Konfransda Leyla Əliyeva iştirak edib.
Konfransa parlament üzvləri, hökumət təmsilçiləri, Londondakı diplomatik korpusun nümayəndələri, Britaniyanın anqlikan, yəhudi və müsəlman icmalarının fəalları da qatılıblar.
İngiltərə-Azərbaycan Cəmiyyətinin sədri lord Piter Freyzer konfransın mövzusunun əhəmiyyəti barədə danışdı. Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın Azərbaycanın tolerantlıq modelinin Avropada tanıdılması təşəbbüsünü yüksək qiymətləndirən Piter Freyzer konfransın bu sahədəki gələcək fəaliyyətin uğurlu başlanğıcı olduğunu bildirdi.
Britaniyanın “Odlar Yurdu” təşkilatının sədri İlham Nağıyev Azərbaycanda dini tolerantlıq sahəsində əldə edilmiş uğurların Avropa üçün nümunə ola biləcəyini vurğuladı. Azərbaycanın Böyük Britaniyadakı səfiri Fəxrəddin Qurbanov isə müzakirə olunan mövzunun Azərbaycan və Avropanın digər ölkələri ilə təcrübə mübadiləsi çərçivəsində vacib rol oynaya biləcəyini önə çəkdi.
London konfransının tolerantlıq mövzusunda Azəraycandan xaricdə ilk dəfə belə nüfuzlu səviyyədə keçirilən tədbir oldugunu vurgulayan Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin (DQİDK) sədri Elşad İskəndərov qeyd etdi ki, konfransın digər özəlliyi ölkəmizin dinlərarası dialoq sahəsindəki təcrübəsinin Avropada multikulturalizm diskussiyası kontekstində müzakirə olunmasıdır. O, məhz Azərbaycan modelinin Avropada tətbiqi məsələsinin müzakirəsinin xüsusi önəm daşıdığını vurğuladı.
İslam Konfransı Gənclər Forumunun mədəniyyələrarası dialoq üzrə baş əlaqələndiricisi, Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva konfransda məruzə ilə çıxış etdi. O, müasir Avropada multikulturalizm problemi prizmasında tədbirin əhəmiyyətini qeyd etdi. Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti dini tolerantlıq və dinlərarası dialoq probleminin nəzəri əsasları, bu sahədə mövcud olan elmi yanaşmalar barədə danışdı. Leyla Əliyeva bu məsələnin ümumbəşəri problemə çevrildiyini və onun öyrənilməsi və həlli yollarının tapılmasında Azərbaycan təcrübəsinin uğurlu model olduğunu vurğuladı. O, dini tolerantlığın Azərbaycandakı dərin kökləri, tarixi və bu sahədə hazırkı durum barədə məlumat verdi.
Konfransın birinci plenar iclasında çıxış edən tarix elmləri doktoru Fəridə Məmmədova, elmlər dokrtoru Moşe Bekker və Dini Araşdırmalar Mərkəzinin təsisçısı Elçin Əsgərov Azərbaycanda islamın, yəhudiliyin, və xristianlığın tarixi barədə məruzələrlə çıxış etdilər.
Plenar iclasda məruzələrini təqdim edən Bakı Dövlət Universitetinin ilahiyyat fakültəsinin müəllimi, fəlsəfə elmləri doktoru Aqil Şirinov, Rus Pravoslav Kilsəsinin Bakı və Azərbaycan Yeparxiyasının katibi Mifodi, Avropa Yəhudilərinin Bakı dini icmasının üzvü Yevgeni Brenneysen, “Həyat Sözü” protestant icmasının başçısı Rasim Xəlilov, habelə Alban-udin xristian icmasının sədri Robert Mobili çıxışlarında Azərbaycanda dövlət - din münasibətləri sahəsində, xüsusən dini azadlıqların təminatında olduqca gözəl şəraitin yarandığını bildirdilər, dini icmaların sərbəst fəaliyyəti kimi məsələlərə xüsusi diqqət və qayğı göstərdiyini vurğuladılar.
