Moskvada Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin xatirəsinə həsr olunmuş “Qloballaşma dövründə mədəniyyətlərin qarşılıqlı təsiri” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçirilib.
Konfrans Heydər Əliyev Fondunun Moskvadakı nümayəndəliyi, Rusiya Elmlər Akademiyasının Fəlsəfə İnstitutu, M.V.Lomonosov adına MDU-nun qlobal proseslər fakültəsi, AMEA Fəlsəfə, Sosiologiya və Hüquq İnstitutu və Rusiya Fəlsəfə Cəmiyyəti tərəfindən təşkil edilib. 15 iyun – Milli Qurtuluş günü ilə əlaqədar keçirilmiş konfransda görkəmli Rusiya və Azərbaycan alimləri iştirak ediblər.
Rusiya Elmlər Akademiyası Fəlsəfə İnstitutunun konfrans zalında keçirilmiş tədbiri açan institutun direktoru, akademik Əbdüsəlim Hüseynov konfransı əlamətdar hadisə adlandırıb, müzakirəyə çıxarılan qlobal məsələlərin aktuallığını vurğulayıb.
Heydər Əliyev Fondunun Rusiyadakı nümayəndəliyinin rəhbəri Leyla Əliyeva Azərbaycan xalqının 15 iyun tarixini Milli Qurtuluş günü kimi qeyd etdiyini xatırladıb: “Azərbaycan müstəqilliyini bərpa etdikdən sonra ciddi iqtisadi və siyasi problemlərlə qarşılaşdı. İqtisadi tənəzzül keçirən, Ermənistan tərəfindən hərbi müdaxiləyə məruz qalan Azərbaycan vətəndaş müharibəsi astanasında idi. Çoxdan gözlənilən müstəqillik təhlükə qarşısında qalmışdı. Yalnız Heydər Əliyevin 1993-cü il iyunun 15-də hakimiyyətə qayıdışı vəziyyəti kökündən dəyişdirməyə imkan verdi, suveren Azərbaycan dövlətinin əsası qoyuldu. Heydər Əliyev bütün ömrünü öz ölkəsinə, Vətəninə həsr etmişdi, onun müdrik siyasəti sayəsində Azərbaycan bu gün inkişaf edir və çiçəklənir. Azərbaycan iqtisadi inkişaf sürətinə görə bir neçə ildir ki, lider mövqeyindədir, ölkədə nəqliyyat, energetika sahələri üzrə iri regional layihələr həyata keçirilir, sosial problemlər həll olunur. Bir sözlə, həyatın bütün sahələrində inkişaf aydın hiss edilir.
Bu gün Heydər Əliyev cismən aramızda yoxdur, lakin müstəqil Azərbaycan yaşayır, ümummilli liderin bütün həyatını həsr etdiyi iş, onun ideyaları yaşayır, bu il yaradılmasının beş ili tamam olmuş Heydər Əliyev Fondu yaşayır. Bu dövr ərzində Heydər Əliyev Fondu Azərbaycan xalqının demək olar ki, bütün təbəqələrinin etimadını və dəstəyini qazanmışdır. Bu gün Fond təkcə Azərbaycanda deyil, dünyanın müxtəlif ölkələrində fəaliyyət göstərir və təməli Heydər Əliyev tərəfindən qoyulmuş xeyirxah işləri davam etdirir.
Mənim üçün xoşdur ki, qloballaşan dövrdə mədəniyyətlərin qarşılıqlı təsiri mövzusunda keçirilən bugünkü konfrans Heydər Əliyevin xatirəsinə həsr edilmişdir. Nadir geosiyasi mövqeyə malik, Qərblə Şərq arasında əsl körpü olan və qədim İpək Yolunda yerləşmiş Azərbaycan, həm Şərq və həm də Qərb mədəniyyətini özündə əks etdirir. Xalqımız əsrlər boyu tolerantlıq və dözümlülük ruhunda tərbiyə edilmişdir. Biz adət və ənənələrimizi dərindən qiymətləndirir, eyni zamanda dünya ölkələrinin bir-birindən fərqli mədəniyyətlərinə böyük hörmət bəsləyirik. Bu gün kifayət qədər mükəmməl dünya birliyində Azərbaycan tolerantlıq nümunəsi ola bilər. Bugünkü mövzu – qloballaşma mövzusu kifayət qədər genişdir və birmənalı deyildir. Şübhə doğurmayan yalnız odur ki, müasir dünya inteqrasiya edir və qloballaşma dünyanın demək olar bütün ölkələrinə və xalqlarına təsir göstərir. Əminəm ki, bugünkü konfrans çox maraqlı və səmərəli olacaqdır. Sevindirici haldır ki, konfrans Azərbaycanın milli bayramı ilə eyni vaxta düşmüşdür və mən bunda rəmzi xarakter və xoş məna görmək istərdim. Bütün iştirakçılara konfransın işində uğurlar arzulayıram”.
