Rusiyanın Azərbaycanlı Gənclər Birliyinin (RAGB) sədri Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə sağlam həyat tərzinin və gənclərin vətənpərvərlik tərbiyəsinin təbliği çərçivəsində Moskvada Respublika Gününə həsr edilmiş hərbi-vətənpərvərlik oyunları keçirilib.
Ön üç komandanın iştirak etdiyi turnir məntiqi məsələlərlə yanaşı, güc tətbiq olunmasını tələb edən 21, o cümlədən tapançanın sökülməsi və yığılması, hərbi təchizat və avtomatla qaçış, qumbara atılması, təcili tibbi yardım göstərilməsi, yaralının daşınması və s. kimi mərhələlərdən ibarət olub. Diqqətəlayiqdir ki, bütün komandalar ölkəmizin müstəqilliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçmiş Azərbaycanın milli qəhrəmanlarının adlarını daşıyıb.
Oyunların yekunlarına görə, Rusiya Dövlət İdarəçilik Universitetinin və N. İ. Piroqov adına Rusiya Elmi-Tədqiqat Tibb Universitetinin birləşmiş komandası qalib gəlib. İkinci və üçüncü yerləri, müvafiq olaraq, M. V. Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin, Moskva Dövlət Pedaqoji Universitetinin və “Ali İqtisad məktəbi” Milli Tədqiqat Universitetinin komandaları tutublar. Komandalara “Sıx birliyə görə”, “Qələbə əzminə görə”, “Silahla rəftara yiyələnməyə görə” nominasiyalarında mükafatlar, həmçinin xatirə diplomları təqdim edilib.
Oyunlar Moskva ali məktəblərinin Azərbaycan klublarının fəal üzvlərinin ifasında milli rəqslərlə müşayiət olunub.

В Москве по инициативе председателя Азербайджанского молодежного объединения России (АМОР) Лейлы Алиевой состоялись военно-патриотические игры, приуроченные ко Дню независимости Азербайджанской Республики, в рамках пропаганды здорового образа жизни и патриотического воспитания молодежи.
В турнире приняли участие 13 команд, которым предстояло пройти 21 этап: от логических задач до сложных силовых упражнений, включая разборку и сборку пистолета, бег в военных снаряжениях с автоматом, метание гранаты, оказание неотложной медицинской помощи, транспортировку раненого и др. Примечательно, что все команды носили имена национальных героев Азербайджана, отдавших свои жизни за суверенитет и территориальную целостность страны.
По итогам игр, победителем стала объединенная команда Российского Государственного университета управления и Российского научно-исследовательского медицинского университета им. Н.И.Пирогова. Второе и третье места соответственно заняли команды Московского государственного университета имени М.В.Ломоносова и Московского педагогического государственного университета и Национального исследовательского университета «Высшая школа экономики». Команды были награждены в номинациях «За сплоченность», «Волю к победе», «Владение оружием», а также памятными дипломами.
Игры сопровождались национальными танцами в исполнении активистов азербайджанских клубов московских вузов.