Oktyabrın 28-də Heydər Əliyev Mərkəzində tanınmış meksikalı rəssam və heykəltəraş Xorxe Marinin Şərqi Avropa regionunda ilk dəfə nümayiş etdirilən “Varlığın canlanması” adlı fərdi sərgisi açılıb.
Açılış mərasimində Heydər Əliyev Mərkəzinin direktoru Anar Ələkbərov çıxış edərək Mərkəzin incəsənətimizin inkişafına dəstək verən növbəti layihələrdən birini təqdim etdiyini diqqətə çatdırıb.
Bildirilib ki, Xorxe Marinin bu sərgisinin təşkili üçün həm Heydər Əliyev Fondunun, həm də Heydər Əliyev Mərkəzinin əməkdaşları uzun müddətdir birgə işləyiblər.
Sərginin ərsəyə gəlməsində əməyi olan Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevaya dərin minnətdarlığını bildirən Anar Ələkbərov deyib: “Heydər Əliyev Fondu həm Azərbaycanda, həm də dünyanın müxtəlif bölgələrində incəsənətimizin, mədəniyyətimizin təqdim olunması istiqamətində çox mühüm işlər görür və layihələr həyata keçirir. Məhz ötən əsrin 60-cı və 80-ci illərinin rəssamlarının əsərlərinin 56-cı “Venesiya Biennalesi”ndə sərgilənməsi Azərbaycanın incəsənət sahəsinə geniş töhfə verdiyini göstərir. Bu gün həmin əsərlərin İtaliya və ABŞ-da sərgilənməsi üçün müzakirələr aparılır və yaxın gələcəkdə bu sərgilər açılacaq. Noyabrın 15-dən başlayaraq bizim rəssamlarımızın əsərləri Mehriban xanım Əliyevanın dəstəyi ilə Moskvadakı Tretyakov Qalereyasında təqdim olunacaq. Bütün bu layihələr Azərbaycan mədəniyyətinin və incəsənətinin təbliği işinə mühüm töhfədir”.
Qeyd edilib ki, meksikalı heykəltəraşın Mərkəzin daxili dizaynı ilə uzlaşan əsərləri iştirakçıların zövqünü oxşayacaq.
Anar Ələkbərov sərginin təşkilində əməyi olan hər kəsə minnətdarlığını bildirib.
Meksikanın Azərbaycandakı səfiri Xuan Rodrigo Labardini Flores sərginin açılışında iştirak edənləri Azərbaycan dilində salamlayıb.
Diplomat deyib ki, dünya şöhrətli Xorxe Marin Meksikanın müasir təsviri incəsənətinin ən görkəmli simalarındandır. Onun əsərləri Amerika, Avropa və Asiyanın əsas paytaxtlarında nümayiş olunub. Bu gün rəssamın Azərbaycanda, möhtəşəm Heydər Əliyev Mərkəzində açılan sərgisi bizi olduqca sevindirir. Burada sərgilənən əsərlər Xorxe Marinin sənətinin nəyə qadir olduğunu bir daha göstərir.
Sərginin xalqlarımız arasında dostluğun əyani nümunəsi olduğunu söyləyən səfir bildirib ki, belə layihələr Meksika ilə Azərbaycan arasında mədəni əlaqələrin daha da genişlənməsinə təkan verəcək.
Bakıda sərgisinin açılmasından qürur duyduğunu söyləyən Xorxe Marin ilk növbədə Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyevaya, Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevaya, eləcə də bu işdə əməyi olan hər kəsə təşəkkürünü bildirib.
“Varlığın canlanması” adlı sərgi bir-birindən fərqlənən üç hissədən ibarətdir: “İnsan cəmiyyətdə”, “İnsan kosmosda” və “İnsan bir cisim və şüur kimi”. Sərginin adı sənətkarın şəxsi inkişafını, “özü”nü parçalayıb və sonradan tamaşaçıların Xorxe Marinin Heydər Əliyev Mərkəzindəki bürünc heykəlləri ilə canlı ünsiyyəti nəticəsində yenidən yığılmasını əks etdirir.
53 yaşlı Xorxe Marin 25 ildən artıqdır ki, yaradıcılıqla məşğuldur. Uzun sürən axtarışlardan sonra o, özünüifadəetmə vasitələri arasında bürüncə üstünlük verib və beləliklə, bu material onun yaradıcılığının səciyyəvi elementinə çevrilib. Xorxe Marin kiçik fiqurlardan monumental heykəllərə qədər müxtəlif ölçülü əsərlər yaradır. Onun işləri istər Meksikada, istərsə də digər ölkələrdə müxtəlif ictimai yerlərdə nümayiş olunub.