Qırğızıstanın sabiq prezidenti, REA-nın xarici üzvü, MDU-nun professoru Əsgər Akayev “Şəxsiyyət fenomeni mədəniyyətlərin əbədi inkişaf amili və qarşılıqlı təsiri kimi” mövzusunda məruzə edib. Ə.Akayev Azərbaycan xalqının şanlı oğlu Heydər Əliyevin xatirəsinə Rusiya paytaxtında böyük elmi konfransın keçirilməsini əlamətdar hadisə adlandırıb. O, bildirib ki, Heydər Əliyevin həyatında çox şey Moskva ilə bağlı olub. Burada o, güclü dəstək alıb, siyasi və dövlət fəaliyyətində yüksəlib. Elə buradaca sonuncu sovet rəhbərlərinin ikiüzlülüyü və ədalətsizliyi ilə qarşılaşıb. Heydər Əliyev bu çətinlikləri ona xas olan insani və vətəndaş dəyanəti ilə qarşılayıb və doğma respublikaya qayıtdıqdan sonra qüvvəsini, istedadını və biliyini bütünlüklə dövlət müstəqilliyi yoluna qədəm qoymuş Azərbaycan xalqına həsr edib. Heydər Əliyev şəxsiyyətinin miqyası o qədər geniş idi ki, onun intellektual və insani keyfiyyətləri Azərbaycan sərhədlərindən çox-çox uzaqlarda tanınmış, beynəlxalq aləmdə qiymətləndirilib: “Mənə Heydər Əliyevin müstəqil Azərbaycanı idarə etdiyi 10 il ərzində onunla dəfələrlə görüşmək xoşbəxtliyi nəsib olmuşdur. Mən ilk görüşümüzdə onun parlaq şəxsiyyətinin təsirinə düşmüşdüm. MDB ölkələrinin prezidentləri öz aralarındakı münasibətlərdə bərabərlik prinsipini rəhbər tutsalar da, şəxsən mən Heydər Əliyevə tamamilə başqa münasibət bəsləyirdim. Mən Heydər Əliyevi onun taleyinə düşən əzablı yolları və şəxsi iztirabları şərəflə dəf edən müdrik və uzaqgörən ağsaqqal kimi qəbul edirdim. Heydər Əliyevin ətrafında MDB-nin siyasi, dövlət elitasında layiq olduğu əsl hörmət və ehtiram mühiti yaranmışdı. Bizim ölkələrimizi çox şeylər birləşdirir. Biz Mərkəzi Asiyada daim Bakının möhkəm dəstəyini və dost köməyini minnətdarlıqla hiss edirdik.
Heydər Əliyev mənim xatirimdə dərin ensiklopedik biliyə malik insan, bədii istedadların mahir hamisi kimi qalmışdır. Azərbaycan ədəbiyyatı, incəsənəti və memarlığının əsl intibahı onun adı ilə bağlıdır. Heydər Əliyevin şəxsiyyəti xalqlarımızın dostluğunun, milli mədəniyyətlərimizin əbədi əlaqələrinin təcəssümü idi. Həm sovet və həm də postsovet dövründə Heydər Əliyevin həyatının mənası və məqsədi yalnız yaratmaq idi. O, ölkəsini hərtərəfli coşqun inkişaf yoluna çıxarmış, kiçik respublikanı energetika dövləti səviyyəsinə yüksəltmiş, Azərbaycanın siyasi təsiri regional çərçivədən çıxaraq beynəlxalq əhəmiyyətə malik olmuşdur. O, öz xalqına zəngin irs qoymuşdur və belə oğulları yetirən ölkə daim bəxtiyar olacaqdır. Heydər Əliyevin işinin istedadlı davamçısı Prezident İlham Əliyev də onun varisidir”.
