Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, Rusiyanın Azərbaycanlı Gənclər Birliyinin (RAGB) sədri Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəylik Günü və Yeni il münasibətilə Moskvada tədbir keçirilib. Tədbirdə Rusiyanın və Azərbaycanın gənclər birliklərinin nümayəndələri və rəsmi şəxslər iştirak ediblər. Bayram tədbirinə RAGB-nin Moskva, eləcə də regional bölmələrinin nümayəndələri də qatılıblar.
Rusiyanın Azərbaycanlı Gənclər Birliyi idarə heyətinin üzvü Emin Hacıyev birliyin sədri Leyla Əliyevanın adından qonaqları qarşıdan gələn bayramlar münasibətilə təbrik edib, təşkilatın 2016-cı ildə fəaliyyəti barədə məlumat verib. O qeyd edib ki, başa çatmaqda olan il gənclər birliyi üçün uğurlu olub. RAGB-nin sədri Leyla Əliyevanın rəhbərliyi ilə bir sıra yeni layihələr həyata keçirilib. Birliyin üzvlərinin sayının ilbəil artdığını vurğulayan E.Hacıyev hazırda Rusiya Federasiyasının 60-dan çox regionunda təşkilatın bölmələrinin fəaliyyət göstərdiyini diqqətə çatdırıb. O, həmçinin Rusiyada fəaliyyət göstərən digər ictimai birliklər və ali təhsil müəssisələri ilə uğurlu əməkdaşlıq əlaqələri qurulduğunu qeyd edib.
M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin Botanika Bağının direktoru Aleksey Reteyum ölkəmizin son illər qazandığı uğurlardan söz açıb. O, Rusiya ilə Azərbaycan arasında dostluq və əməkdaşlığa böyük töhfələr verən Rusiyanın Azərbaycanlı Gənclər Birliyinin fəaliyyətini yüksək qiymətləndirib.
Rusiyadakı Türkiyə diasporunun rəhbəri Yusif Şən Türkiyə, Azərbaycan və Rusiya prezidentlərinin səyləri nəticəsində üç ölkə arasında yaranan strateji əməkdaşlıq münasibətlərindən danışaraq RAGB-nin uğurlu layihələrinin əhəmiyyətini vurğulayıblar. Bildirilib ki, Leyla Əliyevanın rəhbərlik etdiyi təşkilatın Rusiyada yaşayan və təhsil alan gənclərin birləşməsində, elm, təhsil, yaradıcılıq sahələrində, habelə ictimai təşəbbüslərin reallaşdırılmasında xidmətləri əvəzsizdir.

По инициативе вице-президента Фонда Гейдара Алиева, председателя Азербайджанского молодежного объединения России (АМОР) Лейлы Алиевой в Москве состоялось мероприятие по случаю Дня солидарности азербайджанцев мира и Нового года. В мероприятии приняли участие представители молодежных объединений России и Азербайджана, официальные лица. К праздничному мероприятию также присоединились представители московского и региональных отделений АМОР.
Член правления Азербайджанского молодежного объединения России Эмин Гаджиев от имени председателя объединения Лейлы Алиевой поздравил гостей с наступающими праздниками, проинформировал о деятельности организации в 2016 году, отметил, что уходящий год был очень успешным для объединения. Под руководством председателя АМОР Лейлы Алиевой был осуществлен ряд новых проектов. Подчеркнув, что число членов объединения с каждым годом растет, Э.Гаджиев довел до внимания, что в настоящее время отделения организации функционируют в более чем 60-ти регионах Российской Федерации. Он также отметил, что налажено успешное сотрудничество с другими общественными объединениями России и высшими учебными заведениями.
Директор Ботанического сада Московского государственного университета имени М. В. Ломоносова Алексей Ретеюм рассказал об успехах, достигнутых нашей страной за последние годы. Он высоко оценил деятельность Азербайджанского молодежного объединения России, внесшего большой вклад в дружбу и сотрудничество между Россией и Азербайджаном.
Руководитель Турецкой диаспоры в России Юсуф Шен, говоря о возникших между тремя странами благодаря усилиям президентов Турции, Азербайджана и России отношениях стратегического сотрудничества, подчеркнул значение успешных проектов АМОР. Было сообщено, что заслуги руководимой вице-президентом Фонда Гейдара Алиева Лейлой Алиевой организации в объединении живущей и получающей образование в России молодежи, сферах науки, образования, творчества, а также реализации общественных инициатив неоценимы.
Затем были показаны видеопоздравления представителей региональных отделений Азербайджанского молодежного объединения России.
После официальной части была представлена концертная программа, состоящая из национальной музыки и танцев.