Mayın 19-da Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, Fondun Rusiya nümayəndəliyinin rəhbəri Leyla Əliyevaya Moskva Dövlət Humanitar İqtisad Universitetinin fəxri professoru diplomu təqdim edilib.
Moskva Dövlət Humanitar İqtisad Universitetinə gələn Leyla Əliyeva əvvəlcə tələbələrlə görüşüb. Sonra ali təhsil ocağının qonaqlarına universitetin fəaliyyətini əks etdirən videoçarx nümayiş olunub.
Moskva Dövlət Humanitar İqtisad Universitetinin rektoru Vaqif Bayramov universitetin fəxri doktoru diplomunu və mantiyanı Leyla Əliyevaya təqdim edib.
Leyla Əliyeva Azərbaycan Respublikası və Rusiya Federasiyası arasında təhsil sahəsində və fiziki imkanları məhdud olan şəxslərin cəmiyyətə inteqrasiyası ilə bağlı əməkdaşlığın inkişafına verdiyi əhəmiyyətli töhfəyə görə Moskva Dövlət Humanitar İqtisad Universitetinin fəxri professoru adına və diplomuna layiq görülüb.
Leyla Əliyeva bu yüksək etimada görə təşəkkürünü bildirib:
- Mən buraya gəldiyim andan səmimi, isti, həyat eşqi ilə dolu bir şəraitə düşdüm. Burada 9 il bundan əvvəl olmuşdum. Hazırladığınız filmə görə sağ olun. Bu, olduqca təsirli və dəyərli əsərdir. İnanıram ki, həyatda heç nə təsadüfi olmur. Bizim hamımızı Ulu Tanrı qoruyur, onun sayəsində möcüzələr baş verir. Əsas məsələ buna inanmaq, öz qəlbini açmaq, heç nədən qorxmamaqdır.
Bu ali məktəbin bütün müəllimlərinə ayrıca təşəkkür etmək istəyirəm, çünki siz bu işə can qoyursunuz, adi insanlarla müqayisədə siz həyata daha böyük dəyər verirsiniz. Hər şeydə gözəlliyi görmək bacarığınıza görə sağ olun. Bu gün biz videoda sizin qələbələrinizi gördük, onlar çox böyük qürur və heyranlıq hissinə layiqdir.
Heydər Əliyev Fondu öz fəal işini davam etdirir – bu, incəsənətə də, xeyriyyəçiliyə də, ekologiyaya da aiddir. Hazırda biz ekologiyaya xeyli vaxt həsr edirik, çünki həyatdan qiymətli, hətta bir yarpağın, bir böcəyin həyatından da qiymətli heç nə yoxdur. Nəsli kəsilmək təhlükəsi olan heyvanların müdafiəsi üzrə böyük layihələrimiz var. Bilirəm ki, Rusiyada da bu sahədə çox iş görülür. Sizə təbiət qoynunda daha çox vaxt keçirməyinizi, həyatı qiymətləndirməyinizi, möcüzəyə inanmağınızı arzulamaq və sözlərimi bununla tamamlamaq istəyirəm ki, biz Bakıda da belə bir filial açmağı çox arzu edirik.

On May 19, Vice-president of the Heydar Aliyev Foundation, head of the Foundation’s Russian Representative Office Leyla Aliyeva was presented a diploma of professor emeritus of the Moscow State University of Humanities and Economics.
Having arrived at the Moscow State University of Humanities and Economics, Leyla Aliyeva first met with students. Then a video footage showing the university’s activities was demonstrated to the guests.
Rector of the Moscow State University of Humanities and Economics Vagif Bayramov presented a diploma of the university’s professor emeritus and a gown to Leyla Aliyeva.
Leyla Aliyeva has been conferred on the title and diploma of professor emeritus of the Moscow State University of Humanities and Economics for the essential contribution to the development of cooperation between the Republic of Azerbaijan and the Russian Federation in the field of education and socialization of persons with limited opportunities of health.
Leyla Aliyeva thanked for this high confidence:
- Since the very moment of my arrival here, I have found myself in a sincere, kind condition, full of love for life. Last time I was here 9 years ago. Thank you for the footage you have prepared. It is a very touching and valuable work. I believe nothing happens accidentally in life. We all are protected by Great God, miracles occur thanks to him. What is most important is to believe in Him, open your heart and be afraid of nothing.
I would like to thank every teacher of this university individually, as all of you have been working hard and, as compared to ordinary people, your contribution to life is much greater. Thank you for seeing beauty in everything. Today, we saw your achievements in this footage. They are worth the feeling of great pride and fascination.
The Heydar Aliyev Foundation has been continuing its active work, which relates also to art, charity, and environment. At the moment, we are spending a great deal of time to the environment, as nothing is more valuable than life - even that of a single leaf, or a beetle. We have taken on big projects on protection of endangered animal species. I know a lot is being done in this sphere in Russia too. I wish you to spend more time in the environment, value your life, believe in miracles, and would like to conclude my speech by saying that we would very much want to open such a branch in Baku.
Leyla Aliyeva was presented souvenirs on behalf of the university, and answered questions of students.