Konfransda MDU-nun fakültə dekanı, tarix elmləri doktoru Georgi Alekseyev, AMEA Fəlsəfə, Sosiologiya və Hüquq İnstitutunun direktoru İlham Məmmədzadə, MDU-nun qlobal proseslər fakültəsinin dekanı İlya İlin, RF hökuməti yanında Moskva Turizm Akademiyasının kafedra müdiri Olqa Çistyakova, Rusiya Fəlsəfə Cəmiyyətinin birinci vitse-prezidenti, fəlsəfə elmləri doktoru, professor Aleksandr Çumakov, RF XİN Diplomatiya Akademiyasının kafedra müdiri, fəlsəfə elmləri doktoru, professor Konstantin Dolqovun və digər alimlərin çıxışları dinlənilib. Konfransda qloballaşmanın müxtəlif cəhətləri və bu anlayışın müasir konteksti, milli-mədəni müxtəliflik və mədəniyyətlərin qarşılıqlı təsiri, şəxsiyyətin tarixdə rolu və digər məsələlərə toxunulub.
Sonda iştirakçılar işçi qaydada qətnamə qəbul ediblər. Qətnamədə mövzunun aktuallığı və əhəmiyyəti vurğulanıb, hər il Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin xatirəsinə həsr olunmuş Əliyev qiraətlərinin, habelə sosial-siyasi, fəlsəfi qiraətlərin keçirilməsi təklif olunub.
Konfransda Heydər Əliyev Fondunun icraçı direktoru Anar Ələkbərov, AMEA, ÜAK və gənclərin nümayəndələri iştirak ediblər.

В конференции, приуроченной к 15 Июня - Дню национального спасения, приняли участие видные российские и азербайджанские ученые. Мероприятие проходило в конференц-зале Института философии Российской академии наук. Открыл конференцию директор Института философии РАН, академик Абдусалим Гусейнов, который назвал это событие знаковым и отметил актуальность обсуждаемых глобальных вопросов.
Затем слово было предоставлено главе представительства Фонда Гейдара Алиева в Российской Федерации Лейле Алиевой, которая в своем выступлении отметила, что 15 июня азербайджанский народ отмечает День национального спасения. «После восстановления независимости в 1993 году Азербайджан столкнулся с серьезными экономическими и политическими проблемами. На фоне экономического спада, военной агрессии со стороны Армении Азербайджан находился на грани гражданской войны, и долгожданная независимость оказалась под угрозой. Только возвращение к власти Гейдара Алиева 15 июня 1993 года позволило в корне изменить ситуацию, заложило основу для создания суверенного Азербайджанского государства. Гейдар Алиев посвятил всю свою жизнь своей стране, своей Родине и именно благодаря мудрости его политики Азербайджан сегодня развивается и процветает. По темпам экономического развития Азербайджан несколько лет подряд занимает лидирующие позиции, в стране реализуются крупные региональные проекты в области транспорта, энергетики, решаются социальные проблемы. Одним словом, процесс развития ощущается во всех сферах жизни.
Сегодня Гейдара Алиева нет с нами, но живет независимый Азербайджан, живет дело, которому он посвятил всю свою жизнь, живут его идеи, живет Фонд Гейдара Алиева, которому в этом году исполнилось 5 лет. За это время Фонд сумел завоевать поддержку и доверие фактически всех слоев населения Азербайджана. Сегодня Фонд осуществляет деятельность не только в Азербайджане, но и в разных странах мира и продолжает добрые дела, начатые Гейдаром Алиевым.
Мне очень приятно, что сегодняшняя конференция, темой которой является взаимодействие культур в эпоху глобализации, посвящается памяти Гейдара Алиева. Имея уникальное геополитическое расположение, являясь фактическим мостом между Востоком и Западом и располагаясь на древнем Шелковом пути, Азербайджан является отражением как восточной, так и западной культуры. Наш народ испокон веков воспитывался в духе толерантности и терпимости. Мы очень глубоко ценим и уважаем наши традиции, обычаи, но вместе с тем, мы с большим уважением относимся к культурному многообразию мира. Сегодня в достаточно сложном мировом сообществе Азербайджан мог бы стать примером толерантности. Сегодняшняя тема - тема глобализации - достаточно обширная и неоднозначная. Бесспорно лишь то, что современный мир интегрируется и глобализация оказывает влияние почти на все страны и народы мира. Я уверена, что сегодняшняя конференция будет очень интересной и плодотворной. И мне очень приятно, что она совпала с днем национального праздника Азербайджана, и я бы хотела видеть в этом некий символичный и добрый знак и пожелать всем участникам успехов в работе», ‑ сказала Лейла Алиева.
