Sentyabrın 22-də Bolqarıstanda Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyevaya Veliko Tırnovo şəhərinin fəxri vətəndaşı və Müqəddəs Kiril və Mefodiy adına Veliko Tırnovo Universitetinin fəxri doktoru diplomlarının təqdim olunması mərasimləri keçirilib.
Mehriban Əliyevaya fəxri vətəndaş adı Veliko Tırnovo şəhərinin mədəni irsinin qorunmasındakı xidmətlərinə görə verilib.
Şəhər ictimaiyyəti adından Mehriban Əliyevaya bir daha minnətdarlığını bildirən Veliko Tırnovonun meri Daniel Panov bu adın şəhərin ən ali mükafatı olduğunu söyləyib. Vurğulanıb ki, Mehriban Əliyevanın fəxri vətəndaş seçilməsi barədə onun təklifi meriyanın 2016-cı il avqustun 25-də keçirilən təntənəli iclasında yekdilliklə qəbul edilib.
Sonra Mehriban Əliyevaya Veliko Tırnovo şəhərinin fəxri vətəndaşı diplomu və döş nişanı təqdim edilib.
Tədbirdə çıxış edən Bolqarıstanın Baş naziri Boyko Borisov qeyd edib ki, müsəlman ölkəsi olan Azərbaycanın xristian ölkəsi Bolqarıstanda dini-mədəni abidəni bərpa etməsi bu ölkədə çox böyük rəğbətlə qarşılanıb. Heydər Əliyev Fondu bu abidəni bərpa etməklə bolqar xalqının 132 illik arzusunu reallaşdırıb.
Daha sonra Mehriban Əliyevaya Müqəddəs Kiril və Mefodiy adına Veliko Tırnovo Universitetinin fəxri doktoru diplomunun təqdim edilməsi mərasimi olub.
Mehriban Əliyeva fəxri doktor adına Bolqarıstanın mədəni irsinin qorunmasına və təşviqinə böyük töhfəsinə, bu işdə fəal iştirakına görə layiq görülüb.
Universitetin rektoru Xristo Bondjolov qeyd edib ki, UNESCO və ISESCO kimi nüfuzlu beynəlxalq təşkilatların xoşməramlı səfiri olan Mehriban Əliyeva dünyanın, o cümlədən Avropanın mədəni irsinin qorunmasına, mədəniyyətlər və dinlərarası dialoqun inkişafına böyük töhfələr verib. Rektor Heydər Əliyev Fondunun dünyada həyata keçirdiyi layihələrdən danışıb.
Sonra Mehriban Əliyevaya Müqəddəs Kiril və Mefodiy adına Veliko Tırnovo Universitetinin fəxri doktoru mantiyası və diplomu təqdim olunub.
Xidmətlərini yüksək qiymətləndirdiklərinə görə minnətdarlığını bildirən Mehriban Əliyeva dedi:
- Hörmətli cənab rektor.
İcazə verin, mənim müqəddəs Kiril və Mefodi adına Veliko Tırnovo Universitetinin fəxri doktoru adı ilə təltif edilməyimə görə sizə dərin təşəkkürümü bildirim. Bu, mənim üçün həqiqətən böyük şərəfdir. Mən müəllimlər ailəsində, bütün həyatlarını elmə həsr etmiş insanların ailəsində böyümüşəm. Buna görə də həyatlarını gənc nəslə elm, bilik öyrətmək işinə həsr etmiş insanlara çox dərin hörmət bəsləyirəm. Universitetin bütün professor-müəllim heyətinə mənim dərin təşəkkürümü çatdırın.
Bu gün heç kəs üçün sirr deyil ki, hər hansı dövlətin uğuru onun gənc nəslinin nə dərəcədə savadlı, bilikli olması ilə müəyyən edilir. Məhz insan potensialı, elmi potensial, məhz inkişaf etmiş, savadlı gənc nəsil ölkənin gələcəkdə öz layiqli yerini tutmasına zəmanət verir. Bu biliyi, bu nuru siz müəllimlər, professorlar verirsiniz. Gənc nəslə biliklər verən, ona həyat vəsiqəsi verən sizsiniz. Mənə bu yüksək adı verməyi qərara almağınız məni dərindən təsirləndirib və bu adı müəyyən dərəcədə avans kimi qəbul edirəm. Çünki bu ada layiq olmaq üçün mən hələ çox iş görməliyəm.
Sağ olun ki, mənim fəaliyyətimi bu cür yüksək qiymətləndirmisiniz. Mən əminəm ki, biz birlikdə bu sahədə, məhz təhsil sahəsində Azərbaycanın naminə, Bolqarıstanın naminə hələ çox iş görə bilərik. Qəlbinizin hərarətinə görə sizə bir daha təşəkkür edirəm. Çox mütəəssir olmuşam. Çox sağ olun.
