Oktyabrın 6-da Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə Abşeron rayonunun Masazır kəndində inşa olunan 4 nömrəli tam orta məktəbin açılışı olub.
Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva və Fondun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva məktəbin açılışında iştirak ediblər.
Mehriban Əliyevanı və Leyla Əliyevanı şagirdlər qarşılayıblar.
Məktəbin tikintisinə 2015-ci ilin oktyabrında başlanılıb. Müasir səviyyədə və yüksək keyfiyyətlə inşa olunan təhsil ocağının həyətində geniş abadlıq işləri görülüb, yaşıllıqlar salınıb, işıqlandırma sistemi quraşdırılıb.
Təhsil ocağı zəruri inventar və əyani vəsaitlərlə tam təchiz edilib. Burada ümumilikdə 36 sinif otağı var. Üçmərtəbəli 800 yerlik məktəbdə Azərbaycan və rus bölmələrində 646 şagird təhsil alır. Onların təlim-tərbiyəsi ilə 38 müəllim məşğul olur.
Məktəbdə bufet və ümumi sahəsi 600 kvadratmetr olan idman zalı da yaradılıb. Təhsil ocağının 360 yerlik akt zalı müasir səviyyədə qurulub. Masazır kənd 4 nömrəli tam orta məktəbində müxtəlif fənn kabinetləri, o cümlədən hərbi, biologiya, fizika, informatika kabinetləri, kimya laboratoriyası və kitabxana fəaliyyət göstərəcək.
Qeyd edək ki, Heydər Əliyev Fondu təhsil sahəsində “Yeniləşən Azərbaycana yeni məktəb”, “Təhsilə dəstək” layihələrini həyata keçirir. Bu layihələrin məqsədi ölkə miqyasında müasir standartlara cavab verən təhsil kompleksləri yaratmaq, dövlətin təhsil siyasətinin həyata keçirilməsinə dəstək göstərməkdir. Son 11 ildə bu layihələr çərçivəsində ölkənin müxtəlif bölgələrində 420-dək məktəb binası inşa olunub və yenidən qurulub.

6 октября в селе Масазыр Абшеронского района состоялось открытие полной средней школы номер 4, построенной при поддержке Фонда Гейдара Алиева.
Первая леди Азербайджана, президент Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиева и вице-президент Фонда Лейла Алиева приняли участие в открытии школы.
Мехрибан Алиеву и Лейлу Алиеву встретили учащиеся.
Строительство здания школы началось в октябре 2015 года. Во дворе учебного заведения, построенного качественно и на современном уровне, проделана широкомасштабная работа по благоустройству, проведено озеленение, установлена система освещения.
Учебное заведение полностью оснащено необходимым инвентарем и наглядными пособиями. Здесь функционируют 36 классных комнат. В трехэтажной школе на 800 мест в азербайджанском и русском секторах получают образование 646 школьников. Их обучением и воспитанием занимаются 38 педагогов.
В школе также созданы буфет и спортивный зал общей площадью 600 квадратных метров. На современном уровне в учебном заведении обустроен актовый зал на 360 мест. В Масазырской сельской полной средней школе номер 4 будут функционировать различные предметные кабинеты, в том числе кабинеты военной подготовки, биологии, физики, информатики, химическая лаборатория и библиотека.
Следует отметить, что Фонд Гейдара Алиева реализует в области образования проекты «Обновляющемуся Азербайджану – новую школу», «Поддержка образования». Цель данных проектов заключается в создании в масштабах страны образовательных комплексов, отвечающих современным стандартам, оказании поддержки осуществлению политики государства в области образования. За последние 11 лет в рамках данных проектов в различных регионах страны были построены и реконструированы до 420 школьных зданий.