Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, xanımı Mehriban Əliyeva və ailə üzvləri tədbirdə iştirak ediblər.
Uşaq Bərpa Mərkəzi 2003-cü ildən fəaliyyət göstərir. Mərkəzdə yenidənqurma işlərinə 2015-ci ildən başlanıb.
Stasionar və ambulator bölmələrdən ibarət 42 çarpayılıq mərkəzdə 3 şöbə - informasiya-məsləhət və tədris, tibbi-sosial reabilitasiya və funksional diaqnostika şöbələri fəaliyyət göstərir. Mərkəzin yaradılmasında məqsəd tibbi, sosial, tədris-peşə reabilitasiya tədbirlərinin aparılması yolu ilə sağlamlıq imkanları məhdud uşaqların sosial stasunun bərpa edilməsini və onların cəmiyyətə inteqrasiyasını təmin etməkdir. Bu cür uşaqların tibbi, psixoloji, tədris-peşə diaqnostikasını, onların reabilitasiya potensialını təyin etmək, tibbi, sosial, tədris-peşə reabilitasiyasını həyata keçirmək, həmçinin onların şəxsiyətinin korreksiyası məqsədi ilə kompleks psixoloji, pedaqoji tədbirlərin həyata keçirilməsi mərkəzin əsas vəzifə və funksiyalarına daxildir.
Mərkəz ən müasir cihaz və avadanlıqla təchiz edilib. Burada müasir tibb və diaqnostik cihazlar, reabilitasiya avadanlığı quraşdırılıb. Bu cihaz və avadanlıqdan təcrübəli mütəxəssislər öz fəaliyyətlərində geniş istifadə edəcək, sağlamlıq imkanları məhdud uşaqlara ən yüksək səviyyədə tibbi və bərpa xidməti göstərəcəklər.
Mərkəzin həyətində geniş yaşıllaşdırma işləri görülüb, uşaqlarım təmiz havada gəzinti və istirahəti üçün bütün şərait yaradılıb.
Mərkəzə qəbul tibbi-sosial ekspertiza komissiyaları, müalicə-profilaktika müəssisələri, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin göndərişləri əsasında həyata keçirilir. Xəstələrin reabilitasiyası stasionar və ambulator olaraq aparılır. Uşaq Bərpa Mərkəzində 95 nəfər işçi fəaliyyət göstərir.

President of Azerbaijan Ilham Aliyev, First Lady Mehriban Aliyeva and family members attended the event.
The Child Rehabilitation Centre has been operating since 2003. Reconstruction works at the centre started in 2015.
3 departments – information-consulting and education, medical-social rehabilitation and functional diagnostics departments – are functioning in the centre, with inpatient and outpatient sections, provided with 42 beds. The objective of establishing the centre was to ensure that the social status of children with impaired health condition is restored and they are integrated into the society, by means of taking medical and educational-professional rehabilitation actions. With a view to carrying out medical, psychological, educational and professional diagnostics of such children, determining their rehabilitation potential, performing the medical, social, educational and professional rehabilitation, as well as correcting their personality, complex psychological and pedagogical measures are taken by the centre, as their main duties and functions.
The centre has been provided with the most advanced devices and equipment. State-of-the-art medical and diagnostic devices, and rehabilitation equipment have been installed here. Well-experienced specialists will extensively use these devices and equipment in their activities and provide high-level medical and rehabilitation services to children with impaired health condition.
Vast landscaping works have been performed in the centre’s front yard, and all conditions have been created for children’s walk in fresh, air and recreation.
Admission to the centre is carried out on the basis of appointment cards issued by medical and social expertise committees, treatment and prophylaxis institutions, and the Ministry of Labour and Social Protection of Population. Rehabilitation of patients is carried out both in inpatient and outpatient orders. A staff with 95 employees are working at the Child Rehabilitation Centre.