Bakının Nərimanov rayonunda məhv edilmiş yaşıllıqlar Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, IDEA İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə bərpa olunub.
Noyabrın 3-də IDEA İctimai Birliyinin təbiətə təcili yardım “Qaynar xətt”inə Bakının Nərimanov rayonundakı Əliyar Əliyev küçəsi, 25 ünvanında qanunsuz ağac kəsilməsi ilə bağlı sakinlər tərəfindən şikayət daxil olub. Dərhal hadisə yerinə yollanan IDEA-nın mütəxəssisləri aidiyyəti dövlət qurumları ilə birlikdə ərazidə 2 ağacın qanunsuz kəsildiyini müəyyən ediblər.
IDEA İctimai Birliyinin təsisçisinin təşəbbüsü ilə yaşıllıqların bərpası məqsədilə ərazi nəzarətə götürülüb və həmin ünvanda 9 sərv və şam ağacı əkilib. Ağacəkmə aksiyasında IDEA İctimai Birliyi, Nərimanov Rayon İcra Hakimiyyəti və Bakı Şəhər Yaşıllaşdırma Təsərrüfatı Birliyinin nümayəndələri iştirak ediblər.
Qeyd edək ki, Heydər Əliyev Fondu və IDEA İctimai Birliyinin birgə layihəsi olan “Ağacların kəsilməsinə yox!” proqramı çərçivəsində son bir ildə Bakı şəhərində qanunsuz ağac kəsilməsi ilə bağlı vətəndaşlardan daxil olan 235 şikayətə baxılıb və onların müsbət həlli istiqamətində işlər görülüb. Proqramın icrası nəticəsində paytaxtımızda yaşıllıqların məhv edilməsi hallarının əhəmiyyətli dərəcədə azalması müşahidə olunub.
Qabaqlayıcı tədbirlərlə yanaşı, IDEA İctimai Birliyinin təsis edildiyi dövrdən etibarən həyata keçirdiyi genişmiqyaslı ağacəkmə aksiyaları çərçivəsində ölkə ərazisində 5 milyondan çox ağac əkilib.
IDEA İctimai Birliyi bütün vətəndaşları yaşıllıqların qorunmasına töhfə verməyə və üzləşdikləri qeyri-qanuni ağac kəsilməsi halları ilə bağlı yaradılan “Qaynar xətt”ə (bütün mobil operatorlar və şəhər telefonlarından 1113) məlumat verməyə çağırır.

The greenery destroyed in the Narimanov District has been restored following the initiative of Vice-president of the Heydar Aliyev Foundation, founder and head of IDEA Public Union Leyla Aliyeva.
A complaint was received, November 3, through “First Aid To Nature” Hotline of IDEA Public Union, from residents in connection with an illegal cutting down of trees at 25, Aliyar Aliyev Street in Narimanov District of Baku. Setting at once for the scene, specialists of IDEA established, together with officials of relevant state entities, that 2 trees had been cut down on the territory.
Following the initiative of the founder of IDEA Public Union, the territory was taken under control, with a view to restoring the greenery, and 9 cypresses and pine trees were planted at the same location. IDEA Public Union, the Narimanov District Executive Authority and the Baku City Landscape Gardening Organization participated in the tree-planting action.
Within the framework of the programme “No To Cutting Down Of Trees!”, a project by the Heydar Aliyev Foundation and IDEA Public Union, 235 complaints received from residents in connection with illegal cutting down of trees in the city of Baku were considered over the course of the last year, and works have been carried out towards their solution. As a result of the programme’s implementation, significant reduction has been observed in the cases of destroying greenery in the capital.
Over 5 million trees were planted on the country’s territory within the framework of the wide-scale tree-planting actions since IDEA Public Union’s establishment, along with taking preventive measures.
IDEA Public Union calls on all citizens to contribute to preserving greenery and inform of the cases of illegal cutting down of trees they encounter, using the Hotline created for this purpose (1113 – via all mobile and city phones).