Mehriban Əliyeva bu nüfuzlu ali təhsil ocağının Fəxri Qonaqlar kitabına ürək sözlərini yazıb.
Sentyabrın 22-də Mehriban Əliyeva və Leyla Əliyeva Veliko Tırnovo şəhərində Bolqarıstanın milli bayramı - Müstəqillik Günü münasibətilə keçirilən işıq şousuna baxıblar. Xüsusi işıq effektləri ilə yaradılan şou atəşfəşanlıqla başa çatıb.
Həmin gün Bolqarıstanın Baş naziri Boyko Borisovun adından Mehriban Əliyevanın şərəfinə rəsmi ziyafət verilib.

22 сентября в Болгарии состоялись церемонии вручения первой леди Азербайджана, президенту Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиевой дипломов почетного гражданина города Велико-Тырново и почетного доктора Великотырновского университета имени святых Кирилла и Мефодия.
Звание почетного гражданина Велико-Тырново Мехрибан Алиевой присвоено за заслуги в охране культурного наследия города.
Еще раз выразив от имени общественности города признательность Мехрибан Алиевой, мэр Велико-Тырново Даниэль ПАНОВ сказал, что звание, которого удостоена Мехрибан Алиева, является высшей наградой города. Даниэль Панов подчеркнул, что его предложение об избрании первой леди Азербайджана почетным гражданином было единогласно принято на состоявшемся 25 августа 2016 года торжественном заседании мэрии.
Затем Мехрибан Алиевой были вручены диплом и нагрудный знак почетного гражданина города Велико-Тырново.
Выступивший на мероприятии премьер-министр Болгарии Бойко БОРИСОВ отметил, что реставрация Азербайджаном, являющимся мусульманской страной, религиозно-культурного памятника в христианской стране – Болгарии было воспринято в этой стране с огромным одобрением. Реставрировав этот памятник, Фонд Гейдара Алиева осуществил 132-летнюю мечту болгарского народа.
Затем состоялась церемония вручения Мехрибан Алиевой диплома почетного доктора Великотырновского университета имени святых Кирилла и Мефодия.
Председатель общего собрания университета Радослав РАДЕФ отметил, что Мехрибан Алиева удостоена звания почетного доктора за большой вклад в охрану и популяризацию культурного наследия Болгарии, активное участие в этом деле.
Ректор университета Христо БОНДЖОЛОВ сказал, что Мехрибан Алиева, являющаяся послом доброй воли таких влиятельных международных организаций, как ЮНЕСКО и ИСЕСКО, внесла большой вклад в охрану мирового, в том числе европейского культурного наследия, развитие межкультурного и межрелигиозного диалога. Ректор рассказал о проектах, реализованных Фондом Гейдара Алиева в мире.
Затем Мехрибан Алиевой были вручены мантия и диплом почетного доктора Великотырновского университета имени святых Кирилла и Мефодия.
Выразив признательность за высокую оценку ее заслуг, Мехрибан АЛИЕВА сказала:
- Уважаемый господин ректор.
Разрешите выразить вам глубочайшую благодарность за награждение меня званием почетного профессора Великотырновского университета имени святых Кирилла и Мефодия. Для меня это действительно большая честь. Я выросла в семье преподавателей, в семье людей, которые всю жизнь посвятили науке. Поэтому я испытываю глубочайшее уважение к людям, которые посвятили свою жизнь тому, чтобы нести свет науки, знаний в юное поколение. Передайте мою глубочайшую благодарность и уважение всему профессорско-преподавательскому составу университета.
Сегодня ни для кого не секрет, что успех любого государства заключается в том, насколько образованно, насколько подковано знаниями его молодое поколение. Именно человеческий потенциал, научный потенциал, именно развитое, образованное молодое поколение – это гарантия того, что страна займет свое достойное место в будущем. Эти знания, этот свет даете вы – преподаватели, профессора, те, кто дает знания и выпускает в жизнь молодое поколение. Я глубоко тронута тем, что вы решили дать мне такую высокую награду и воспринимаю ее в какой-то степени как аванс, потому что я должна еще очень много сделать, чтобы заслужить это звание.
Спасибо, что так высоко оценили мою деятельность, и я уверена, что в этой сфере, именно в сфере образования мы еще очень-очень много чего можем сделать вместе во благо Азербайджана и во благо Болгарии. Еще раз благодарю вас за теплоту ваших сердец. Я очень тронута. Спасибо большое.
Первая леди Азербайджана оставила запись в книге Почетных гостей этого авторитетного высшего учебного заведения.
22 сентября первая леди Азербайджана Мехрибан Алиева и Лейла Алиева посмотрели в городе Велико-Тырново световое шоу по случаю национального праздника Болгарии – Дня независимости. Шоу, во время которого были продемонстрированы различные световые эффекты, завершилось фейерверком.
В тот же день от имени премьер-министра Болгарии Бойко Борисова был устроен официальный прием в честь Мехрибан Алиевой.