Noyabrın 10-da “YARAT” Müasir İncəsənət Mərkəzində tanınmış azərbaycanlı rəssam Faiq Əhmədin “Nə var, odur” və məşhur kolumbiyalı rəssam Oskar Murillonun “DIS PLACE” adlı fərdi sərgilərinin açılışı olub.
Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva və Arzu Əliyeva sərgilərin açılışında iştirak ediblər.
“YARAT” Müasir İncəsənət Mərkəzinin rəhbəri Aida Mahmudova hər iki sərginin əhəmiyyətindən danışıb və rəssamları təbrik edib.
Əvvəlcə qonaqlar Faiq Əhmədin sərgisi ilə tanış olublar.
Sərgidə ənənəvi Azərbaycan cəmiyyətində gender münasibətlərini və sosial strukturları təsvir edən 6 yeni monumental sənət əsəri nümayiş etdirilir. Sərginin adı təmkinlik hissini, keçmişdə uzun illər hər şeyin “necə var, elə” qəbul edilməsinə yanaşmanı vurğulayan qədim Azərbaycan kəlamından götürülüb.
İkinci sərgidə isə kolumbiyalı rəssam Oskar Murillonun parça, rəsm, heykəl və video əsərləri nümayiş etdirilir. Bu əsərlərin əksəriyyəti rəssamın Azərbaycanda ayrı-ayrı şəxslər və icmalar ilə təsadüfi görüşləri nəticəsində yaranıb.

10 ноября в Центре современного искусства YARAT состоялось открытие персональных выставок известного азербайджанского художника Фаига Ахмеда под названием «Что есть, то есть» и знаменитого колумбийского художника Оскара Мурильо под названием DIS PLACE.
B открытии выставок приняли участие вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева и Арзу Алиева.
Руководитель Центра современного искусства YARAT Аида Махмудова отметила значение обеих выставок и поздравила художников.
Сначала гости ознакомились с выставкой Фаига Ахмеда.
На выставке представлены 6 новых монументальных произведений искусства, изображающих гендерные отношения и социальные структуры в азербайджанском обществе. Название выставки взято из старой азербайджанской поговорки, выражающей чувство сдержанности, приятие вещей в том виде, в котором они существуют многие годы.
А на второй выставке представлены работы колумбийского художника Оскара Мурильо, выполненные на ткани, а также картины, скульптуры и видео-произведения. Большинство этих работ художник создал в результате случайных встреч с отдельными лицами и общинами в Азербайджане.