R.Şyuşayte rəhbərlik etdiyi təşkilatın fəaliyyəti və gələcək planları barədə məlumat verib. Bildirib ki, “Şimali Qafqaz təbiətinin qorunması və mühafizəsi Mərkəzi” Muxtar Qeyri-Kommersiya Təşkilatı (“Qafqaz Təbiəti Mərkəzi” MQKT) “Şimali Qafqaz Kurortları” Səhmdar Cəmiyyəti tərəfindən yaradılıb. “Qafqaz Təbiəti Mərkəzi” MQKT-nin məqsədi Şimali Qafqaz təbiətinin resurslarının qorunmasına, artırılmasına və mühafizəsinə, Şimali Qafqaz Federal Dairəsində ekoloji təşəbbüslərin dəstəklənməsi, Şimali Qafqazın flora və faunasının nadir və yox olma təhlükəsi ilə üzləşən növlərinin qorunması üzrə təbiətin mühafizəsi layihələrinin reallaşdırılmasına yönələn layihələri sistemli olaraq həyata keçirməkdir.
Mərkəzin başlıca layihələrindən biri – “Qafqazda Ön Asiya bəbirinin bərpası (reintroduksiya) üzrə proqram” Rusiya Federasiyasının Prezidenti Vladimir Putinin təşəbbüsü ilə 2007-ci ildən reallaşdırılır. Proqramın inkişafı məqsədilə Soçi Milli Parkında Qafqazda Bəbirlərin Bərpası Mərkəzi inşa olunub.
Leyla Əliyeva öz növbəsində IDEA-nın Qafqazın nadir heyvan növlərinin mühafizəsi layihələrindən, o cümlədən “Qafqazın Böyük Beşliyi” proqramı barədə danışıb. O, 2016-cı ilin iyun ayında Soçi Milli Parkına səfərini xatırlayaraq, burada yaradılmış Qafqazda Bəbirlərin Bərpası Mərkəzinin fəaliyyətini müsbət qiymətləndirib. Qeyd olunan Mərkəz Qafqazın nadir heyvan növü olan bəbirlərin populyasiyası üzrə bir təsisatdır. Leyla Əliyeva Qafqaz faunasının mühafizəsinin səmərəliliyinin artırılması baxımından IDEA və “Qafqaz Təbiəti Mərkəzi”nin səylərinin birləşdirilməsinin əhəmiyyətini qeyd edib.
Görüşdə IDEA İctimai Birliyi və “Qafqaz Təbiəti Mərkəzi” MQKT arasında əməkdaşlıq sazişi imzalanıb. Sazişə əsasən tərəflər arasında Qafqaz bəbirinin mühafizəsi və sayının artırılması sahəsində birgə fəaliyyət istiqamətləri müəyyən olunub.
Tərəflər aktual regional ekoloji məsələləri, o cümlədən sərhədyanı ərazilərdə təbiətin qorunması və ictimaiyyətin maarifləndirilməsini, zubrların Qafqaza reintroduksiyası və onların sayının artırılması, Xəzər suitisinin mühafizəsi və Qafqazda eko-turizmin təşviqi sahələrində əməkdaşlıq perspektivlərini, həmçinin Rusiyada yaşayan azərbaycanlı gənclərin “2017 – Ekologiya ili” çərçivəsində həyata keçiriləcək ekoloji layihələrdə iştirakını müzakirə ediblər.

R. Shyushayte gave information about the activities of the organization she has been heading, and their future plans. It was told that the Centre for Conservation and Protection of the Northern Caucasian Nature Autonomous Non-commercial Organization (“Caucasian Nature Centre” ANCO) has been established by the Northern Caucasia Resorts Joint-stock Company. The objective of “Caucasian Nature Centre” ANCO is to systematically implement projects aiming at protecting, increasing and protection of the Northern Caucasia’s nature, and implementing projects with the intention of supporting ecological initiatives in the Northern Caucasia Federal Region, and protecting rare and endangered fauna and flora species of the Northern Caucasia.
One of the Centre’s major projects – “The Programme for Reintroduction of the Front Asian Leopard in the Caucasus” - has been implemented since 2007, following the initiative of President of the Russian Federation Vladimir Putin. With a view to extending the Programme, the Centre for Reintroduction of Leopards in the Caucasus has been constructed within the Sochi National Park.
Leyla Aliyeva, in turn, talked about the IDEA’s projects on protection of rare animal species of the Caucasus, including the Big Five of the Caucasus Programme. She, recalling her visit to the Sochi National Park in June 2016, highly appreciated the activities of the Centre for Reintroduction of Leopards in the Caucasus. The said Centre is an institution on the population of the leopards, a rare animal species of the Caucasus. Leyla Aliyeva underscored the significance of joining the efforts of IDEA and “The Caucasian Nature Centre” in terms of increasing the efficiency of the Caucasian fauna.
A cooperation agreement was signed at the meeting between IDEA Public Union and “Caucasian Nature Centre” ANCO. In accordance with the agreement, directions of joint activities between the parties have been defined in the sphere of protection of the Caucasian leopard and increasing their number.
The parties have also had discussion over such pressing regional ecological issues as protection of nature on the frontier area and enlightening the population, reintroduction of bison in the Caucasus and increasing their number, protection of the Caspian seal and perspectives of cooperation on the promotion of eco-tourism in the Caucasus, as well as participation of the Azerbaijani youth living in Russia in ecological projects to be implemented within the framework of “2017- The Year of Ecology”.