İyulun 3-də Moskvada “Poklonnaya qora”dakı məscidin yaxınlığında qurulmuş “Ramazan çadırı”nda Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə Azərbaycan Günü təşkil edilib və iftar verilib.
Rusiya Müftilər Şurasının dəstəyi ilə təşkil olunan tədbirdə ictimai təşkilatların, Azərbaycanın bu ölkədəki səfirliyinin, Heydər Əliyev Fondunun Rusiyadakı Nümayəndəliyinin, Ümumrusiya Azərbaycanlılar Konqresinin, Rusiyanın Azərbaycanlı Gənclər Birliyinin və azərbaycanlıların digər diaspor təşkilatlarının nümayəndələri, eləcə də müxtəlif millətlərdən olan dindarlar, ümumilikdə 800-dən çox insan iştirak edib.
Əvvəlcə “İxlas” Fondunun nümayəndəsi Anas Məmmədov müqəddəs ayın mahiyyətindən, oruc tutmağın faydasından danışıb, habelə Ramazan bayramına həsr edilən şeirlər səsləndirilib. Müğənni Samir Salam dini mahnılar və xalq mahnıları ifa edib. Sonra müqəddəs Qurani-Kərimdən surə və iftar duası oxunub. Həmvətənlərimiz iftar süfrəsinə düzülmüş Azərbaycan milli yeməklərindən və şirniyyatlarından dadıblar.
“Ramazan çadırı” mədəni-xeyriyyə tədbiri çərçivəsində Azərbaycan Gecəsinin təşkilinə görə Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevaya Moskva Müsəlmanları Ruhani İdarəsi adından ünvanlanan təşəkkür məktubu oxunub. Məktubda vurğulanır ki, Moskva müsəlmanlarının mədəni-xeyriyyə layihəsində iştirak xalqların birləşməsinə, yaxınlaşmasına və qarşılıqlı mədəni inteqrasiyasına, ənənəvi dini-mənəvi dəyərlərin dirçəlişinə xidmət edir.
Azərbaycanın Rusiyadakı səfirliyinin nümayəndəsi Aqşin Əliyev çıxış edərək tədbir iştirakçılarını səfir Polad Bülbüloğlunun adından salamlayıb və Azərbaycanda müqəddəs Ramazan ayına necə önəm verilməsindən danışıb.
Moskva müftisinin mədəni-maarif proqramları üzrə müavini Raşid Akkaziyev Heydər Əliyev Fonduna və şəxsən Fondun vitse-prezidenti Leyla Əliyevaya tədbirin təşkilinə görə təşəkkür edib. R.Akkaziyev vurğulayıb ki, müqəddəs Ramazan ayının hər günü xüsusi məna daşıyır.
Tədbirdə Azərbaycan haqqında videoçarx nümayiş etdirilib. “Baku”, “AMOR”, “İrs” jurnallarının nüsxələri, multimedia diskləri, ölkəmizin gözəl məkanlarının əks olunduğu açıqcalar paylanılıb.
Xatırladaq ki, Heydər Əliyev Fondunun Rusiya Federasiyasındakı Nümayəndəliyi artıq 11-ci ildir ki, Rusiya Müftilər Şurasının “Ramazan çadırı” layihəsində iştirak edir və möminlər üçün iftar süfrəsi açır.

3 июля по инициативе вице-президента Фонда Гейдара Алиева Лейлы Алиевой в Москве, в «Шатре Рамадана», установленном рядом с мечетью на Поклонной горе, организован День Азербайджана и дан ифтар.
В мероприятии, организованном при поддержке Совета муфтиев России, приняли участие более 800 человек - представители российских общественных организаций, посольства Азербайджана в России, российского представительства Фонда Гейдара Алиева, Всероссийского Азербайджанского Конгресса, Азербайджанского Молодежного Объединения России и других диаспоральных организаций азербайджанцев в РФ, люди различных национальностей, соблюдающие пост.
В начале вечера представитель Фонда «Ихлас» Анас Мамедов рассказал о значении священного месяца и пользе соблюдения поста, были прочитаны стихи, посвященные празднику Рамазан. В исполнении певца Самира Салама прозвучали религиозные и народные песни. Затем была прочитана сура из Священного Корана и вечерняя молитва перед ифтаром. После этого наши соотечественники и мусульмане Москвы совершили обряд разговения и отведали азербайджанских национальных блюд и сладостей.
От имени Духовного управления мусульман Москвы за организацию Вечера Азербайджана в рамках культурно-благотворительного мероприятия «Шатер Рамадана» вице-президенту Фонда Гейдара Алиева Лейле Алиевой было передано Благодарственное письмо. В письме отмечается, что участие в культурно-благотворительном проекте мусульман Москвы служит объединению, сближению и взаимной культурной интеграции народов, возрождению традиционных духовных ценностей.
Выступивший на мероприятии представитель посольства Азербайджана в России Агшин Алиев приветствовал всех присутствующих от имени посла Азербайджана в РФ Полада Бюльбюльоглу и рассказал о том, какое значение придают в Азербайджане священному месяцу Рамазан.
Заместитель муфтия Москвы по культурно-просветительским программам Рашид Акказиев выразил благодарность Фонду Гейдара Алиева и лично вице-президенту Фонда Лейле Алиевой за организацию мероприятия. Р.Акказиев подчеркнул, что каждый день священного месяца Рамазан является особенно светлым и значимым.
На ифтаре был продемонстрирован видеоролик об Азербайджане. Присутствующим были розданы экземпляры журналов «Баку», «АМОР», «Ирс», печатная продукция об Азербайджане, изданная Фондом Гейдара Алиева, мультимедийные диски о нашей стране и открытки с прекрасными видами Азербайджана.
Напомним, что Представительство Фонда Гейдара Алиева в РФ уже 11-й год подряд принимает активное участие в проекте Совета муфтиев России «Шатер Рамадана» и организовывает ифтар для верующих.