Dekabrın 17-də ölkənin baş səhnəsində - Heydər Əliyev Sarayında “Zima” Uşaq Estrada Musiqisi Festivalı böyük uğurla başa çatıb.
Bu, təsadüfi deyildi. Leyla Əliyeva maraqlı aksiyaları və tədbirləri, istedadlı gəncləri həmişə dəstəkləyir, çox vaxt irimiqyaslı maraqlı layihələrin təşəbbüskarı və təşkilatçısı rolunda çıxış edir. Xüsusi qeyd edək ki, “Zima” festivalının ideyası məhz Leyla xanımın oğullarına - 8 yaşlı Əli və Mikayıla məxsusdur.
Festivalın təşkilatçısı - “BEAT GROUP” şirkəti bakılılara əsl musiqi bayramı bəxş edib. Əsas qala-konsert, parlaq, rəngarəng şou və yüzlərlə uşaq təbəssümü şənliyin qonaqlarının və iştirakçılarının yaddaşlarından uzun müddət silinməyəcək. Festival Azərbaycan Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin dəstəyi ilə keçirilib.
Məlum olduğu kimi, arzu edən hər bir istedadlı uşaq bu festivalın iştirakçısı ola bilərdi. Bunun üçün sevimli mahnını ifa etmək, onu videoməlumat kimi yazmaq və təşkilat komitəsinə göndərmək yetərli idi. Münsiflər heyətinin ciddi seçimindən sonra finala cəmi 22 gənc istedad keçdi. Qala-konsertdə səhnəyə Aysel Əfəndiyeva, Aytən Hacıyeva, Aliyə Əliyeva, Atilla Məmmədov, Bahar Babazadə, Lalə Zeynallı, Məryəm Mayqari, Nəzrin Əsədova, Nərgiz Əliyeva, Nemət Tağıyev, Nigar Bayramlı, Nigar Rəhimova, Nuru Qasımov, Rüstəm Kərimov, Rüfət Məmmədov, Səbinə Abbasbəyli, Səbinə Quluzadə, Sevil Əsədullayeva, Suada Ələkbərova, Timur Nərimanov, Fərid Hüseynov və Fidan Hüseynova çıxdılar. Məxsusi olaraq şou iştirakçılarını dəstəkləmək üçün Sankt-Peterburqdan gəlmiş “Qolos. Deti” layihəsinin finalçısı Azər Nəsibov festivalın ulduz qonağı oldu.
Layihə üzərində bir qrup istedadlı mütəxəssis işləyib. “Zima”nın rejissoru Əməkdar İncəsənət Xadimi Ülviyyə Könüldür. Şounu Ranar Musayev və Suel Heybətova aparıblar. Layihənin musiqi prodüseri Rüstəm Rzayev, vokal üzrə pedaqoq Ukraynanın Əməkdar Artisti Rimma Şapovalovadır. Uşaqların obrazları üzərində dizayner Zümrüd Mirzəliyeva işləyib, icraçı prodüser rolunda Yelena Rıbalko çıxış edib.
Festivalın özünəməxsus musiqili əhvalat olan hər bir nömrəsinin ifaçısı tədbirin qonaqları tərəfindən sürəkli alqışlarla qarşılanıb və yola salınıb. Çıxışlar başa çatandan sonra iştirakçılara festivalın xatirə diplomu təqdim edilib. Nəzrin Əsədovaya Paris “Disneyləndi”nə yollayış verilib.

Детский музыкальный фестиваль эстрадной песни «Зима»: Как это было
17 декабря на главной сцене страны, во Дворце Гейдара Алиева, с большим успехом прошел детский музыкальный фестиваль эстрадной песни «Зима».
На мероприятии присутствовала вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева, и это не случайно – она всегда поддерживает интересные акции и мероприятия, талантливую молодежь, часто сама выступает в роли инициатора и организатора масштабных интересных проектов. Важно отметить, что именно сыновьям Лейлы ханум – 8-летним Али и Микаилу – принадлежит идея фестиваля «Зима».
Организатор фестиваля - компания BEAT GROUP - подарила бакинцам настоящий праздник музыки. Главный гала-концерт, яркое красочное шоу и сотни детских улыбок надолго запомнятся гостям и участникам праздника. Отметим также, что фестиваль проходил при поддержке Министерства культуры и туризма Азербайджана.
Как известно, участником фестиваля могло стать каждое желающее юное дарование, для этого достаточно было исполнить любимую песню, записать ее как видеосообщение и отправить в оргкомитет. Из всех желающих, пройдя строгий отбор жюри, в финальную стадию смогли попасть лишь 22 юных дарования. На гала-концерте на сцену вышли Айсель Эфендиева, Айтен Гаджиева, Алия Алиева, Атилла Мамедов, Бахар Бабазаде, Лала Зейналлы, Марьям Майгари, Назрин Асадова, Наргиз Алиева, Неймат Тагиев, Нигяр Байрамлы, Нигяр Рагимова, Нуру Гасымов, Рустам Керимов, Руфат Мамедов, Сабина Аббасбейли, Сабина Гулузаде, Севиль Асадуллаева, Суада Алекперова, Тимур Нариманов, Фарид Гусейнов и Фидан Гусейнова, а звездным гостем фестиваля стал финалист проекта «Голос. Дети» Азер Насибов, прилетевший специально из Санкт-Петербурга поддержать участников шоу.
Над проектом работала целая группа талантливых специалистов. Режиссер «Зимы» - заслуженный деятель искусств Ульвия Кенуль, вели шоу Ранар Мусаев и Суэль Эйбатова. Музыкальный продюсер – Рустам Рзаев, педагог по вокалу – заслуженная артистка Украины – Римма Шаповалова. Над образами детишек работала дизайнер Зюмрюд Мирзалиева, а в роли исполнительного продюсера выступила Елена Рыбалко.
Каждый номер участников фестиваля представлял собой своеобразную музыкальную историю и встречался и провожался гостями мероприятия громкими овациями – участники по завершении выступления получали памятный фестивальный диплом, а Назрин Асадова стала обладательницей путевки в парижский «Диснейленд».