Oktyabrın 6-da Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva və Fondun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva Bakının Nəsimi rayonunda yeni salınan “Qızılgül bağı” parkında yaradılan şəraitlə tanış olublar.
Yeni park “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-nin uzun müddət istifadə olunmayan Radio Mərkəzinin 1906-cı ildə inşa edilən binasının ərazisində salınıb. Ümumi sahəsi 6300 kvadratmetr olan istirahət parkı dünyanın məşhur şirkətinin dizaynı əsasında layihələndirilib. Təmir işləri yüksək keyfiyyətlə, müasir tələblər səviyyəsində və qısa vaxtda həyata keçirilib. Əvvəllər Radio Mərkəzinin binası kimi fəaliyyət göstərən tikili də yenidən qurulub. İndi bura kafe kimi fəaliyyət göstərəcək. Təmir zamanı qədim binanın tarixi element və fiqurları yüksək keyfiyyətlə bərpa edilib. Bu isə binanın xarici görünüşünün qorunub saxlanılmasına, eyni zamanda, müasir memarlıqla uzlaşdırılmasına geniş imkanlar yaradıb. İstirahət məkanı orijinal elementlər və formalarla daha da zənginləşdirilib.
Yeni salınan parkda Bakı sakinlərinin, şəhərin qonaqlarının mənalı istirahəti və asudə vaxtlarının səmərəli təşkili üçün hər cür şərait var. Park yaradılarkən balacalar da yaddan çıxmayıb. Onlar üçün xüsusi istirahət guşəsi, müxtəlif attraksionlar qurulub. Bu istirahət məkanında yaradılan meydança və fəvvarə ərazinin gözəlliyini daha da artırıb.
Parkda aparılan abadlıq-quruculuq işləri çərçivəsində geniş yaşıllaşdırma işləri həyata keçirilib. Bu işlər görülərkən ərazidə mövcud olan çoxillik ağaclar saxlanılıb. Bundan başqa, parkda 200-dən çox müxtəlif növ yeni ağaclar, gül və bəzək kolları əkilib.

President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, Azerbaijan’s First Lady, President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva and Foundation’s Vice-president Leyla Aliyeva made themselves familiarized with the conditions created in “Rose Garden” Park laid out in Nasimi District.
The new park has been laid out on the territory of the Radio Centre (built in 1906) of the Azerbaijan Caspian Sea Navigation CJSC, which had not been used for long time. With total area of 6300 square metres, the recreation park has been designed based on the layout of a world-renowned company. Repair works were carried out with high quality, on the level of modern requirements, and in a short span of time. Having been earlier operated as a Radio Centre, the building was also rebuilt. While carrying out the repair works, this old building’s historical elements and figures were restored with high quality. And this allowed preserving the building’s outer appearance, at the same time, created possibilities to match them with the modern architecture. The recreation space has been enriched with original elements and forms.
All conditions have been created in the newly laid out park for meaningful rest of Baku residents and guests of the city, and having their leisure efficiently. While creating the park, children too were taken into account. A special rest corner and various amusement facilities have been built for them. The ground and the fountain created in this recreation space make it more beautiful.
Extensive greenery planting works have been carried out within the framework of the improvement and building works performed in the park. While doing these works, longstanding trees in the area were preserved. Moreover, over 200 different trees, flowers and decorative bushes were planted in the park.