Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü ilə Bakının Xəzər rayonunun Zirə qəsəbəsində Suraxanı rayonundakı 2 saylı uşaq evi üçün inşa edilən “Dalğa” yay düşərgəsinin iyunun 22-də açılış mərasimi olub.
Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva və Fondun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva düşərgənin rəmzi açılışını bildirən lenti kəsdilər.
Bütün uşaqlar yay tətillərini səbirsizliklə gözləyirlər. Uşaqların yay aylarını dəniz kənarında keçirmələrinə həmişə üstünlük verilib. Bu yay günlərində Heydər Əliyev Fondu hər zaman olduğu kimi, valideyn himayəsindən məhrum olan uşaqların qayğılarını yaddan çıxarmadı və yenə də uşaq evlərinin sakinlərinə gözəl hədiyyə hazırladı. Dənizə yaxın məkanda – Bakının Xəzər rayonunun Zirə qəsəbəsində Fond 2 saylı uşaq evi üçün yay düşərgəsi inşa etdi. Bu isə Heydər Əliyev Fondunun bu kateqoriyadan olan uşaqların istirahətini, mənalı əylənmələrini əsl valideyn qayğısı ilə düşündüyünü bir daha nümayiş etdirir.
Milli Məclisin Xəzər rayonundan deputatı Mehriban Əliyeva gözəl dizaynla qurulan düşərgə binasında uşaqların səmərəli və maraqlı istirahəti üçün yaradılan şəraitlə tanış oldu. Heydər Əliyev Fondunun prezidentinə məlumat verildi ki, 2015-ci ilin yanvarında başlanılan tikinti işləri bu ilin may ayında yekunlaşıb. Nəticədə uşaqların istirahəti üçün ən müasir şərait yaradılıb. Suraxanı rayonundakı 2 saylı uşaq evinin 3 yaşdan 18 yaşadək sakinləri bu gündən burada istirahət edəcəklər. Düşərgənin əsas məqsədi isə uşaqların yay istirahətini səmərəli keçirmələrini təmin etməkdir. 120 nəfər üçün nəzərdə tutulan bu düşərgədə müxtəlif yaş qruplarına aid uşaqlar üçün yaddaqalan yay istirahəti təşkil ediləcək. Düşərgədə balacalar və yeniyetmələr musiqi ilə məşğul olmaq, müasir kompyuterlər vasitəsilə informasiya-kommunikasiya texnologiyalarına yiyələnmək imkanı qazanacaqlar, rəsm sahəsində istedadlarını inkişaf etdirəcəklər. Düşərgənin kitabxanasında bir çox sahələrə dair ədəbiyyat toplanıb. Müəssisənin geniş yeməkxanası balacaların və yeniyetmələrin vaxtında və düzgün qidalanmalarını təşkil etməyə şərait yaradır. Burada, həmçinin oyun zalı, emalatxana, dərs, istirahət otaqları da var. İkinci və üçüncü mərtəbə isə yataq korpusu üçün ayrılıb. Düşərgədə uşaqların əylənmələri üçün maraqlı tədbirlər təşkil ediləcək.
Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva burada 2 saylı uşaq evinin balaca sakinləri ilə görüşdü, yay istirahət düşərgəsinin artıq hazır olması münasibətilə onları təbrik etdi, maraqlı və xoş istirahət arzuladı.
Birinci xanım Mehriban Əliyevanın diqqətinə çatdırıldı ki, Xəzər dənizinin yaxınlığında yerləşən bu yay düşərgəsində gələcək nəslin sağlam böyüməsi, onların fiziki baxımdan güclü olması diqqətdə saxlanılacaq. Belə ki, ümumi sahəsi 21 min kvadratmetrdən çox olan düşərgədə bu məqsədlərə xidmət edəcək idman meydançaları var.
Uşaq istirahət müəssisəsinin həyətini müxtəlif ağac və dekorativ kollar bəzəyir, burada uşaqların əylənmələri və istirahəti üçün maraqlı guşələr yaradılıb.
Beləliklə, Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü ilə inşa edilən Zirə qəsəbəsindəki 2 saylı uşaq evinin yay istirahət düşərgəsi uşaqların sosiallaşmasında, asudə vaxtlarının təşkilində, düşüncə tərzinin, məntiqinin inkişaf etdirilməsində mühüm rol oynayacaq.

Opening of “Dalgha” summer camp constructed following the Heydar Aliyev Foundation’s initiative in Zira settlement of Khazar district, Baku, for Children’s Home No.2 in Surakhany took place, June 22.
Azerbaijan’s First Lady, President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva and Vice-president of the Foundation Leyla Aliyeva attended the opening ceremony.
President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva and Vice-president of the Foundation Leyla Aliyeva cut a ribbon symbolizing the camp’s opening.
All children are impatiently waiting for summer holidays. Preference has always been given to children’s spending their summer holidays by the sea. In summer days, the Heydar Aliyev Foundation, as a tradition, did not forget children deprived of parental care, and prepared, again, a nice gift for inhabitants of children’s homes. In a place close by the sea – in Zira settlement of Khazar district, Baku – the Foundation has built a summer camp for Children’s Home No.2. And this once more demonstrates that the Heydar Aliyeva Foundation has been thinking about the relaxation and meaningful entertainment of children of this category as a true parental care.
A deputy to the National Assembly from Khazar district, Mehriban Aliyeva made herself familiarized with the conditions created at the camp building, constructed with nice design, for children’s efficient and interesting relaxation. The president of the Heydar Aliyev Foundation was informed that construction of the camp started in January 2015 and finished in May this year. As a result, the most advanced conditions have been created for children’s holiday. As of today, inhabitants of Children’s Home No.2 in Surakhany, aged 3 to 18, will spend their holiday here. The main objective of the camp is to ensure that children spend their summer holidays efficiently. At this camp, designed for 120 children, unforgettable summer holiday will be organized for children of different age groups. At the camp, children and teenagers will have a chance to practise music, master information and communication technologies using state-of-the-art computers, improve their knowledge in painting. Literature has been collected in the camp’s library, covering a number of fields. Large canteen of the establishment allows to arrange timely and correct nourishment of children and teenagers. Here are also a games room, workshop, study and recreation rooms. The second and third floors accommodate sleeping rooms. Interesting events will be held at the camp for children’s entertainment.
Vice-president of the Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva met here little inhabitants of Children’s Home No.2, congratulated them on the summer holiday camp, and wished them an interesting and pleasant relaxation.
It was brought to Mehriban Aliyeva’s attention that at this summer camp, located close by the Caspian Sea, bringing up a healthy future population, making them strong in physical terms will be the focus of attention. At the camp, with total area of 21 thousand square metres, there is a sports ground to serve these purposes.
The yard of this child relaxation establishment has been decorated with various trees and decorative shrubs, and interesting corners have been created here for children’s relaxation and entertainment.
Constructed following the Heydar Aliyev Foundation’s initiative, the summer camp of Children’s Home No.2 in Zira settlement will play a significant role in socializing of children, arranging their leisure, and developing their way of thinking and logic.