Qafqazın ilk xristian icması olan tarixi Alban kilsəsindən bəhs edən Robert Mobili bildirdi ki, tarixi ədalətsizlik nəticəsində Azərbaycan xalqının tarixinin bir parçası olmuş bu kilsə ləğv edilib və onun irsi erməni millətçiləri tərəfindən dağıdılıb. Natiq hazırda erməni işğalı altında olan Azərbaycan torpaqlarında Alban kilsəsinin irsinə məxsus 67 dini məbədin olduğunu bildirdi, başçılıq etdiyi icmanın tarixi Alban kilsəsinin bərpası istiqamətində fəaliyyətinə dünya ictimaiyyətinin dəstəyinə ümid bəslədiyini vurğuladı.
Azərbaycanda dinlərarası dialoq modelinin Avropa üçün önəm daşıdığını vurğulayan məruzəçilər və xarici iştirakçılar bu münasibətlərin beynəlxalq səviyyədə təbliğ edilməsi məqsədilə ölkəmizdə dinlərarası dialoq və tolerantlıq mərkəzinin yaradılması təklifini irəli sürdülər.
Həmin gün axşam konfransın qonaqları Londonun “Bakı” Mədəniyyət Mərkəzində DQİDK-in dəstəyi ilə təşkil edilmiş “Azərbaycan – mənəvi ənənələr və tolerantlıq məkanı” adlı foto sərgi ilə tanış oldular.

Co-organized by the London-based Anglo-Azerbaijani Society and Odlar Yurdu organization, the conference was supported by the Azerbaijan State Committee on Religious Associations and the country`s embassy to the UK.
Vice President of the Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva attended the event aimed at introducing Azerbaijan`s model of religion-government relations, religious tolerance, interfaith cooperation and mutual respect to the British political and scientific elite.
The conference brought together members of the UK House of Lords, members of both ruling Conservative and opposition Labour parties, government officials, representatives of the diplomatic corps in London, and activists of the Anglican, Jewish and Muslim communities in the UK.
The conference was opened by chairman of the Anglo-Azerbaijani Society Lord Fraser who hailed Leyla Aliyeva`s initiative to promote the Azerbaijani model of tolerance in Europe. He praised the Heydar Aliyev Foundation`s activities towards developing global dialogue among cultures and religions.
Chairman of UK-based Odlar Yurdu organization Ilham Naghiyev said Azerbaijan`s achievements in ensuring religious tolerance could set an example to European countries.
Azeri ambassador Fakhraddin Gurbanov stressed the importance of the conference in exchanging experience between Azerbaijan and Europe.
Chairman of the State Committee on Religious Associations Elshad Iskandarov said the conference was “a first high-profile event on religious tolerance in Azerbaijan held abroad”. He stressed the importance of the fact that “Azerbaijan`s experience in interfaith dialogue and religious tolerance is discussed in the context of European multiculturalism”.
Islamic Conference Youth Forums General Coordinator, Vice President of the Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva made a report on the problem of religious tolerance and interfaith dialogue. Mrs. Aliyeva said Azerbaijans experience was “a successful model for finding solution to this universal problem”. She said Azerbaijan had ancient traditions of religious tolerance, adding “representatives of different religions have been coexisting in our country in peace and harmony for centuries”.
The first plenary session of the conference heard reports on history of Islam, Christianity and Judaism in Azerbaijan by PhD in history Farida Mammadova, PhD Moshe Becker and founder of the Center for Religious Studies Elchin Asgarov.
The second plenary session was addressed by representatives of the Muslim, Christian and Jewish communities in Azerbaijan. They stressed the importance of Azerbaijan`s experience of interfaith dialogue, saying it set an example to Europe. The speakers proposed founding a center for interfaith dialogue and tolerance in Azerbaijan.
Later the same day the participants of the conference viewed “Azerbaijan – home to cultural traditions and tolerance” exhibition organized by the State Committee on Religious Associations at Baku Culture Center in London.