Noyabrın 10-da IDEA Heyvanlara Qayğı Mərkəzinin açılışı olub.
Açılış mərasimində Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, IDEA İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyeva iştirak edib.
Leyla Əliyeva mərkəzin tikintisinin müxtəlif mərhələlərini əks etdirən fotostendlə tanış olub.
IDEA Heyvanlara Qayğı Mərkəzinin təməli 2014-cü ilin oktyabrında qoyulub. Mərkəz Bakı şəhərində və ətraf ərazilərdəki sahibsiz heyvanların müayinə və müalicəsi, həmçinin onların qısamüddətli sığınacağı üçün nəzərdə tutulub. Sığınacaq kompleksi Avropa Azərbaycan Cəmiyyətinin dəstəyi ilə, digər dövlətlərin təcrübəsindən istifadə olunmaqla tikilib. Layihə-tikinti işlərinə Böyük Britaniyanın Heyvanlara qarşı Qəddarlığın Aradan Qaldırılması üzrə Kral Cəmiyyətinin mütəxəssisləri cəlb olunub. Burada sahibsiz heyvanlara peyvənd, sterilizə və zəruri hallarda əməliyyat xidmətlərinin göstərilməsi nəzərdə tutulur. Mərkəzdə tikilən 24 sığınacaq eyni vaxtda mindən çox heyvanın yerləşdirilməsinə imkan verir. Hər sığınacağın yanında gəzinti ərazisi də ayrılıb.
Leyla Əliyeva mərkəzlə tanışlıq zamanı xəstə heyvanların müalicə və bərpa komplekslərinə baxıb. Mərkəzdə klinika və laboratoriyada stasionar müayinə-müalicə aparılmaqla yanaşı, mobil təcili tibbi yardım xidməti də var. Bundan əlavə, yaralı və yaxud peyvəndə ehtiyacı olan sahibsiz heyvanların mərkəzə gətirilməsinə məsul xüsusi qrup fəaliyyət göstərəcək. Mərkəzdə müalicə olunmuş sahibsiz heyvanlar fərqləndirici çiplərlə təchiz olunacaq. Burada, həmçinin ölkəmizdə ilk dəfə olaraq sahibsiz heyvanların elektron baza sistemi yaradılacaq. Bu sistem heyvanların izlənilməsi və onların vaxtında peyvənd olunmasına imkan verəcək. Uzunmüddətli müalicəyə ehtiyacı olan heyvanlar xüsusi karantin korpuslarında bərpa prosesi keçəcək. Mərkəzin fəaliyyəti baytarlıq sahəsində ixtisaslaşmış mütəxəssislərin hazırlanmasına, həmçinin təcrübə mübadiləsinə də imkan verəcək.
Burada yerləşən geniş konfrans zalında peşəkar veterinar hazırlığı kursları və treninqləri təşkil ediləcək, sahibsiz heyvanlara rəhmli münasibəti və onların himayəyə götürülməsini təşviq etmək məqsədilə geniş ictimai maarifləndirmə tədbirləri keçiriləcək. Bu baxımdan məktəblilərin mərkəzə səfərlərinin təşkili, onların maarifləndirilməsi və mərkəzin ictimaiyyətə, xüsusilə də könüllülərə açıq olması nəzərdə tutulur. Burada himayəyə götürülməyə hazır heyvanların nümayiş olunduğu kompleks və kiçik heyvan mehmanxanası da fəaliyyət göstərəcək. Mərkəzin xidmətləri yalnız sahibsiz heyvanlar üçün məhdudlaşmır. Himayədə olan heyvanların müalicə-müayinəsi və qısamüddətli gecələməsi üçün də mərkəzə müraciət etmək olar.
Sonra Leyla Əliyeva müasir yem fabriki ilə tanış olub. Fabrik Azərbaycanda it və pişik qidasını hazırlayan ilk müəssisədir. Fabrikin məhsulları beynəlxalq keyfiyyət tələblərinə cavab verməklə yanaşı, sağlam qida məhsullarından hazırlanacaq.

Opening of IDEA Animal Care Centre took place on November 10.
Vice-president of the Heydar Aliyev Foundation, founder and chairperson of IDEA Public Union Leyla Aliyeva attended the opening ceremony.
Leyla Aliyeva made herself familiarized with a photo stand reflecting various stages of the centre’s construction.
The foundation of IDEA Animal Care Centre was laid in October 2014. The centre has been designed for diagnosing and treatment of homeless animals in the city of Baku and surrounding areas, as well as for provision thereof with short-term shelter. The shelter complex has been constructed with the support of the Europe-Azerbaijan Association, using the practice of other states. Specialists of the Royal Society for Removing Cruelty Against Animals of the Great Britain were involved in the design and construction works. Here, services on vaccination, sterilization of homeless animals and, if necessary, surgeries will be performed. 24 shelters constructed at the centre will allow accommodation of over a thousand animals at a time. An area for walking has also been allocated beside every shelter.
While making herself familiarized with the centre, Leyla Aliyeva viewed the animal diagnostics and treatment complexes. The centre features a mobile emergency medical aid service, along with performing diagnosis and treatment at the centre’s clinic and laboratories. Moreover, a special group will be functioning to bring injured animals or those in need of vaccination to the centre. Those homeless animals that have been treated at the centre will by provided with distinguishing chips. Here will also be created, for the first time in our country, an electronic database of homeless animals. This system will allow tracing of animals and timely vaccination thereof. Animals requiring a long-term treatment will go through a rehabilitation process in special quarantine buildings. The centre’s activity will make it possible to train qualified specialists in veterinary, as well as exchange of experience.
In the spacious conference hall here, professional veterinary training courses will be conducted and extensive public enlightenment events held with a view to propagating merciful attitude toward homeless animals, and protection thereof. In the framework of these events, organization of tours for schoolchildren to the centre, enlightenment thereof and making the centre open to the public, especially for volunteers, are expected. Here will also function a complex with the show of animals ready for possession, and a small animal hotel. The centre’s services are not confined to only homeless animals. The centre may also be applied to for the diagnosis, treatment and short-term staying of owned animals.
Then Leyla Aliyeva made herself familiarized with a state-of-art feed factory. The factory is the first company to prepare dog and cat feed in Azerbaijan. Products of the factory will be made from healthy foodstuff, along with meeting international quality standards.