Bakının Nərimanov rayonunda məhv edilmiş yaşıllıqlar Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, IDEA İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə bərpa olunub.
Noyabrın 3-də IDEA İctimai Birliyinin təbiətə təcili yardım “Qaynar xətt”inə Bakının Nərimanov rayonundakı Əliyar Əliyev küçəsi, 25 ünvanında qanunsuz ağac kəsilməsi ilə bağlı sakinlər tərəfindən şikayət daxil olub. Dərhal hadisə yerinə yollanan IDEA-nın mütəxəssisləri aidiyyəti dövlət qurumları ilə birlikdə ərazidə 2 ağacın qanunsuz kəsildiyini müəyyən ediblər.
IDEA İctimai Birliyinin təsisçisinin təşəbbüsü ilə yaşıllıqların bərpası məqsədilə ərazi nəzarətə götürülüb və həmin ünvanda 9 sərv və şam ağacı əkilib. Ağacəkmə aksiyasında IDEA İctimai Birliyi, Nərimanov Rayon İcra Hakimiyyəti və Bakı Şəhər Yaşıllaşdırma Təsərrüfatı Birliyinin nümayəndələri iştirak ediblər.
Qeyd edək ki, Heydər Əliyev Fondu və IDEA İctimai Birliyinin birgə layihəsi olan “Ağacların kəsilməsinə yox!” proqramı çərçivəsində son bir ildə Bakı şəhərində qanunsuz ağac kəsilməsi ilə bağlı vətəndaşlardan daxil olan 235 şikayətə baxılıb və onların müsbət həlli istiqamətində işlər görülüb. Proqramın icrası nəticəsində paytaxtımızda yaşıllıqların məhv edilməsi hallarının əhəmiyyətli dərəcədə azalması müşahidə olunub.
Qabaqlayıcı tədbirlərlə yanaşı, IDEA İctimai Birliyinin təsis edildiyi dövrdən etibarən həyata keçirdiyi genişmiqyaslı ağacəkmə aksiyaları çərçivəsində ölkə ərazisində 5 milyondan çox ağac əkilib.
IDEA İctimai Birliyi bütün vətəndaşları yaşıllıqların qorunmasına töhfə verməyə və üzləşdikləri qeyri-qanuni ağac kəsilməsi halları ilə bağlı yaradılan “Qaynar xətt”ə (bütün mobil operatorlar və şəhər telefonlarından 1113) məlumat verməyə çağırır.

По инициативе вице-президента Фонда Гейдара Алиева, учредителя и руководителя Общественного объединения IDEA Лейлы Алиевой были восстановлены зеленые насаждения, уничтоженные в Наримановском районе Баку.
3 ноября на «горячую линию» cкорой помощи природе Общественного объединения IDEA поступили жалобы от жителей в связи с незаконной вырубкой деревьев в Наримановском районе города Баку, по улице Алияра Алиева, 25. Незамедлительно выехавшие на место происшествия специалисты IDEA совместно с соответствующими государственными структурами установили факт незаконной вырубки на территории 2 деревьев.
По инициативе учредителя Общественного объединения IDEA в целях восстановления зеленых насаждений территория взята под контроль и здесь было посажено 9 кипарисов и сосен. В акции по посадке деревьев приняли участие представители Общественного объединения IDEA, Исполнительной власти Наримановского района, а также Объединения зеленого хозяйства города Баку.
Отметим, что в рамках совместной программы Фонда Гейдара Алиева и Общественного объединения IDEA – «Нет вырубке деревьев!» - в нынешнем году было рассмотрено 235 жалоб в связи с незаконной вырубкой деревьев в городе Баку, поступивших от граждан, и проделана большая работа по их положительному решению. В результате реализации программы наблюдается значительное сокращение случаев уничтожения зеленых насаждений в столице.
Помимо превентивных мер, в рамках широкомасштабной акции по высадке деревьев, начиная с момента основания Общественного объединения IDEA, было посажено более 5 миллионов деревьев на территории страны.
Общественное объединение IDEA призывает всех граждан внести вклад в охрану зеленых насаждений, и при столкновении с фактами незаконной вырубки деревьев позвонить на «горячую линию» (для всех мобильных операторов и городских телефонов - 1113).