Xorxe Marin 250-dən çox fərdi və birgə sərgilərdə iştirak edib. Onun əsərləri Fransa, İspaniya, Portuqaliya, Türkiyə, Almaniya, Belçika, Macarıstan, Rumıniya, Kosta-Rika, Panama, Salvador, Qvatemala, Kanada, ABŞ, İngiltərə, Rusiya, Danimarka, Latviya, Serbiya, Sinqapur, Çin, Honkonq və İndoneziyanın muzey və qalereyalarında sərgilənib.

28 октября в Центре Гейдара Алиева открылась персональная выставка известного мексиканского художника и скульптора Хорхе Марина «Воссоздание бытия», которая впервые экспонируется в Восточноевропейском регионе.
Выступивший на церемонии открытия директор Центра Гейдара Алиева Анар Алакбаров довел до внимания, что Центр представляет один из очередных проектов, оказывающих поддержку развитию нашего искусства.
Было сообщено, что для организации нынешней выставки Хорхе Марина сотрудники как Фонда Гейдара Алиева, так и Центра Гейдара Алиева совместно работали в течение длительного времени.
Выразив глубокую благодарность вице-президенту Фонда Гейдара Алиева Лейле Алиевой, вложившей труд в организацию выставки, Анар Алакбаров сказал: «Фонд Гейдара Алиева проводит очень важную работу и осуществляет проекты по представлению нашего искусства и культуры как в Азербайджане, так и в различных регионах мира. Открытие выставки произведений художников 60-х-80-х годов прошлого века на Венецианской биеннале свидетельствует о большом вкладе Азербайджана в сферу искусства. Сегодня проводятся обсуждения об экспонировании этих произведений в Италии и США, эти выставки откроются там в ближайшем будущем. С 15 ноября произведения наших художников при поддержке Мехрибан ханум Алиевой будут представлены в Третьяковской галерее в Москве. Все эти проекты являются важным вкладом в пропаганду культуры и искусства Азербайджана».
Было отмечено, что произведения мексиканского скульптора, гармонирующие с внутренним дизайном Центра, придутся по вкусу зрителям.
Анар Алакбаров поблагодарил всех, кто принял участие в организации выставки.
Посол Мексики в Азербайджане Хуан Родриго Лабардини Флорес поприветствовал участников церемонии открытия выставки на азербайджанском языке.
Дипломат сказал, что всемирно известный Хорхе Марин – один из выдающихся представителей современного изобразительного искусства Мексики. Его произведения экспонируются в столицах Америки, Европы и Азии. «Нас очень радует, что сегодня выставка художника открывается в Азербайджане, в величественном Центре Гейдара Алиева. Выставленные здесь произведения свидетельствуют о большом таланте Хорхе Марина»,- сказал он.
Отметив, что выставка является наглядным свидетельством дружбы наших народов, посол сказал, что такие проекты придадут импульс дальнейшему расширению культурных связей между Мексикой и Азербайджаном.
Выразив чувство гордости от открытия выставки в Баку, Хорхе Марин в первую очередь выразил благодарность первой леди Азербайджана Мехрибан Алиевой, вице-президенту Фонда Гейдара Алиева Лейле Алиевой, а также всем, кто вложил труд в это дело.
Выставка «Воссоздание бытия» состоит из трех отличающихся друг от друга частей: «Человек в обществе», «Человек в космосе» и «Человек как тело и сознание». Название выставки отражает художественную эволюцию мастера.
53-летний Хорхе Марин занимается творчеством более 25 лет. После многолетних поисков он выбрал бронзу как средство самовыражения и, таким образом, этот материал стал характерным элементом его творчества. Хорхе Марин создает произведения различных размеров – от скульптуры малых форм до монументальных фигур. Его произведения представлены в различных общественных местах как в Мексике, так и в других странах.
Хорхе Марин принимал участие в более чем 250 персональных и совместных выставках. Произведения мастера экспонировались в музеях и галереях Франции, Испании, Португалии, Турции, Германии, Бельгии, Венгрии, Румынии, Коста-Рики, Панамы, Сальвадора, Гватемалы, Канады, США, Англии, России, Дании, Латвии, Сербии, Сингапура, Китая, Гонконга и Индонезии.