinema Centre.