Nizami Kino Mərkəzində Xocalı soyqırımının 25 illiyi ilə bağlı “Sonsuz dəhliz” filminin nümayişi olub
26/02/2017
Fevralın 26-da Xocalı soyqırımının 25-ci ildönümü ilə əlaqədar “Xocalıya ədalət” beynəlxalq maarifləndirmə kampaniyası çərçivəsində Nizami Kino Mərkəzində “Sonsuz dəhliz” sənədli filmi nümayiş olunub.
Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva filmin nümayişindən əvvəl Nizami Kino Mərkəzinin foyesində Xocalı faciəsi zamanı lentə alınmış şəkillərdən ibarət fotosərgi ilə tanış olub.
Filmin nümayişində Azərbaycan Respublikası Prezidenti Administrasiyasının məsul əməkdaşları, Milli Məclisin deputatları, Azərbaycanda akkreditə olunmuş diplomatik korpusun, beynəlxalq təşkilatların, Avropa Azərbaycan Cəmiyyətinin (TEAS) və digər qurumların nümayəndələri iştirak ediblər.
Əvvəlcə Xocalı soyqırımı qurbanlarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə çəkilən “Sonsuz dəhliz” filmində Ermənistan silahlı qüvvələrinin törətdikləri Xocalı soyqırımının şahidləri olan jurnalistlər Riçardas Lapaitis (Litva) və Viktoriya İvlevanın (Rusiya) faciədən 20 il sonra Azərbaycana gələrək, qətliamdan xilas olmuş şəxslər ilə görüşlərində lentə aldıqları xatirələrdən bəhs edilir, yeni sənədlər, faktlar və xronikalar ilə hadisələrin obyektiv mənzərəsi canlandırılır. Nümayişdən əvvəl filmin rejissoru Aleksandras Brokas, jurnalist Riçardas Lapaitis və Xocalı soyqırımının şahidi Valeh Hüseynov çıxış ediblər.
Sonra film nümayiş olunub.
Ekran əsərində Riçardas Lapaitis o vaxtdan bəri unuda bilmədiyi Xocalı faciəsini və Dağlıq Qarabağ münaqişəsini iyirmi ildən sonra hərbi müxbir kimi ictimaiyyətə çatdırır. O, Xocalı faciəsindən sağ çıxanlarla yenidən görüşür və ermənilərin atəşi altında “sonsuz dəhliz”də nicat yolu axtararkən yaxınlarını itirənlərin ürəkdağlayan hekayələrini dinləyir.
Qeyd edək ki, Avropa Azərbaycan Cəmiyyətinin dəstəyi ilə Amerika və Litva kinematoqrafçıları tərəfindən çəkilən “Sonsuz dəhliz” sənədli filminin premyerası 2014-cü il iyulun 1-də Londonda Britaniya Film və Televiziya İncəsənəti Akademiyasında (BAFTA) keçirilib.

26 февраля в связи с 25-й годовщиной Ходжалинского геноцида в рамках международной просветительской кампании «Справедливость к Ходжалы» в Киноцентре «Низами» состоялся показ документального фильма «Бесконечный коридор».
Перед показом фильма вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева ознакомилась в фойе Киноцентра «Низами» с фотовыставкой, где представлены снимки, сделанные во время Ходжалинской трагедии.
На показе фильма присутствовали ответственные сотрудники Администрации Президента Азербайджанской Республики, депутаты Милли Меджлиса, представители аккредитованного в Азербайджане дипломатического корпуса, международных организаций, Европейского азербайджанского общества (TEAS) и других структур.
В начале минутой молчания была почтена память жертв Ходжалинского геноцида.
В фильме «Бесконечный коридор», созданном по инициативе Лейлы Алиевой, повествуется о воспоминаниях, снятых журналистами Ричардасом Лапаитисом (Литва) и Викторией Ивлевой (Россия), ставшими свидетелями Ходжалинского геноцида, учиненного армянскими вооруженными силами, по приезде в Азербайджан спустя 20 лет после трагедии на встречах со спасшимися от резни людьми, с помощью новых документов, фактов и хроники оживает объективная картина событий. Перед показом выступили режиссер фильма Александрас Брокас, журналист Ричардас Лапаитис и свидетель Ходжалинского геноцида Валех Гусейнов.
В экранном произведении Ричардас Лапаитис спустя двадцать лет, как военный корреспондент, доводит до общественности Ходжалинскую трагедию, которую с того времени не может забыть, рассказывает о нагорно-карабахском конфликте. Он вновь встречается с выжившими во время Ходжалинской трагедии и слушает душераздирающие рассказы тех, кто потерял близких в поисках спасения в «бесконечном коридоре» под армянским обстрелом.
Отметим, что премьера документального фильма «Бесконечный коридор», снятого американскими и литовскими кинематографистами при поддержке Европейского азербайджанского общества, состоялась 1 июля 2014 года в Британской академии кино и телевизионных искусств (BAFTA) в Лондоне.