Noyabrın 9-da Rusiyanın Azərbaycanlı Gənclər Birliyi (RAGB) İ.M.Seçenov adına Birinci Moskva Dövlət Tibb Universitetinin dəstəyi ilə Moskvada “Qanın milləti yoxdur” adlı növbəti xeyriyyə aksiyası keçirib.
Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, RAGB-nin sədri Leyla Əliyevanın təşəbbüsü olan bu tədbir İ.M.Seçenov adına Birinci Moskva Dövlət Tibb Universitetinin kliniki transfuziologiya və hematologiya kafedrasında təşkil edilib.
Qanvermə aksiyası hər il iyunun 14-də Dünya Qan Donoru Günü keçirilir. Budəfəki aksiya qan xəstəliklərindən əziyyət çəkən adamlardan RAGB-nin rəhbərliyinə yardım göstərilməsi xahişi ilə çoxsaylı məktublar daxil olduğuna görə təşkil edilib. Çox təəssüf ki, müraciət edənlərin böyük əksəriyyəti donor qanına ehtiyacı olan uşaqlardır.
50-dən çox adam hemofiliyalı xəstələr və digər qan xəstəliklərindən əziyyət çəkənlər üçün qan verib. Aksiyada Azərbaycan, Rusiya, Malayziya, Özbəkistan, Gürcüstan və başqa ölkələrdən tələbələr iştirak ediblər.

9 ноября в Москве Азербайджанское молодежное объединение России (АМОР) при поддержке Первого Московского государственного медицинского университета имени И.М.Сеченова провела очередную благотворительную акцию по сдаче крови «У крови нет нации».
Данное мероприятие, инициированное вице-президентом Фонда Гейдара Алиева, председателем АМОР Лейлой Алиевой, проходит на кафедре клинической трансфузиологии и гематологии Первого Московского государственного медицинского университета имени И.М.Сеченова.
Ежегодно акция проводится во Всемирный День донора, 14-го июня. В этом же году причиной проведения мероприятия стали многочисленные письма с просьбами о помощи лицам, страдающим от заболеваний крови, поступившие руководству АМОР. К большому сожалению, огромное число обращающихся составили дети, нуждающиеся в донорской крови.
Более 50 человек сдали кровь для больных гемофилией и иными заболеваниями крови. В акции приняли участие студенты из Азербайджана, России, Малайзии, Узбекистана, Грузии и других стран.