RAGB-ın idarə heyətinin üzvü Emin Hacıyev “LETO AMOR-2016” müsabiqəsinə maraq göstərib, bura qatılan hər kəsə təşəkkür edərək deyib: “Biz xeyli fotoşəkil almışıq. Bu fotoşəkillərdən görünür ki, RAGB artıq geridə qalan yayın hətta ən qızmar günlərində belə Azərbaycanın müxtəlif guşələrində sizi müşayiət edib. Müstəqil münsiflər heyəti Vətənimizin sürətlə dəyişən simasını, Azərbaycan təbiətinin bənzərsiz mənzərələrini, adət-ənənələrimizi göstərmək vəzifəsini daha dəqiq əks etdirən fotoşəkilləri seçmək üçün çətin iş görüb”.
Müsabiqənin yekunlarına əsasən, qaliblər müəyyən edilib. “Bakı - keçmiş, indi və gələcək” nominasiyasında birinci yeri İ. M. Seçenov adına Birinci Moskva Dövlət Tibb Universitetinin tələbəsi Pənah Pənahov tutub. “Doğma diyarım” nominasiyasında S. Q. Stroqanov adına Moskva Dövlət Sənaye-İstehsalat Akademiyasının tələbəsi Məhər Məhərrəmov fərqlənib. M. V. Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin (MDU) və “Ali İqtisadiyyat Məktəbi” Milli Tədqiqat Universitetinin tələbələri Yelizaveta İvançukun və Pərvin Tağıyevanın fotoşəkilləri müvafiq olaraq “Müasir turizm” və “Adət-ənənələr” nominasiyalarında qalib gəlib. Moskva Şəhər Pedaqoji Universitetinin tələbəsi Fatimə Hümbətova “Milli mətbəx” nominasiyasında birinci yerə layiq görülüb. Qaliblərə qiymətli hədiyyələr təqdim edilib.
Müsabiqənin qalibi, M.V.Lomonosov adına MDU-nun tələbəsi Yelizaveta İvançuk rusiyalı tələbələr qrupunun tərkibində Bakıya səfərindən söz açaraq deyib: “RAGB-ın sədri Leyla Əliyevanın dəvəti ilə bu ilin iyul ayında Bakıya getdik. Fəxri xiyabanı ziyarət etdik, Azərbaycanın ümummilli lideri Heydər Əliyevin məzarı önünə çiçəklər qoyduq. Biz Rusiyanın Azərbaycandakı səfiri Vladimir Doroxinlə də görüşdük. O, bizə səfirliyin fəaliyyətindən və Azərbaycanda təhsil proqramlarından danışaraq, tələbələrin suallarına cavab verdi.
Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva ilə görüşümüz isə ən unudulmaz təəssürat oldu. Leyla İlham qızı görüşün hər bir iştirakçısını şəxsən salamladı. Biz şəhərinizlə bağlı təəssüratlarımızı onunla bölüşdük. Leyla Əliyeva Heydər Əliyev Fondunun fəaliyyətindən və xeyriyyəçilik işlərindən danışdı. Bakıda olan MDU-nun tələbələri Azərbaycanın qonaqpərvərliyini, mehribanlığını və zəngin mədəniyyətini heyranlıq və minnətdarlıq hissi ilə xatırlayırlar. Biz şadıq ki, MDU-nun Tələbə Şurasının Rusiyanın Azərbaycanlı Gənclər Birliyi ilə əməkdaşlığı tələbələrimizə fayda gətirir. Əminik ki, gələcəkdə daha maraqlı birgə layihələrimiz olacaq”.
Tədbirin sonunda “Qradski Xoll” teatrının solisti Emil Qədirovun, “Qolos. Deti - 3” müsabiqəsinin finalçısı Azər Nəsibovun və başqalarının iştirakı ilə əyləncəli konsert proqramı təqdim edilib.

“LETO AMOR-2016” Photo-competition took place in the concert hall “Moscow Hall”, following the initiative of Leyla Aliyeva, the chairperson of the Azerbaijani Youth Organization of Russia (AYOR), with a view to supporting the development of the youth’s capacity for creativity and improving amateur photographers’ skills, October 23. At the competition, held with the organizational support of the Ministry of Youth and Sports of Azerbaijan, best photos in five nominations were rewarded with valuable prizes.
Member of AYOR’s board of directors Emin Hajiyev, thanking everyone who took interest in the competition “LETO AMOR-2016” and joined it, said: “We have received a lot of photos. It is obvious from these photos that AYOR has accompanied you in various corners of Azerbaijan even in the most scorching days of the summer, already left behind. An independent jury has done a difficult job to choose those photos that have reflected in more precise details the duty to show the rapidly changing image of the Azerbaijani nature, and our traditions”.
Winners were determined according to the results of the competition. The first place in the nomination of “Baku – Past, Present and Future” went to Panah Panahov, a student of the I.M.Sechenov First Moscow State Medical University. Student of the S.G.Stroganov Moscow State Industrial-Production Academy Mahar Maharramov was distinguished in the nomination of “My Homeland”. Photos made by student of the M.V.Lomonosov Moscow State University (MSU) and “Higher Economic School” National Research University Elizabeth Ivanchuk and Parvin Taghiyev, accordingly, won in the nomination of “Modern Tourism” and “Traditions”. Student of the Moscow City Pedagogical University Fatima Humbatova took the first place in the nomination of “National Cuisine”. Winners were presented valuable prizes.
Winner of the competition, student of the M.V.Lomonosov MSU Elizabeth Ivanchuk, talking about her trip to Baku within the Russian students’ group, said: “In July this year, we undertook a trip to Baku, at the invitation of AYOR chairperson Leyla Aliyeva. We paid a visit to the Alley of Honour, put flowers before the grave of Azerbaijan’s national leader Heydar Aliyev. We also had a meeting with Russian Ambassador to Azerbaijan Vladimir Dorokhin. He, talking about the embassy’s activity and education programmes in Azerbaijan, answered the students’ questions.
Our meeting with Vice-president of the Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva has had an unforgettable impression un us. Leyla Aliyeva greeted each participant of the meeting in person. We shared our impressions of your city with her. Leyla Aliyeva talked about the activities of the Heydar Aliyev Foundation, and charitable works. MSU students who had visited Baku remember Azerbaijan’s hospitality, kindness of the people, and the country’s rich culture with the feeling of amazement and gratitude. We are glad the cooperation between MSU’s Students Council with the Azerbaijani Youth Organization of Russia has been beneficial for our students. We are certain we will have more interesting projects in future.”
At the end of the event, interesting concert programme took place with participation of soloist of the theatre “Gradsky Hall” Emil Gadirov, finalist of the contest “Golos.Deti-3” Azer Nasibov etc.