Sentyabrın 1-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, xanımı Mehriban Əliyeva və ailə üzvləri Beynəlxalq Şahmat Federasiyasının (FIDE) prezidenti Kirsan İlyumjinov ilə görüşüblər.
Görüşdə Bakıda 42-ci Ümumdünya Şahmat Olimpiadasının yüksək səviyyədə təşkil olunduğu bildirilib. Bakı Şahmat Olimpiadasında rekord sayda iştirakçı ölkənin təmsil olunmasının önəmi vurğulanıb. FIDE ilə Azərbaycanın müvafiq qurumları arasında uğurlu əməkdaşlıqdan məmnunluq ifadə edilib. Azərbaycanın idman sahəsində beynəlxalq əməkdaşlığa mühüm töhfə verdiyi qeyd olunub. Ölkəmizin birinci xanımı, Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının prezidenti Mehriban Əliyevanın bu sahədə fəaliyyəti xüsusi vurğulanıb. Azərbaycanda idmanın bütün növlərinin, o cümlədən şahmatın sürətlə inkişaf etdiyi diqqətə çatdırılıb, şahmatçılarımızın müxtəlif beynəlxalq yarışlarda qazandıqları nailiyyətlər məmnunluqla qeyd olunub.

1 сентября Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев, его супруга Мехрибан Алиева и члены их семьи встретились с президентом Международной шахматной федерации (ФИДЕ) Кирсаном Илюмжиновым.
На встрече было отмечено, что 42-я Всемирная шахматная олимпиада организована в Баку на высоком уровне. Подчеркивалась важность того, что на Бакинской шахматной олимпиаде представлено рекордное количество стран-участниц. Было выражено удовлетворение успешным сотрудничеством между ФИДЕ и соответствующими структурами Азербайджана. Отмечалось, что Азербайджан вносит существенный вклад в международное сотрудничество в спортивной сфере. Была особо подчеркнута деятельность первой леди страны, президента Федерации гимнастики Азербайджана Мехрибан Алиевой в этой области. Было доведено до внимания, что в Азербайджане стремительно развиваются все виды спорта, в том числе шахматы, с удовлетворением отмечены достижения наших шахматистов на различных международных соревнованиях.