Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva və Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva Novruz şənliyində iştirak ediblər.
Bakıda keçirilən V Qlobal Bakı Forumunun yüksək səviyyəli iştirakçıları da Novruz şənliyinə qatılıblar.
Dövlətimizin başçısı və xanımı əvvəlcə Qız qalasının qarşısındakı meydana gəldilər.
Milli geyimli uşaqlar meydanda rəqs edirdilər. İncəsənət ustalarının baharı, Azərbaycanı tərənnüm edən mahnılarının sədaları ətrafa yayılır, bayram şənliyinin iştirakçılarında xoş ovqat doğururdu.
Bahar qız Azərbaycan Prezidentinə Novruz xonçası təqdim etdi, dövlətimizin başçısına və xanımına bayram münasibətilə təbriklərini çatdırdı.
İçərişəhərin qala divarları üstündə və meydanda qədim tariximizi xatırladan qılınc və qalxanlı döyüşçülər dayanmışdılar.
Ulu Dədə Qorqud xeyir-dua verərək, Novruz bayramının xalqımıza ruzi-bərəkət gətirməsini arzuladı.
Sonra Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev, xanımı Mehriban Əliyeva və ümumxalq şənliyinin iştirakçıları Dənizkənarı Milli Parka gəldilər.
Dövlətimizin başçısını və xanımını Novruz bayramının əsas personajları olan Kosa və Keçəl qarşıladılar.
Prezidenti və xanımını Kosa və Keçəl bayram münasibətilə təbrik etdilər, dövlətimizin başçısı ilə yumurta döyüşdürdülər.
Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva bayram konsertinə baxdılar.
Dövlətimizin başçısı, xanımı, xarici qonaqlar və ümumxalq şənliyinin digər iştirakçıları “Novruz” yarmarkası ilə tanış oldular.
Xalqımızın qədim ənənələrini, dəyərlərini, mətbəxini, məişətini əks etdirən stendlər Milli Parkda təşkil olunan bayram şənliyinə xüsusi çalar qatırdı. Burada ölkəmizin müxtəlif bölgələrini təmsil edən özfəaliyyət kollektivlərinin çıxışları və hazırlanmış sənətkarlıq nümunələri maraqla qarşılandı. Bir tərəfdə isə gənc pəhləvanlar qurşaq tutur, idmançılar məharətlərini göstərirdilər. Ulu babalarımızdan bugünkü nəslə yadigar qalan qədim el sənətlərinin nümayiş olunduğu şənlikdə, həmçinin Novruz bayramının rəmzi olan müxtəlif şirniyyat nümunələri də yer almışdı.
Prezident İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva və şənliyin digər iştirakçıları bu səhnələri maraqla izlədilər, qədim el sənətlərinin nümunələrinə, Azərbaycan xalçalarına baxdılar, pəhləvanların, güləşçilərin çıxışlarını izlədilər, aşıqların, “Nənələr”, “Rəfti” özfəaliyyət kollektivlərinin, “Natiq” ritm qrupunun, Azərbaycan Dövlət Kukla Teatrının nəzdindəki “Oyuq” teatr-studiyasının kollektivinin ifalarını dinlədilər.
Dövlətimizin başçısına və xanımına “İctimai Wi-Fi” layihəsi barədə təqdimat nümayiş olundu.
Prezident İlham Əliyev, xanımı Mehriban Əliyeva və qonaqlar burada Formula-1 yarışlarının bolidinə baxdılar.
Dövlətimizin başçısına və xanımına IV İslam Həmrəyliyi Oyunlarının ilk biletləri təqdim olundu.
Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Olimpiya çempionları, Formula-1 Azərbaycan Qran-Prisinin və IV İslam Həmrəyliyi Oyunlarının könüllüləri ilə görüşdülər.
Azərbaycan Prezidenti onun pişvazına və bayram gəzintisinə çıxmış Bakı sakinlərinə və paytaxtımızın yüksək səviyyəli qonaqlarına Novruz münasibətilə bir daha xoş arzularını yetirdi.
Novruz bayramı münasibətilə keçirilən ümumxalq şənliyində Baş nazir Artur Rasizadə, Milli Məclisin sədri Oqtay Əsədov, Prezident Administrasiyasının rəhbəri Ramiz Mehdiyev və digər rəsmi şəxslər iştirak edirdilər.

On March 18, public festivity took place in Baku on the occasion of the Azerbaijani people’s national holiday – the Novruz.
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, First Lady Mehriban Aliyeva and Vice-president of the Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva participated in the Novruz festivity.
High-level participants of the 5th Global Baku Forum too joined the Novruz festivity.
The Azerbaijani President and the First Lady first arrived at the square before the Maiden Tower.
Children in national garments danced on the square. Songs performed by masters of art, praising the spring and Azerbaijan, spread around, arousing pleasant mood in participants of the festivity.
The Spring Girl presented the Novruz khoncha to the Azerbaijani President, and delivered her congratulations to the head of our state and his spouse on Novruz holiday.
Warriors stood on Icherisheher fortress walls and on the square, holding a sward and a shield, reminding us of our ancient history.
Great Dada Gorgud, giving his blessings, wished the Novruz Holiday to bring abundance to our people.
President Ilham Aliyev lit up the Novruz bonfire.
The Head of our State spoke at the festivity.
Then Azerbaijani President Ilham Aliyev, First Lady Mehriban Aliyeva and participants of the public festivity arrived at the Seaside National Park.
The President and the First Lady were welcomed by Kosa and Kechal, main characters of the Novruz.
Kosa and Kechal congratulated the President and the First Lady on the holiday, and cracked eggs with the Head of the State.
President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva watched a festive concert.
The Head of the State, his spouse, foreign guests and other participants of the public festivity familiarized themselves with the Novruz Fair.
Stands reflecting our people’s ancient traditions, values and cuisine made the festivity arranged in the park more colourful. Performances of amateur groups representing various regions of our country, and examples of art aroused much interest. On the other side, young athletes were wrestling, sportsmen showing their skills. At the festivity, where ancient popular arts handed over to our generation by our great grandfathers were demonstrated, various examples of sweets - symbols of Novruz Holiday - were also presented.
President Ilham Aliyev, First Lady Mehriban Aliyeva and other participants of the festivity watched these scenes with great interest, saw examples of ancient popular art, Azerbaijani carpets, performances of athletes, wrestlers, listened to performances of ashygs, “Nanalar” (Grandmothers), “Rafti” amateur groups, “Natig” Rhythm group, and “Oyug” theatre-studio under the State Puppet Theatre of Azerbaijan.
The President and his spouse were shown a presentation of the “Public Wi-Fi” project.
President Ilham Aliyev and Mrs Mehriban Aliyeva and the guests watched here the bolide of the Formula-1 competitions.
The Head of the State and the First Lady were presented first tickets to the 4th Islamic Solidarity Games.
President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva met with Olympic champions, volunteers of the Formula-1 Azerbaijani Grand Prix and the 4th Islamic Solidarity Games.
The Azerbaijani President expressed once more his best wishes to Baku citizens who came to see him and take a holiday walk, as well as high-level foreign guests on the occasion of the Novruz Holiday.
The public festivity arranged on the occasion of the Novruz Holiday was also attended by Prime Minister Arthur Rasizadeh, Chairperson of the National Assembly Ogtay Asadov, head of the President Administration Ramiz Mehdiyev and other officials.