Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, Rusiyanın Azərbaycanlı Gənclər Birliyinin (RAGB) sədri Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə Rusiyanın Kaluqa vilayətində RAGB-nin “Gələcəyə addım” adlı Payız Liderlik Məktəbi açılıb. Tədbir Azərbaycan Gənclər və İdman Nazirliyinin təşkilati dəstəyi ilə keçirilir.
“Etnomir” etnoqrafiya park-muzeyində təşkil edilmiş məktəbin işində Rusiyanın Moskva, Kazan, Saratov, Volqoqrad, Rostov-Don, Çelyabinsk, Çeboksarı, Voronej, Kaluqa, Vladimir, Yaroslavl və digər regionlarının ali məktəblərində təhsil alan yüzdən çox azərbaycanlı və rusiyalı tələbə iştirak edir.
Qeyd edək ki, bu məktəbdə perspektivli, istedadlı və yaradıcı gənclər toplanıb. Onlar dörd gün ərzində tematik treninqlərdə, ustad dərslərində, yarmarka-təqdimatlarda, işgüzar oyunlarda və idman yarışlarında iştirak edəcəklər. Treninqləri RF-nin fəal gənclərlə iş sahəsində aparıcı mütəxəssisləri keçirir.
Liderlər məktəbi – bu tədbirin iştirakçılarına zəruri biliklər əldə etmək, təcrübə mübadiləsi aparmaq və öz ideyalarını, layihələrini həyata keçirmək, özlərinə həmfikirlər tapmaq imkanı verən məkandır.
Liderlər məktəbində məşğələlərdə gənc fəallar yeni layihələr yaratmaq və öz ideyalarını ekspertlərə təqdim etmək vərdişlərinə yiyələnəcəklər.

По инициативе вице-президента Фонда Гейдара Алиева, председателя Азербайджанского молодежного объединения России (АМОР) Лейлы Алиевой в Калужской области России открылась Осенняя школа лидерства АМОР «Шаг в будущее». Мероприятие проводится при организационной поддержке Министерства молодежи и спорта Азербайджана.
В работе школы, организованной в этнографическом парке-музее «Этномир», принимают участие более ста азербайджанских и российских студентов, обучающихся в вузах Москвы, Казани, Саратова, Волгограда, Ростова-на-Дону, Челябинска, Чебоксар, Воронежа, Калуги, Владимира, Ярославля и других регионов России.
Отметим, что в образовательной школе собрались молодые перспективные, талантливые и творческие люди, которые в течение 4 дней примут участие в тематических тренингах, мастер-классах, ярмарках-презентациях, деловых и спортивных играх. Тренинги проводят ведущие специалисты РФ в области работы с активной молодежью.
Образовательная школа является молодежной площадкой, предоставляющей ее участникам возможность получения необходимых знаний, обмена опытом и воплощения в жизнь собственных идей, проектов, это возможность реализации собственных идей, поиск единомышленников.
В ходе образовательной школы молодые активисты овладеют навыками создания проектов и презентации своих идей экспертам.