Dekabrın 17-də ölkənin baş səhnəsində - Heydər Əliyev Sarayında “Zima” Uşaq Estrada Musiqisi Festivalı böyük uğurla başa çatıb.
Bu, təsadüfi deyildi. Leyla Əliyeva maraqlı aksiyaları və tədbirləri, istedadlı gəncləri həmişə dəstəkləyir, çox vaxt irimiqyaslı maraqlı layihələrin təşəbbüskarı və təşkilatçısı rolunda çıxış edir. Xüsusi qeyd edək ki, “Zima” festivalının ideyası məhz Leyla xanımın oğullarına - 8 yaşlı Əli və Mikayıla məxsusdur.
Festivalın təşkilatçısı - “BEAT GROUP” şirkəti bakılılara əsl musiqi bayramı bəxş edib. Əsas qala-konsert, parlaq, rəngarəng şou və yüzlərlə uşaq təbəssümü şənliyin qonaqlarının və iştirakçılarının yaddaşlarından uzun müddət silinməyəcək. Festival Azərbaycan Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin dəstəyi ilə keçirilib.
Məlum olduğu kimi, arzu edən hər bir istedadlı uşaq bu festivalın iştirakçısı ola bilərdi. Bunun üçün sevimli mahnını ifa etmək, onu videoməlumat kimi yazmaq və təşkilat komitəsinə göndərmək yetərli idi. Münsiflər heyətinin ciddi seçimindən sonra finala cəmi 22 gənc istedad keçdi. Qala-konsertdə səhnəyə Aysel Əfəndiyeva, Aytən Hacıyeva, Aliyə Əliyeva, Atilla Məmmədov, Bahar Babazadə, Lalə Zeynallı, Məryəm Mayqari, Nəzrin Əsədova, Nərgiz Əliyeva, Nemət Tağıyev, Nigar Bayramlı, Nigar Rəhimova, Nuru Qasımov, Rüstəm Kərimov, Rüfət Məmmədov, Səbinə Abbasbəyli, Səbinə Quluzadə, Sevil Əsədullayeva, Suada Ələkbərova, Timur Nərimanov, Fərid Hüseynov və Fidan Hüseynova çıxdılar. Məxsusi olaraq şou iştirakçılarını dəstəkləmək üçün Sankt-Peterburqdan gəlmiş “Qolos. Deti” layihəsinin finalçısı Azər Nəsibov festivalın ulduz qonağı oldu.
Layihə üzərində bir qrup istedadlı mütəxəssis işləyib. “Zima”nın rejissoru Əməkdar İncəsənət Xadimi Ülviyyə Könüldür. Şounu Ranar Musayev və Suel Heybətova aparıblar. Layihənin musiqi prodüseri Rüstəm Rzayev, vokal üzrə pedaqoq Ukraynanın Əməkdar Artisti Rimma Şapovalovadır. Uşaqların obrazları üzərində dizayner Zümrüd Mirzəliyeva işləyib, icraçı prodüser rolunda Yelena Rıbalko çıxış edib.
Festivalın özünəməxsus musiqili əhvalat olan hər bir nömrəsinin ifaçısı tədbirin qonaqları tərəfindən sürəkli alqışlarla qarşılanıb və yola salınıb. Çıxışlar başa çatandan sonra iştirakçılara festivalın xatirə diplomu təqdim edilib. Nəzrin Əsədovaya Paris “Disneyləndi”nə yollayış verilib.

On December 17, “Zima” Child Variety Music Festival took place, enjoying great success, at the main scene of the country – the Heydar Aliyev Palace.
This was not a coincidence. Leyla Aliyeva has always supported interesting actions and events, and talented youth, and has been mostly playing the role of an initiator and organizer of large-scale interesting projects. It should be mentioned, in particular, that the idea of holding “Zima” Festival came from Leyla khanum’s sons – Ali and Mikail.
Festival’s organizer – BEAT GROUP Company – has bestowed a true music festivity upon Baku residents. The main Gala-concert, brilliant and colourful show and hundreds of child smiles will remain in the memories of visitors and participants of the festivity. The Festival has been held with the support of the Ministry of Culture and Tourism of Azerbaijan.
As is well-known, every talented child, if wished, could have been a participant of this festival. For this purpose, it was sufficient to perform a favourite song, record it as a video data and send to the organizing committee. After the strict selection by the jury, 22 young talents passed to the finals. Aysel Afandiyeva, Aytan Hajiyeva, Aliya Aliyeva, Atilla Mammadov, Bahar Babazadeh, Lala Zeynally, Maryam Maygari, Nazrin Asadova, Nargiz Aliyeva, Nemat Taghiyev, Nigar Bayramly, Nigar Rahimova, Nuru Gasimov, Rustam Karimov, Rufat Mammadov, Sabina Abbasbeyli, Sabina Guluzadeh, Sevil Asadullayeva, Suada Alakbarova, Timur Narimanov, Farid Huseynov and Fidan Huseynova appeared on the scene at the Gala-concert. Finalist of the project “Golos.Deti” Azer Nasibov, who had come specially from Saint Petersburg to support the show participants, was a star-guest of the Festival.
A group of talented specialists worked on the project. Honoured Person of Art Ulviyya Konul was the director of “Zima”. Show was hosted by Ranar Musayev and Suel Heybatova. Music producer of the project was Rustam Rzayev, vocal teacher Honoured Artist of Ukraine Rimma Shapovalova. Zumrud Mirzaliyeva has worked on children’s images, Yelena Rybalko was the executive producer.
Performer of every piece of music, a unique event of the Festival, was welcomed and seen off by prolonged applauses. After the performances came to an end, participants were presented a certificate of the Festival. Nazrin Asadova was given a voucher to Paris Disneyland.