Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü ilə Bakının Xəzər rayonunun Zirə qəsəbəsində Suraxanı rayonundakı 2 saylı uşaq evi üçün inşa edilən “Dalğa” yay düşərgəsinin iyunun 22-də açılış mərasimi olub.
Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva və Fondun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva düşərgənin rəmzi açılışını bildirən lenti kəsdilər.
Bütün uşaqlar yay tətillərini səbirsizliklə gözləyirlər. Uşaqların yay aylarını dəniz kənarında keçirmələrinə həmişə üstünlük verilib. Bu yay günlərində Heydər Əliyev Fondu hər zaman olduğu kimi, valideyn himayəsindən məhrum olan uşaqların qayğılarını yaddan çıxarmadı və yenə də uşaq evlərinin sakinlərinə gözəl hədiyyə hazırladı. Dənizə yaxın məkanda – Bakının Xəzər rayonunun Zirə qəsəbəsində Fond 2 saylı uşaq evi üçün yay düşərgəsi inşa etdi. Bu isə Heydər Əliyev Fondunun bu kateqoriyadan olan uşaqların istirahətini, mənalı əylənmələrini əsl valideyn qayğısı ilə düşündüyünü bir daha nümayiş etdirir.
Milli Məclisin Xəzər rayonundan deputatı Mehriban Əliyeva gözəl dizaynla qurulan düşərgə binasında uşaqların səmərəli və maraqlı istirahəti üçün yaradılan şəraitlə tanış oldu. Heydər Əliyev Fondunun prezidentinə məlumat verildi ki, 2015-ci ilin yanvarında başlanılan tikinti işləri bu ilin may ayında yekunlaşıb. Nəticədə uşaqların istirahəti üçün ən müasir şərait yaradılıb. Suraxanı rayonundakı 2 saylı uşaq evinin 3 yaşdan 18 yaşadək sakinləri bu gündən burada istirahət edəcəklər. Düşərgənin əsas məqsədi isə uşaqların yay istirahətini səmərəli keçirmələrini təmin etməkdir. 120 nəfər üçün nəzərdə tutulan bu düşərgədə müxtəlif yaş qruplarına aid uşaqlar üçün yaddaqalan yay istirahəti təşkil ediləcək. Düşərgədə balacalar və yeniyetmələr musiqi ilə məşğul olmaq, müasir kompyuterlər vasitəsilə informasiya-kommunikasiya texnologiyalarına yiyələnmək imkanı qazanacaqlar, rəsm sahəsində istedadlarını inkişaf etdirəcəklər. Düşərgənin kitabxanasında bir çox sahələrə dair ədəbiyyat toplanıb. Müəssisənin geniş yeməkxanası balacaların və yeniyetmələrin vaxtında və düzgün qidalanmalarını təşkil etməyə şərait yaradır. Burada, həmçinin oyun zalı, emalatxana, dərs, istirahət otaqları da var. İkinci və üçüncü mərtəbə isə yataq korpusu üçün ayrılıb. Düşərgədə uşaqların əylənmələri üçün maraqlı tədbirlər təşkil ediləcək.
Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva burada 2 saylı uşaq evinin balaca sakinləri ilə görüşdü, yay istirahət düşərgəsinin artıq hazır olması münasibətilə onları təbrik etdi, maraqlı və xoş istirahət arzuladı.
Birinci xanım Mehriban Əliyevanın diqqətinə çatdırıldı ki, Xəzər dənizinin yaxınlığında yerləşən bu yay düşərgəsində gələcək nəslin sağlam böyüməsi, onların fiziki baxımdan güclü olması diqqətdə saxlanılacaq. Belə ki, ümumi sahəsi 21 min kvadratmetrdən çox olan düşərgədə bu məqsədlərə xidmət edəcək idman meydançaları var.
Uşaq istirahət müəssisəsinin həyətini müxtəlif ağac və dekorativ kollar bəzəyir, burada uşaqların əylənmələri və istirahəti üçün maraqlı guşələr yaradılıb.
Beləliklə, Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü ilə inşa edilən Zirə qəsəbəsindəki 2 saylı uşaq evinin yay istirahət düşərgəsi uşaqların sosiallaşmasında, asudə vaxtlarının təşkilində, düşüncə tərzinin, məntiqinin inkişaf etdirilməsində mühüm rol oynayacaq.

22 июня состоялось открытие летнего лагеря «Далга», построенного по инициативе Фонда Гейдара Алиева в поселке Зиря Хазарского района Баку для детского дома номер 2 Сураханского района.
Президент Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиева и вице-президент Фонда Лейла Алиева разрезали ленту в знак открытия лагеря.
Все дети с нетерпением ждут летних каникул. Проведению детьми летних месяцев на берегу моря всегда отдавалось предпочтение. В эти летние дни Фонд Гейдара Алиева, как всегда, не оставил без внимания детей, лишенных родительской опеки, и вновь приготовил прекрасный подарок воспитанникам детских домов. На прибрежной территории – в поселке Зиря Хазарского района Баку Фонд построил летний лагерь для детского дома номер 2. Это является еще одним свидетельством огромной заботы Фонда Гейдара Алиева о содержательном отдыхе детей из этой категории.
Депутат Милли Меджлиса от Хазарского района Мехрибан Алиева ознакомилась с условиями, созданными в лагере для эффективного и интересного отдыха детей. Президент Фонда Гейдара Алиева была проинформирована о том, что строительные работы, начавшиеся в январе 2015 года, были завершены в мае нынешнего года. В результате для отдыха детей созданы самые современные условия. С сегодняшнего дня здесь будут отдыхать воспитанники детского дома номер 2 Сураханского района в возрасте от 3-х до 18-ти лет. Основная цель лагеря заключается в эффективной организации летнего отдыха детей. В лагере на 120 человек будет организован незабываемый летний отдых для детей разных возрастных групп. Дети и подростки получат здесь возможность заниматься музыкой, посредством современных компьютеров приобщиться к информационно-коммуникационным технологиям, развивать способности в изобразительном искусстве. В библиотеке лагеря собрана литература по многим сферам. В просторной столовой лагеря созданы условия для организации своевременного и правильного питания детей и подростков. В лагере также действуют игровой зал, мастерская, комнаты для занятий и отдыха. Второй и третий этажи отведены для спального корпуса. В лагере будут проводиться интересные развлекательные мероприятия для детей.
Вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева встретилась здесь с маленькими обитателями детского дома номер 2, поздравила их с открытием летнего лагеря, пожелала интересного и приятного отдыха.
Первой леди Мехрибан Алиевой было сообщено, что в летнем лагере, расположенном на побережье Каспийского моря, в центре внимания будет находиться формирование физически здорового и сильного подрастающего поколения. Для этого в лагере общей площадью 21 тысяча квадратных метров созданы спортивные площадки.
Территорию лагеря украшают различные деревья и декоративные кусты, здесь созданы интересные уголки для развлечения и отдыха детей.
Таким образом, лагерь летнего отдыха, построенный по инициативе Фонда Гейдара Алиева в поселке Зиря для детского дома номер 2, будет играть важную роль в социализации детей, организации их досуга, развитии логического мышления.