Экс-президент Кыргызстана, иностранный член РАН, профессор МГУ Аскар Акаев выступил с докладом на тему «Феномен личности как извечный фактор развития и взаимодействия культур». А. Акаев назвал знаковым событием проведение крупной научной конференции, посвященной славному сыну азербайджанского народа Гейдару Алиеву, в российской столице. По его словам, с Москвой было связано многое в жизни Гейдара Алиева. Здесь он получил мощную поддержку, испытал высокий взлет в политической и государственной деятельности. Здесь же он столкнулся с цинизмом и несправедливостью со стороны последних советских правителей. К чести Гейдара Алиева, он с присущей ему человеческой и гражданской стойкостью воспринял трудные перемены и, вернувшись в родную республику, смог отдать без остатка свои силы, талант и знания азербайджанскому народу, вставшему на путь государственной независимости. Масштаб личности Гейдара Алиева таков, что он далеко перешагнул границы Азербайджана и приобрел в своем интеллектуальном и человеческом измерении широкое международное звучание.
«Мне выпало счастье в течение тех 10 лет, когда он возглавлял независимый Азербайджан, неоднократно встречаться с ним. Я сразу же попал под обаяние его яркой личности. Хотя президенты стран СНГ в отношениях между собой придерживались принципа равенства, у меня лично к Гейдару Алиевичу было совершенно другое отношение. Я его воспринимал как мудрого и дальновидного аксакала, прошедшего с честью через выпавшие на его долю политические тернии и личные невзгоды. Вокруг Гейдара Алиевича в политической, государственной элите СНГ вполне заслуженно складывалась атмосфера подлинного уважения и почитания. Наши страны многое связывает. В Центральной Азии мы всегда с благодарностью ощущали твердое плечо и дружескую поддержку Баку.
Гейдар Алиев мне запомнился как человек энциклопедических познаний в духовной сфере, просвещенный ценитель художественных талантов и дарований, с его именем связан подлинный ренессанс в литературе, искусстве и архитектуре Азербайджана. Сама личность Гейдара Алиева была олицетворением межнациональной дружбы наших народов, извечной связи их национальных культур. Созидание было целью и смыслом жизни Гейдара Алиева в советские и постсоветские годы. Он привел страну в состояние всестороннего бурного развития, вывел небольшую республику на роль энергетической державы, политическое влияние Азербайджана вышло за региональные рамки и приобрело международную значимость. Он оставил своему народу богатое наследство и благословенна страна, способная рождать таких сыновей. Наследие Гейдара Алиева включает и талантливого продолжателя его дела – Президента Ильхама Алиева», ‑ сказал Аскар Акаев.
На конференции выступили декан факультета МГУ, доктор исторических наук Георгий Алексеев, директор Института философии, социологии и права НАНА Ильхам Мамедзаде сделал доклад на тему «Духовное наследие Гейдара Алиева и просвещенный патриотизм», декан факультета глобальных процессов МГУ Илья Ильин ‑ на тему «Россия-Азербайджан на пути к единому образовательному пространству», заведующий кафедрой Московской академии туризма при правительстве РФ Ольга Чистякова ‑ на тему «Этнический национализм и гуманистические ценности», первый вице-президент Российского философского общества, доктор философских наук, профессор Александр Чумаков, заведующий кафедрой Дипломатической академии МИД РФ, доктор философских наук, профессор Константин Долгов и другие известные философы. В ходе конференции затрагивались различные аспекты глобализации и современный контекст этого понятия, вопросы национально-культурного многообразия и взаимопроникновения культур, роль личности в истории и др.
По итогам конференции ее участники приняли в рабочем порядке резолюцию, где подчеркнуты актуальность и значимость темы, предложено ежегодно проводить социально-политические, философские чтения, посвященные памяти общенационального лидера Азербайджана Гейдара Алиева, ‑ Алиевские чтения.
В работе конференции приняли участие исполнительный директор Фонда Гейдара Алиева Анар Алекперов, представители НАНА, ВАК и молодежи.