R.Şyuşayte rəhbərlik etdiyi təşkilatın fəaliyyəti və gələcək planları barədə məlumat verib. Bildirib ki, “Şimali Qafqaz təbiətinin qorunması və mühafizəsi Mərkəzi” Muxtar Qeyri-Kommersiya Təşkilatı (“Qafqaz Təbiəti Mərkəzi” MQKT) “Şimali Qafqaz Kurortları” Səhmdar Cəmiyyəti tərəfindən yaradılıb. “Qafqaz Təbiəti Mərkəzi” MQKT-nin məqsədi Şimali Qafqaz təbiətinin resurslarının qorunmasına, artırılmasına və mühafizəsinə, Şimali Qafqaz Federal Dairəsində ekoloji təşəbbüslərin dəstəklənməsi, Şimali Qafqazın flora və faunasının nadir və yox olma təhlükəsi ilə üzləşən növlərinin qorunması üzrə təbiətin mühafizəsi layihələrinin reallaşdırılmasına yönələn layihələri sistemli olaraq həyata keçirməkdir.
Mərkəzin başlıca layihələrindən biri – “Qafqazda Ön Asiya bəbirinin bərpası (reintroduksiya) üzrə proqram” Rusiya Federasiyasının Prezidenti Vladimir Putinin təşəbbüsü ilə 2007-ci ildən reallaşdırılır. Proqramın inkişafı məqsədilə Soçi Milli Parkında Qafqazda Bəbirlərin Bərpası Mərkəzi inşa olunub.
Leyla Əliyeva öz növbəsində IDEA-nın Qafqazın nadir heyvan növlərinin mühafizəsi layihələrindən, o cümlədən “Qafqazın Böyük Beşliyi” proqramı barədə danışıb. O, 2016-cı ilin iyun ayında Soçi Milli Parkına səfərini xatırlayaraq, burada yaradılmış Qafqazda Bəbirlərin Bərpası Mərkəzinin fəaliyyətini müsbət qiymətləndirib. Qeyd olunan Mərkəz Qafqazın nadir heyvan növü olan bəbirlərin populyasiyası üzrə bir təsisatdır. Leyla Əliyeva Qafqaz faunasının mühafizəsinin səmərəliliyinin artırılması baxımından IDEA və “Qafqaz Təbiəti Mərkəzi”nin səylərinin birləşdirilməsinin əhəmiyyətini qeyd edib.
Görüşdə IDEA İctimai Birliyi və “Qafqaz Təbiəti Mərkəzi” MQKT arasında əməkdaşlıq sazişi imzalanıb. Sazişə əsasən tərəflər arasında Qafqaz bəbirinin mühafizəsi və sayının artırılması sahəsində birgə fəaliyyət istiqamətləri müəyyən olunub.
Tərəflər aktual regional ekoloji məsələləri, o cümlədən sərhədyanı ərazilərdə təbiətin qorunması və ictimaiyyətin maarifləndirilməsini, zubrların Qafqaza reintroduksiyası və onların sayının artırılması, Xəzər suitisinin mühafizəsi və Qafqazda eko-turizmin təşviqi sahələrində əməkdaşlıq perspektivlərini, həmçinin Rusiyada yaşayan azərbaycanlı gənclərin “2017 – Ekologiya ili” çərçivəsində həyata keçiriləcək ekoloji layihələrdə iştirakını müzakirə ediblər.

Р.Шюшайте проинформировала о деятельности и предстоящих планах руководимой ею организации. Она отметила, что Автономная некоммерческая организация «Центр сохранения и защиты природы Северного Кавказа» (АНО «Центр природы Кавказа») создана Акционерным обществом «Курорты Северного Кавказа». Цель АНО «Центр природы Кавказа» — системная реализация проектов, направленных на сохранение, приумножение и защиту природных ресурсов Северного Кавказа, поддержку экологических инициатив в Северо-Кавказском федеральном округе, реализацию природоохранных проектов по сохранению редких и исчезающих видов флоры и фауны Северного Кавказа.
Один из основных проектов Центра – «Программа по восстановлению (реинтродукции) переднеазиатского леопарда на Кавказе» реализуется с 2007 года по инициативе Президента Российской Федерации Владимира Путина. Для развития программы в Сочинском национальном парке был построен Центр восстановления леопарда на Кавказе.
Лейла Алиева, в свою очередь, рассказала о проектах IDEA по защите редких видов животных на Кавказе, в том числе о программе «Большая пятерка Кавказа». Вспомнив свою поездку в июне 2016 года в Сочинский национальный парк, она положительно оценила деятельность созданного здесь Центра восстановления леопарда на Кавказе. Вышеуказанный Центр – это институт по популяции леопардов, являющихся редкими видами животных на Кавказе. Лейла Алиева отметила важность объединения усилий IDEA и «Центра природы Кавказа» с точки зрения повышения эффективности охраны кавказской фауны.
В ходе встречи между Общественным объединением IDEA и АНО «Центр природы Кавказа» было подписано соглашение о сотрудничестве. Согласно соглашению, между сторонами были определены направления совместной деятельности в области охраны и увеличения популяции кавказского леопарда.
Стороны обсудили региональные экологические вопросы, в том числе перспективы сотрудничества в области охраны природы на приграничных территориях и просвещения общественности, реинтродукции и увеличения популяции зубров на Кавказе, охраны каспийских тюленей и поощрения экотуризма на Кавказе, а также участие проживающей в России азербайджанской молодежи в экологических проектах, которые будут реализованы в рамках «2017 - Год экологии».