Nat Geo Wild telekanalı Qafqaz bəbiri ilə bağlı film hazırlayıb. Fotoqraf və rejissor Adrian Stern bunun üçün Azərbaycanda çəkilişlər aparıb. Ekspedisiyanın məqsədi çox nadir yırtıcı olan Qafqaz bəbirini lentə almaq olub.
Azərbaycandan hazırladığı 44 dəqiqəlik filmdə Adrian Stern ölkəmizə ekspertlər qrupu ilə səyahət etdiyini bildirir. O, qrupa afrikalı məşhur ləpirçinin, rusiyalı alimin, yerli “bəbir insan” Babaxanın və digərlərinin daxil olduğunu diqqətə çatdırır.
Adrian Stern Azərbaycana ilk dəfə səfər etdiyini, paytaxtımızın müasir görünüşünün və gözəlliyinin onda xoş təəssürat yaratdığını bildirir: “Azərbaycan haqqında heç nə eşitməmişdim. Deyilənlərə görə, bu ölkədə Avropada nəsli kəsilmək üzrə olan bəbirlər yaşayır. Ümid edirəm ki, yerli əhali mənə bəbirləri tapmaqda kömək edəcək”, - deyə Adrian Stern qeyd edir.
Filmdə Adrian Stern Azərbaycanın ekologiya və təbii sərvətlər naziri Hüseynqulu Bağırovla görüşdüyünü, ekspedisiyaya haradan başlamaq haqqında məlumat aldığını deyir. O, Hirkan Milli Parkında müxtəlif yerlərdə kameralar quraşdırdıqlarını, çətin də olsa Qafqaz bəbirlərinin görüntülərini əldə edə bildiklərini vurğulayır.
Filmdə diqqətə çatdırılır ki, Azərbaycanda ekoloji şəraitin yaxşılaşdırılması və ətraf mühitin mühafizəsi sahəsində ardıcıl işlər görülür. IDEA İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyeva ilə görüşən yaradıcı heyətə bəbirlərin populyasiyasının bərpası ilə bağlı görülən işlər barədə məlumat verilib. Leyla Əliyeva IDEA İctimai Birliyi və Ümumdünya Təbiəti Mühafizə Fondunun (WWF) dəstəyi ilə bəbirlərin populyasiyasının bərpası üçün layihə həyata keçirildiyini diqqətə çatdırıb. “Bəbir ölkəmizin qiymətsiz xəzinəsidir. IDEA-nın köməyi ilə biz bəbirləri qoruya, digər ölkələri və təşkilatları onların mühafizəsinə cəlb edə biləcəyik. Bizim əsas məqsədimiz bu bəbirləri xilas etməkdir”, - deyə Leyla Əliyeva bildirib.

In a 44-minute film made in Azerbaijan, Adrian Stern says he has travelled our country together with a group of experts. The group included a renowned African pathfinder, a Russian scientist, local leopard-man Babakhan etc.
Adrian Stern mentions that this was his first trip to Azerbaijan and that the modern outlook of our capital and its beauty has made a nice impression on him: “I had heard nothing about Azerbaijan. According to sayings, endangered leopards of Europe live in this country. I ‘am hopeful local people would help me to find leopards”, - said Adrian Stern.
In the film, Adrian Stern talks about his meeting with minister of ecology and natural resources Huseyngulu Baghyrov, and as to where the expedition could start. He notes that cameras had been fixed in various locations in the Hirkan Park and that, although difficult, they could obtain some pictures of the Caucasian leopard.
In the film is brought to attention that successive works are being carried out in Azerbaijan towards betterment of the ecological conditions and protection of the environment. The creative crew, which had had a meeting with founder and head of IDEA Public Union Leyla Aliyeva, was given information about the works done to restore the leopards’ population. Leyla Aliyeva brought to attention that a project is underway to restore the leopards’ population, supported by IDEA Public Union and the World Wide Fund for Nature (WWF). “Leopard is a priceless treasure of our country. With the help of IDEA, we can protect leopards, and involve other countries and organizations in their protection. Our primary objective is to rescue these leopards”,- said Leyla Aliyeva.