Sentyabrın 1-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, xanımı Mehriban Əliyeva və ailə üzvləri Beynəlxalq Şahmat Federasiyasının (FIDE) prezidenti Kirsan İlyumjinov ilə görüşüblər.
Görüşdə Bakıda 42-ci Ümumdünya Şahmat Olimpiadasının yüksək səviyyədə təşkil olunduğu bildirilib. Bakı Şahmat Olimpiadasında rekord sayda iştirakçı ölkənin təmsil olunmasının önəmi vurğulanıb. FIDE ilə Azərbaycanın müvafiq qurumları arasında uğurlu əməkdaşlıqdan məmnunluq ifadə edilib. Azərbaycanın idman sahəsində beynəlxalq əməkdaşlığa mühüm töhfə verdiyi qeyd olunub. Ölkəmizin birinci xanımı, Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının prezidenti Mehriban Əliyevanın bu sahədə fəaliyyəti xüsusi vurğulanıb. Azərbaycanda idmanın bütün növlərinin, o cümlədən şahmatın sürətlə inkişaf etdiyi diqqətə çatdırılıb, şahmatçılarımızın müxtəlif beynəlxalq yarışlarda qazandıqları nailiyyətlər məmnunluqla qeyd olunub.

President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, Mrs Mehriban Aliyeva and family members met President of the World Chess Federation Kirsan Ilyumjinov, September 1.
At the meeting, the high-level organization of the 42nd World Chess Olympiad was emphasized. The significance of a record number of participant countries’ being represented in the Baku Chess Olympiad was underscored. Satisfaction was expressed with the successful cooperation between relevant entities of Azerbaijan and FIDE. It was noted that Azerbaijan has significantly contributed to the international cooperation in the field of sports. The activity of Mehriban Aliyeva, the first lady of the country and president of the Gymnastics Federation of Azerbaijan, in this sphere was mentioned in particular. It was brought to attention that all types of sport, including chess, have developed in Azerbaijan, and satisfaction was expressed with regard to accomplishments of our chess players in various international competitions.