Leyla Əliyeva Azərbaycan dilini öyrənən tələbələrlə və Mərkəzi Asiya və Qafqaz ölkələri kafedrasının kollektivi ilə görüşüb. Görüşdə toxunulan mövzular arasında ekologiya, təbiəti mühafizə, müxtəlif ekoloji sistemlərin bir-birindən asılılığı problemləri xüsusi maraq doğurub. Leyla Əliyeva görüş iştirakçılarına "Ətraf mühitin mühafizəsi naminə beynəlxalq dialoq" İctimai Birliyinin – IDEA-nın (International Dialogue for Environmental Action) və RAGB-ın fəaliyyətindən danışıb.
Mərkəzi Asiya və Qafqaz ölkələri kafedrasında Azərbaycan dilini öyrənən tələbələr qonaqlara Məcid Şamxalovun “Qaynana” pyesinin motivləri əsasında eyniadlı tamaşanı təqdim ediblər. Tələbələr Müslüm Maqomayevin “Mavi əbədiyyət” mahnısını və Azərbaycan milli rəqsini ifa ediblər.
Leyla Əliyeva gözəl quruluşa görə tələbələrə təşəkkür edərək deyib: “Tamaşa məndə çox güclü təəssürat oyatdı, qürur və sevinc hissləri keçirdim, özümü xoşbəxt hiss etdim”. Leyla Əliyeva yeni şerlərini oxuyaraq institutun kollektivinə özünün “Ulduzlar pillə-pillə düzülsəydi səmaya” (“Если б звезды ступеньками стали”) şeirlər toplusunu hədiyyə edib.
AAÖİ-nin fəxri prezidenti, MDU-nun professoru Mixail Meyer instituta gəldiyinə görə Leyla Əliyevaya təşəkkür edib və Azərbaycan dilini öyrənən tələbələrin təhsilində Heydər Əliyev Fondunun rolunu vurğulayıb.
Qeyd edək ki, Leyla Əliyeva AAÖİ-yə ilk dəfə gəlmir. Fond bir neçə il əvvəl instituta linqafon kabineti hədiyyə edib. Ən yaxşı tələbələr isə Azərbaycan xalqının mədəniyyəti və ənənələri ilə yaxından tanış olmaq üçün ölkəmizə səfər etmək imkanı qazanıblar.

Vice-president of the Heydar Aliyev Foundation, chairperson of the Azerbaijani Youth Organization of Russia (AYOR) Leyla Aliyeva visited the Institute of Asian and African Countries (IAAC) under the Moscow State University (MSU) named after M.V.Lomonosov.
Leyla Aliyeva met students learning the Azerbaijani language, and with the staff of the Central Asian and Caucasian Countries Department. Among the topics touched upon at the meeting, issues concerning ecology, protection of environment and interdependency of different ecological systems aroused special interest. Leyla Aliyeva talked about the activities of IDEA (the International Dialogue for Environmental Action) Public Association, and AYOR.
At the Central Asian and Caucasian Countries Department, students learning the Azerbaijani language presented to the guest a show of the same name on the basis of the motifs of the play “Mother-in-Law” by Majid Shamkhalov. Students sang Muslim Magomayev’s “Blue Literature”, and performed an Azerbaijani national dance.
Leyla Aliyeva, thanking the students for the nice staging, said: “The show had a strong impression on me, I experienced feelings of pride and joy, making me feel happy”. Reading her new poems, Leyla Aliyeva presented her collection of poems “If The Stars Became Stairs” to the institute’s staff.
IAAC’s honoured president, MSU’s professor Mikhail Mayer, thanking Leyla Aliyeva for visiting the institute, emphasized the Heydar Aliyev Foundation’s role in the education of the students learning the Azerbaijani language.
This is not the first time Leyla Aliyeva pays a visit to IAAC. A few years ago, the Foundation presented a language laboratory to the institute. And best students gained a chance to make a trip to our country to become closely acquainted with the culture and traditions of the Azerbaijani people.