Oktyabrın 27-də Heydər Əliyev Mərkəzində IDEA İctimai Birliyinin, Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin və BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatı – FAO-nun birgə təşkilatçılığı ilə Ümumdünya Ərzaq Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib.
Tədbirdə Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, IDEA İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri, FAO-nun xoşməramlı səfiri Leyla Əliyeva iştirak edib.
Leyla Əliyeva çıxışında qeyd edib ki, bu tədbir dünyanın diqqətini aclıq və ərzaq təhlükəsizliyi kimi çağırışlara cəlb etmək üçün böyük imkandır. Builki ərzaq gününün mövzusuna toxunan Leyla Əliyeva vurğulayıb ki, FAO-nun xoşməramlı səfiri və ətraf mühitin qorunması sahəsində yorulmaz fəal, ən əsası dünyanın sakini kimi bu məsələyə çox həssas yanaşır. “Dəyişən iqlimin yeni reallığı ilə əlaqədar biz ərzağı istehsal və istehlak etməyimizin tərzini əsaslı şəkildə dəyişməliyik”, - deyən Leyla Əliyeva Paris İqlim Sazişinin və 2030-cu ilə qədər olan dövrdə Davamlı İnkişaf Gündəliyinin əhəmiyyətini vurğulayıb.
“Əgər biz tədricən artan dünya əhalisinin ərzaq təhlükəsizliyini təmin etmək istəyiriksə, kənd təsərrüfatında dayanıqlılıq, məhsuldarlıq və davamlı inkişafa nail olmalıyıq”, - deyən Leyla Əliyeva iqlim dəyişikliyinin ekosistemə və kənd əhalisinə daha çox təsir etdiyini söyləyib. Bu mənada, kənd təsərrüfatı sistemlərini dəyişdirmək və onlara yeni istiqamət vermək üçün FAO-nun iqlim əsaslı ağıllı kənd təsərrüfatı yanaşmasının bütün dünyada tətbiqinin vacibliyini qeyd edib. IDEA İctimai Birliyinin fəaliyyətindən, ötən beş ildə görülən tədbirlərdən danışılıb, ərzaq təhlükəsizliyi və ətraf mühitin qorunmasında xüsusi əhəmiyyət kəsb edən yeni layihə barədə məlumat verilib.
“Dəniz mühitini yaşatmağa və ondan asılı olan kənd icmalarına yardım göstərilməsinə töhfə vermək məqsədilə göstərdiyimiz səylər sayəsində IDEA bu yaxınlarda Kür çayının deltasının çoxtərəfli təmizlənməsi layihəsini irəli sürüb. Bu layihə nəyə görə çox vacibdir? İlk olaraq onu bildirmək istərdim ki, Kür qərb sərhədlərimizdən başlayaraq Xəzər dənizinə qədər təxminən min kilometri qət edir və onun sahillərində yaşayan insanların həyatı üçün böyük əhəmiyyət daşıyır. Bundan əlavə, Kür çayı dünyada ən qədim və nadir balıq növü olan Xəzər nərə balığının artmasının əsas sahəsidir”.
Yeni layihənin ətraf mühit və yerli əhali üçün faydalı olacaq balıq ehtiyatlarının, suyun keyfiyyətinin və bütövlükdə ekologiyanın yaxşılaşdırılması məqsədini güddüyü bildirilib, ərzaq çatışmazlığından çox sayda insanın əziyyət çəkdiyi, bunun QİÇS, malyariya və vərəm kimi xəstəliklərin ümumi sayından daha çox insanı tələf etdiyi vurğulanıb.
Sonda Leyla Əliyeva deyib: “İşimizlə, ümidlə, inamla, nəzakətlə və sevgi ilə biz bütün problemləri həll edə və daha parlaq gələcək qura bilərik”.
Tədbirdə ekologiya və təbii sərvətlər naziri Hüseynqulu Bağırov və FAO-nun Azərbaycandakı Tərəfdaşlıq və Əlaqələndirmə Ofisinin rəhbəri Mələk Çakmak çıxış ediblər.
Sonra FAO-nun baş direktoru Joze Qratsiano da Silvanın Ümumdünya Ərzaq Gününə dair videomesajı nümayiş olunub.
Tədbir “İqlim dəyişikliyi, ərzaq təhlükəsizliyi və kiçik ailə təsərrüfatları” mövzusunda panel müzakirələrlə davam edib.

An event dedicated to the World Food Day took place at the Heydar Aliyev Center, with joint organizational support of IDEA Public Union, the Ministry of Agriculture, the Ministry of Ecology and Natural Resources, and UN Food and Agriculture Organization (FAO), October 27.
Vice-president of the Heydar Aliyev Foundation, founder and head of IDEA Public Union, FAO Goodwill Ambassador Leyla Aliyeva attended the event.
In her speech, Leyla Aliyeva said this event was a great opportunity to turn the world’s attention to such calls as famine and food safety. Touching upon the topic of this year’s food day, Leyla Aliyeva underscored that she approaches this issue, as a goodwill ambassador of FAO and tireless activist in the field of protecting the environment, and, in particular, as a world citizen, very delicately. Saying “We have to make thorough change to the style of food production and consumption in order to properly react to the new realities associated with the changing climate”, - Leyla Aliyeva emphasized the significance of the Paris Climate Agreement and the Sustainable Development Agenda in the period up until 2030.
Saying “If we want to secure food safety for the gradually increasing world population, then we have to achieve sustainability, profitability and long-lasting development in agriculture”, Leyla Aliyeva noted that climate change affects the ecosystem an rural population more. From this standpoint, she pointed out the significance of applying FAO’s smart agriculture approach based on climate all over the world. She talked about IDEA’s activities, actions taken during the last five years, and gave information about the new project, which is of special importance in terms of food safety and protection of the environment.
“Thanks to the endeavours we have shown with a view to contributing to keeping the marine environment alive and providing support to rural communities who depend on it, IDEA has put forward recently a project on multilateral cleaning of Kur River’s delta. Why is this project very important? First, I would like to say that Kur River makes about a thousand kilometres on its way, starting from our western borders down to the Caspian Sea, and it has been of great importance for the population residing along its banks. Moreover, Kur River is the main area of breeding Caspian sturgeon, the most ancient and rare fish type in the world”.
It was told that the new project would pursue a goal of improving the quality of fish resources and water and, in general, the ecology, which will be beneficial for both the environment and people, mentioning that numerous people have suffered from food shortage, which claimed more lives than such diseases as AIDS, malaria, and tuberculosis.
In conclusion, Leyla Aliyeva said: “By our work, hope, confidence, delicacy an love, we can solve all problems and build a brighter future”.
Minister of Ecology and Natural Resources Huseyngulu Baghyrov and head of FAO’s Partnership and Coordination Office in Azerbaijan Melek Çakmak delivered a speech.
Then a video message of FAO’s Director General José Graziano da Silva in connection with the World Food Day was shown.